HEITLUS: Koosolekule võisid ju Siim Kallas ja Marina Kaljurand saabuda sõbralikult koos, ent tagatubades käib karm lahing. Kumbki pole nõus püssi põõsasse viskama. Foto: Jörgen Norkroos
Karoliina Vasli 4. august 2016 04:00
Reformierakond presidendirallil – ühtne pere või nõiakatel?

Reformierakonna juhatus otsustas riigikogus toetada Siim Kallase kandidatuuri. Marina Kaljuranna võimalustest ei taha Taavi Rõivas veel rääkida. "Praegu me plaan B-ga ei tööta, töötame plaan A-ga ja see plaan on valida parim president parlamendis," ütles ta.

Kohati meenutab Reformierakonna-sisene heitlus tragikomöödiat, mille stsenaarium pea iga päev muutub. Eilses vaatuses kogunes Reformierakonna ladvik Tõnismäele erakonna kontorisse, et viimaks määrata ametlik kandidaat.

"Oeh," ohkas üks rahvasaadik, märgates ukse ette kogunenud trobikonda ajakirjanikke. Teine aga naeratas, et veebigaleriis hea välja näha.

PR-nippidele kohaselt saabusid Marina Kaljurand ja Siim Kallas koos. Oma kalli Diori käekoti jättis Kaljurand sel korral koju ja naeratas kaamerate ees püüdlikult.

Kallas aga torkas talle mikrofoni nina alla pistnud reporterile tõrjuvalt: "Läheme edasi!" Kui esiti oletas erakonna pressiesindaja, et koosolek kestab maksimaalselt kaks tundi, ilmselt vähem, siis kokkuvõttes venis see pea kahe ja poole tunni pikkuseks.

Ametlikult kinnitati Reformierakonna kandidaadiks riigikogus Siim Kallas. Koosoleku järel kadusid Kaljurand ja Kallas kui vits vette, ajakirjanikehordi ette saadeti peaminister Taavi Rõivas. Ta sõnas, et kui parlamendis presidenti ära ei valita, siis on võimalik, et toetatakse Marina Kaljuranna kandidatuuri.

"Aga siiski on meil praegu selge veendumus, et me praegu plaan B-ga ei tööta, töötame plaan A-ga ja see plaan on valida parim president parlamendis." Intervjuu käigus toonitas Rõivas mitu korda, et loodab, et teisedki erakonnad toetavad Siim Kallast.

Pandi kokku isegi väike delegatsioon – Kallas ja partei peasekretär –, kes hakkavad teiste fraktsioonidega läbirääkimisi pidama.

Kallase ja Kaljuranna pooldajad võitluses?

Eesti Päevaleht tõi välja, et Rõivas kohtus paari päeva eest sotsiaaldemokraatide esimehe Jevgeni Ossinovskiga, ent ühtegi asjalikku kokkulepet ei sündinud.

Rõivasele tema kohta käivad jutud ei meeldi. Ta sõnas pahuralt: "Spinnid ja kuulujutud... Ma arvan, et pole väga raske aimata, kust need tulevad. Konkurendid on huvitatud, et tekiks võimalikult palju segadust ja jääks mulje, et Reformierakonnal on muud kavalad plaanid, midagi tagatoas kokku lepitut," nentis Rõivas.

«Spinnid ja kuulujutud... Ma arvan, et pole väga raske aimata, kust need tulevad. Konkurendid on huvitatud, et tekiks võimalikult palju segadust ja jääks mulje, et Reformierakonnal on muud kavalad plaanid, midagi tagatoas kokku lepitut.» Taavi Rõivas Foto: Jörgen Norkroos

"Saan öelda väga selgelt, et tänane (eilne – toim) otsus on pettumus neile, kes tahavad Reformierakonnale halba. Meil on selge plaan ja tugev kandidaat." Rõivas võttis vaevaks rõhutada sedagi, et opositsiooniparteidega diilitama – toeta meie kandidaati, vastutasuks saad valitsusse – ei hakata.

"Olgu ühemõtteliselt ja selgelt üle korratud, et me ei lähe sellist teed, et hakkame presidendivalimistel koha saamisel nimel toimivat valitsust lõhkuma. Väga mitmes mõttes oleks see Eesti huvidega vastuolus."

Kallasel aga seisab ees tihe aeg, kuna ühes Reformierakonna peasekretäridega plaanib ta alustada eri riigikogu fraktsioonidega läbirääkimisi. Esimene hääletusvoor on riigikogus 29. augustil.

Simson: Rõivas tegeleb vaid probleemi vältimisega

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul on Reformierakonna suutmatus valida välja ühte konkreetset presidendikandidaati saavutanud koomilised mõõtmed ning Taavi Rõivase võimetus otsuseid langetada on erakonnasiseselt tekitanud palju paksu verd.

Kadri Simson Foto: Tiina Kõrtsini

«Reformierakond on presidendikandidaatide vahel lõhenenud ning mõlemad leerid on pahased, sest erakonna esimees tegeleb vaid probleemi vältimisega ning püüab meeldida kõigile. Kui aga nii edasi minnakse, on üsna usutav, et Reformierakond jääb soovitud presidenditoolist ilma.

Selline tulem võib aga erakonna sees vallandada veelgi suurema pahameelelaine, mis võib päädida Taavi Rõivase valitsuse lagunemise ja peaministri vahetusega,» rääkis Simson, lisades, et Rõivas on oma kandidaadile toetuse leidmiseks «parim enne» aja mööda lasknud.

Paet on presidendirallist lõplikult audis?

Reformierakonna juhatuse koosoleku eel sõnas Urmas Paet ajakirjanikele: «Muidugi ma usun oma võimalustesse.»

Urmas Paet Foto: Alar Truu

Kaks ja pool tundi hiljem sõnas ta poliitkorrektselt, et praegune juhatuse otsus on selge: riigikogu voorudes toetatakse Siim Kallast.

Aga teie enda kampaania ja edasised plaanid? Paet vastas hoopis, et praegu on väga selge meelsus, et tuleb püüda teha kõik, et president valitaks ära parlamendis. «Võtame samm korraga.»

Kui asi peaks siiski valijameeste koguni jõudma, siis Paet peab mõistlikuks, et Reformierakond läheb sinna ühe kandidaadiga.

«Üks on selline isiklik sümpaatia, aga ei maksa alahinnata valijameeste maailmavaatelisi hoiakuid. Pole mõtet minna hääli hägustama.»