Eesti uudised

Piiskop Philippe Jourdan: on arusaamatu, et politsei ei leidnud teist lahendust, kui tungida kirikusse missa ajal (23)

Kristin Aasma, 5. august 2016 11:20
Eesti Rooma-Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan.Foto: Teet Malsroos
On arusaamatu, et politsei ei leidnud teist lahendust, kui tungida Püha Rita (Saint Rita) kirikusse missa ajal, kommenteeris Eesti katoliku kiriku piiskop Philippe Jourdan kolmapäevast Pariisi sündmust, kui märulipolitsei jõuga inimesed lammutamisele minevast kirikust välja ajas.

Eile avaldas Õhtuleht.ee uudise lammutamisele mineva Püha Rita kiriku evakueerimisest, millesse sekkus Prantsuse märulipolitsei, kes rahva ja äärmusparempoolse Rahvusrinde partei aktivistid jõuga hoonest välja ajas. Palusime juhtumit kommenteerida piiskop Philippe Jourdanil, kes selgitas ühtlasi viimati gallikaanidele kuulunud kiriku keerulist omandikuuluvust ja hoone kasutamist.

Püha Rita kirik PariisisFoto: AFP / Scanpix

Samal teemal

"Püha Rita kirikuhoone omanik on väike protestantlik kirik, mitte roomakatoliku kirik. See kogudus lõpetas sisuliselt oma tegevuse Pariisis kaua aega tagasi ja sellest ajast peale üüris oma kiriku gallikaani kogudusele. Gallikaani kirik on väike kirik, mis asutati 19. sajandil ja mis ei ole seotud katoliku kirikuga, kuigi ta kasutab katoliiklikust liturgiast võetud sümboleid,“ selgitas piiskop Philippe.

2015. aastal ei suutnud gallikaani kirik enam üüri maksta ega hoonet korras hoida ning kogudus kolis sealt välja. Selle aasta algusest hakkas tühja kirikut omavoliliselt kasutama üks katoliku preester koos grupi katoliiklastega, rääkis piiskop. "Pariisis on sadu katoliku kirikuid, aga nende inimeste soov oli vist mitte lasta, et pühakoda lammutatakse,“ lisas ta.

Kirikupea leiab, et ei oleks õige seostada Püha Rita kiriku lammutamise probleemi hiljutiste traagiliste sündmustega (moslemite rünnakuga Roueni kirikule ja preestri mõrvamisega ning noarünnakuga Belgia preestrile – K.A.).

"Nagu on näha, on selle kiriku hoone olukord üsna segane, ning meil ei ole selle kohta piisavat infot, et saaks kindlat kommentaari anda. Paistab, et kogu kära, mis tekkis politsei sekkumise ümber, on pisut üle paisutatud ja võib-olla poliitilisel tasandil ära kasutatud. Kiriku omaniku soovid olid juba ammu teada. Ei oleks õige seostada Püha Rita kiriku probleemi viimaste nädalate traagiliste sündmustega,“ rääkis Philippe Jourdan.

"Aga on kahju, et ei olnud võimalik leida teist lahendust, kuigi inimesed olid valmis sellele kirikule uut elu andma. Ja muidugi on arusaamatu, et politsei ei leidnud teist lahendust, kui siseneda kirikusse sel ajal, kui seal missat pühitseti,“ kommenteeris piiskop Philippe.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee