Eesti uudised

Politsei korraldatud noortelaager lõppes plahvatusega, kaks poissi viidi haiglasse (11)

Maria Alas, 5. august 2016 15:59
Rakvere politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Joel AllaFoto: Aldo Luud
Käsmus Rakvere politseijaoskonna korraldatud lastelaager sujus kuni viimase päevani edukalt, kuniks toimunud plahvatuse tagajärjel viidi kaks teismelist poissi haiglasse.

Tallinna Lastehaiglast kinnitati, et 12-aastane poiss viibib veel haiglas, aga on üle viidud üldosakonda ning tema seisund on täiesti stabiilne. 15-aastane noormees sai pärast arstiabi andmist koheselt koju.

Laager „Üheskoos turvalise tuleviku nimel“ oli mõeldud nii probleemsete kui ka väga hea käitumisega lastele, et loengute ja ühistegevuste abil suurendada suhtlemist. Kuigi Rakvere politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juht Joel Alla sõnul tehakse laagris kõik endast olenev, et lastel oleks laagris huvitav ja hariv, ei olnud laagri ohutusnõuded sel korral siiski maksimaalsel tasemel, sest viimasel päeval toimunud plahvatuse tagajärjel viidi kaks teismelist poissi haiglasse.

Praeguse informatsiooni kohaselt haarasid poisid pärast ühistegevusi telki suundudes kaasa tehnilise piirituse, mida laagris kasutati priimuste süütamiseks. Sellega sooviti telgis olevasse ahju tuld teha. 12-aastane poiss jälgis ahjuukse juurest tuld, samal ajal valas 15-aastane noormees ülevalt avausest piiritust ahju, mille tagajärjel plahvatus ka toimus. Ahju ukse ees istunud poisile tekitas reaktsioon põletushaavu ja vanem poeglaps vigastas oma kõrva.

Alla ütleb, et tegemist on äärmiselt kahetsusväärse juhtumiga, eriti arvestades, et politsei on taolisi laagreid korraldanud juba mitmeid aastaid ning vastavalt tagasisidele viinud läbi muudatusi.

Küsimus, kuidas selline asi täpselt juhtuda sai, jääb lahtiseks: miks oli tuld vaja teha telgis, milline oli kasutatav ahi, kust saadi kätte priimuste süütamiseks mõeldud tehniline piiritus, kas piirituse pudelid olid kõigile kättesaadavas kohas või pidid poisid seda kusagilt varastama, kus olid sellel hetkel täiskasvanud, kes laste tervise ja heaolu eest vastutama peavad?

Kõigile neile küsimustele pole tänaseni selget vastust ja politsei lubab ainult, et kõikide asjaolude välja selgitamiseks on Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) sisekontroll alustanud teenistusliku kontrolli. Sündmusest on möödunud kolm päeva, aga rohkem informatsiooni ei saa politsei siiani avaldada. Uurimise huvides ei edasta politsei ka laagri korraldaja kontakte.

Noortelaagri juhataja: mõistetav, et alati ei ole võimalik näha, millega noored tegelevad

Taevaskoja Noortelaagri juhataja Anni Tetsmanni sõnul on nende korraldatud laagrites eraldi hoone, kus hoiustatakse heakorratöödeks vajalikke vahendeid, sh bensiin muruniidukite jaoks, saed jms. Laagrisse saabudes selgitatakse noortele, et hoone on kasutuses laona ja tegevused seal ei toimu, mis tähendab, et noored seal hoones ei käi. Erinevate koristusvahendite jaoks on majutushoonetes samuti eraldi ruumid, kuhu noortel ligipääs puudub.

„On mõistetav, et 100% alati ei ole võimalik näha, millega noored tegelevad, seetõttu on oluline jälgida, et kõik kemikaalid, tööriistad, masinad jms oleksid paigutatud turvalistesse kohtadesse, kust noortel ei ole neid võimalik kätte saada. Lisaks on oluline läbi mõelda ja planeerida kasvatajate (täiskasvanute) töö ja tegutsemine nii, et noored oleksid järelvalve all," lisab Tetsmann.

Kas taolisi ohutusnõudeid rakendati ka Käsmu politseilaagris ei ole teada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee