Eesti uudised

Avamise algusest saadik lagunev Vabadussõja võidusammas läks kiirustamise nahka (9)

Agnes Saik, 5. august 2016 04:00
AASTA Pärast AVAMIST: Juba juunis 2010. aastal kukkus sambast kümnekilone klaasliist. Foto: Alar Truu
Suvel taas alanud Vabadussõja võidusamba remont ei ole jõudnud palju head teha – mälestusmärk ei taha lagunemist lõpetada. Algul taheti piirduda samba tagaseina plaatimise ja valgustite vahetamisega, aga vahepeal tekkisid valged laigud ristiosa klaastahvlitele, mis vajavad vahetust, ja sõnast Eesti on kadunud e-täht.

Vabadussõja võidusammast haldav ASi Riigi Kinnisvara kommunikatsioonijuht Madis Idnurm selgitab pidevate remontide vajadust: "Sammas on kahtlemata unikaalne rajatis, mis vajab ettenähtud moel toimimiseks korrapärast hooldamist."

Idnurm ei oska ennustada, kui suureks võivad remondikulud tulevikus kasvada. Tehakse vastavalt vajadusele, ütleb ta. Sammas maksis 2009. aastal valmides 7,4 miljonit eurot ja kui 2011. aastal AS Riigi Kinnisvara samba eest hoolitseda otsustas, on remont- ja parandustöid tehtud 129 725,24 euro väärtuses.

Idnurme sõnul oli suuri töid kolm. 2014. aastal tehti ümber võidusamba taganõlv. Raha kulus ligi 60 000 eurot. Samal aastal parandati trepp ja remonditi kõnniteed – 12 230 eurot.

Tänavu alustati samba tagaseinaga. Töö tehakse kahes jaos: juulis-augustis plaatimine, valgustus vahetatakse välja aga septembris-oktoobris. Kokku läheb remont maksma 78 920 eurot.

TÖÖHOOS: Augusti remonditööd maksavad 78 920 eurot, summale lisandub käibemaks. Foto: Jörgen Norkroos

Ka uued vead nõuavad tähelepanu ja nii on tulemas samba ristiosa silma riivavalt värvi muutnud klaasdetailide vahetamine. Ristiosale ilmunud valged laigud tekkisid sellist, et õhk tungis klaasdetailide vahele, selgitab Idnurm.

Klaastahvlid tuleb vahetada. Seni pole kaitseministeeriumiga kokku lepitud, kui palju võib raha kulutada ja millal töid teha. Kaitseministeeriumi esindaja ütles Õhtulehele, et sammas peab olema laitmatus korras.

Idnurme sõnul on igakuised halduskulud 6545 eurot, millest 995 eurot läheb remondifondi.

Kohe parandama

Riigikontrolli 2012. aastal avaldatud auditi hinnangul kulus monumendi rajamiseks ja pärast avamist ilmnenud puuduste kõrvaldamiseks kaitseministeeriumi suvise arvestuse järgi 8,5 miljonit eurot.

Monumendi rajamise ajaks oli sambale kulutatud 7,4 miljonit eurot, kuid üsna varsti pärast avamist tulid nähtavale vead. Nende parandamiseks kulus 2011. aasta keskpaigani 800 000 eurot. Käibemaksuta. Niisiis kulutati peaaegu kümnendik samba kogumaksumusest kehva töö parandamiseks. "2010. suvel kukkus monumendist üks nurgaliist.

TÄHT KADUS: Kiri peaks ütlema Eesti vabadussõda, aga on piinlikult lühem. Samba tagaseinalt kadunud roostevabast terasest e-tähe asemele paigaldatakse uus ületuleval nädalal. Foto: Jörgen Norkroos

Tuli muuta kõigi nurgaliistude kinnituskonstruktsioone. Osa ristil olevast Vabadusristi kujutisest hakkas klaasist irduma ja tuli lisaks poltidega kinnitada. Sammast katvates suurtes klaaspaneelides võis täheldada väikeseid pragusid," kirjutab Riigikontrolli audit.

2010. sügisel tegi muret vihmavesi, mis Harjumäe nõlvalt samba juurde valgus. Ei jäänud muud üle kui ehitada lisadrenaaž. See maksis 1,2 miljonit krooni, praeguses rahas umbes 77 000 eurot.

Auditi hinnangul samba projekteerinud ja ehitanud Tšehhi firma Sans Souci valiti välja, sest teistel ei olnud ebamõistlikult lühikese tähtaja tõttu võimalustki koostada nõutud üksikasjalikkusega pakkumust.

Kiirustamise tõttu ei tehtud ka vajalikku ekspertiisi hiljem lisakulutusi nõudnud valgus- ja ventilatsioonitöödele.

Samal teemal

07.03.2017
Idee: Vabadussõja võidusammas võiks saada igal aastal uue näo
15.02.2017
Võidusammas neelab maksumaksja raha
13.07.2016
Võidusamba parandamine neelab taas hiigelsumma
12.07.2016
Vabadussõja võidusammas on endasse neelanud juba 130 000 eurot, ja neelab veelgi!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee