Eesti uudised

Kas Rõivas unustas, kuidas Meri ja Ilves omal ajal presidendiks valiti? (58)

Karoliina Vasli, 5. august 2016 12:59
"Samad erakonnad, kes toetasid Ilvese valimist parlamendis, hääletasid tema poolt ka valimiskogus ning need erakonnad, kes teda parlamendivoorudes ei toetanud, ei teinud seda ka valimiskogus," selgitab Taavi Rõivas. Foto: Jörgen Norkroos
Taavi Rõivas ütles ajakirjanikele, et on ebatõenäoline, et riigikogus vähe hääli koguv kandidaat valijameeste kogus suure toetuse saab. Ent mäletatavasti pidid ka Lennart Meri ja Toomas Hendrik Ilves esmalt riigikogus kaotust tunnistama. 

Mõne päeva eest otsustas Reformierakonna juhatus, et nende kandidaadiks riigikogus on Siim Kallas. Kui ajakirjanikud uurisid Rõivaselt, kas Kallas kinnitas soovi ka valimiskogus kandideerida, ütles peaminister, et sel teemal ei arutletud. "Meil oli täna (kolmapäeval - toim.) ikkagi väga selge jutt sellest, et me esitame Siim Kallase kandidaadiks riigikogus. Iseenesest on arusaadav, et kui me soovime, et üks või teine kandidaat osutuks valituks, siis igal juhul on vaja ka teiste erakondade toetust. Ja tõenäosus, et ühes kohas teiste erakondade toetust ei tule ja siis järsku valijameeste kogus samale kandidaadile tuleb tohutu toetus nendelt samadelt erakondadelt, seda ma väga realistlikuks ei pea."

Samal teemal

Ajaloolasest linnavolinik Jaak Juske torkas seepeale oma Facebooki lehel: "Ma pean peaministri oma ühiskonnaõpetuse tundi kutsuma. Ilves põrus 2006 riigikogu voorudes ja sai seejärel presidendiks valijameeste kogus. Sama juhtus Meriga 1996." Nende tõikadele juhtisid mitmed inimesed tähelepanu ka online-kommentaariumis.

Rõivas ütleb Õhtulehele, et nii Ilves kui Meri kogusid riigikogus mitme erakonna ning üle poolte saadikute toetuse, Ilvesel jäi vajalikust 68st puudu vaid 4 häält. "Samad erakonnad, kes toetasid Ilvese valimist parlamendis, hääletasid tema poolt ka valimiskogus ning need erakonnad, kes teda parlamendivoorudes ei toetanud, ei teinud seda ka valimiskogus," märgib ta ja lisab: "Usun jätkuvalt, et teiste erakondade toetus Siim Kallasele saab selgeks riigikogus valimise ajaks, meie omalt poolt toetame teda 30 häälega."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee