Eesti uudised

Kas 12eurone piletihind jätab ERMi tühjaks? (124)

Arvo Uustalu, 4. august 2016 04:00
OPTIMISTLIK: Tõnis Lukas on optimistlik ja usub, et aastas külastab muuseumihoonet 200 000 inimest. Foto: Aldo Luud
Tõnis Lukase sõnul võiks rahvas poliitilise otsuse korral muuseumisse tasuta pääseda.

Oktoobri esimesel päeval avatavas Eesti Rahva Muuseumi peahoones hakkab pilet täiskasvanule maksma 12 eurot. Kuigi lapsed saavad esiisade kultuuri ja ajalugu kiigata mõnevõrra odavamalt, võib pileti hind peletada rahva eemale ja riigikogu liikme Märts Sultsi meelest tekitada muuseumiskäigu vastu koguni trotsi.

Samal teemal

Ajakirjanik ja elupõline tartlane Vambola Paavo käis nädalapäevad tagasi välja mõtte, et muuseumi piletihinnad on liiga kõrged ning selle eksponaatide eest ei saa küsida maailma suurte muuseumidega võrreldavat hinda.

ERMi direktor Tõnis Lukas ütles Õhtulehele, et näitusi võiks tasuta nautida, kui riik teeb sellise otsuse. Paraku tuleb teenida ligi kahe miljoni suurust omatulu, mis tahetakse saada aastas loodetavasti muuseumihoonet külastavalt 200 000 inimeselt.

Lapsed peaksid pääsema muuseumi tasuta

Riigikogu kultuurikomisjoni liige ja koolipapa Märt Sults ütleb, et ERMi piletihinna suurust pole komisjonis arutatud, kuid ta teeb sellest kindlasti esimesel võimalusel juttu. "Kultuur pole kunagi kasumlik. Nii-öelda hea nõukogudeaegne tava oli, et koolile anti käsk kätte ja kõik viidi bussidega muuseumi.

Õpilased käisid Kumuski poolkohustuslikus korras. Sellist laste käest raha lüpsmist ei tohiks olla ja vähemalt neile võiks meie rahva muuseum tasuta olla.

Tegelik elu on selline, et kui vanemad peavad maksma ühiskülastuse eest isegi suhteliselt väikese summa, tuleb väljasõit kokku panna kolme klassi õpilastest. Ekskursioonid on lastele kohutava stressi allikas," tõdeb ta.

Sults ütleb, et pole välistatud, et ERM jääb pärast lindi läbilõikamist ja esimese huvi vaibumist tühjaks. "Kohalesõitki ju maksab. Euroopas on oma kombed, aga Ermitaažis peab välismaalane pileti eest rohkem maksma kui Venemaa kodanik.

Meie ei saa nii teha, kuid oleme piisavalt rikas riik, et laristada ja raha võiks jätkuda ka rahva muuseumile tasuta piletiteks. Kui kogu rahvale ei saa, siis vähemalt õpilastele – kohustusliku kooliprogrammi käigus," leiab ta.

Lukas ütleb, et laste pilet muuseumisse maksab küll kaheksa eurot, kuid kooligrupiga tulles on see neli eurot ning selle sees on muuseumis tehtav õppetöö.

Ta on muuseumi täituvuse suhtes hästi meelestatud. Tema sõnul on reaalne, et 140 000 muuseumi tulnud inimest ostavad pileti, ülejäänud 60 000 uue hoone külastajat ja majja rahatoojat moodustaksid aga konverentsidel, kontsertidel ja majas avatavates söögikohtades käijad.

Paraku oli toitlustusega asi veel teisipäevani segane. Vahetult enne otsust ütles Lukas Õhtulehele, et võib tekkida olukord, et köökide riigihanke vaidlustamise tõttu tuleb toitlustajatel toit esialgu valmistada mujal.

"Kahju on, et kahe ettevõtja vaidluse vahele jäi muuseum, sest meil ei ole sellega mingit pistmist. Isegi riigihanke viis läbi Riigi Kinnisvara aktsiaselts," selgitab ta.

Köögid ehitab välja siiski hanke võitja

Riigi Kinnisvara ASi kommunikatsioonijuhi Madis Idnurme sõnul ehitab köögid välja siiski hanke võitnud firma. "Riigihangete vaidlustuskomisjoni otsusest tulenevalt tegi RKAS pakkumuste täiendava analüüsi ja langetas uue otsuse.

Komisjon leidis, et Bestmarki Suurköökide ASi pakutud plaatgrilli võimsus ületab vähesel määral tehnilises kirjelduses sätestatud piirmäära ning Riigi Kinnisvara AS pole kaalunud, kas see on sisuline mittevastavus või mitte.

Teine põhjus otsuse kehtetuks tunnistamiseks oli see, et pakkumuses esitatud dokumentidest ei saanud sõnaselgelt välja lugeda, et tegemist on tasapinda integreeritud seadmetega," rääkis Idnurme.

Tehnilisi nüansse on, kuid riigihangete vaidlustuskomisjon tunnistas Bestmarki Suurköökide ASi pakkumuse heaks, sest selles ei ole tingimustest kõrvalekaldeid.

Bestmarki Suurköökide ASi esitatud madalaim pakkumine kiideti sellega heaks. Selle maksumus on ligemale 350 000 eurot – seda käibemaksuta.

Riigihange "ERM köögitehnoloogia ost ja paigaldus" kuulutati välja tänavu 22. aprillil. Riigi Kinnisvara ASi juhtkond tunnistas 21. juunil Bestmarki Suurköökide ASi pakkumuse tingimustele vastavaks ja edukaks, kuid selle vaidlustas hankel osalenud firma Dieta AS.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee