ISSI, VAATA!: Seekord said maanteel maandumist vaadata kõik huvilised. Maantee nagu maantee ikka – vaid liiklus oli kiirevõitu. Vähemalt võeti enne harjutust tee kõrvalt ära liiklusmärgid, nii et otseselt ei ületanud nad kiiruspiirangut. Foto: Mattias Tammet
Eesti uudised
2. august 2016 04:00

Ründelennukid Piibe maanteel: huvilistele õnn, kohalikele mitte eriti (39)

Militaarhuvilised said eile Piibe maantee ääres vaid mõnekümne meetri kauguselt kaeda, kuidas USA võimsad ründelennukid A-10 metsade vahel maanteele maanduvad.

Seda, et mõni lennuk maanteele maanduks, ei näe maailmaski väga tihti, rääkimata Eestist. Isegi vaatamata tõsiasjale, et viimati juhtus täpselt sama asi samas kohas veidi rohkem kui kuu aega tagasi. Jägala-Käravete maanteelõigul maandusid Ameerika A-10 ründelennukid juuniski.

Ent enne juunikuist üritust maandusid seda tüüpi ründelennukid teadaolevalt viimati maanteel 1984. aastal, kui sama asja harjutati Lääne-Saksamaa kiirteel. USA lennuväekolonel Gregory Eckfeld tunnistas, et kodumaal on nad saanud küll väljaspool lennuvälju harjutada kõrbes, aga mitte maanteedel maandumist.

"Meil pole maanteed sobivaks ehitatud," põhjendas Eckfeld.

Tõsi – see maanteelõik ongi nõukogude ajal ehitatud tavapärasest laiemaks ja tugevamaks, et oleks vajadusel varulennuväli.

KUMMIVILINAL PIDAMA: Lennukid märgistasid oma uut territooriumi. Foto: Mattias Tammet

Lennukid maandusid ilma igasuguste elektrooniliste abivahenditeta, välja arvatud raadioside. Harjutusel osales kaheksa lennukit, kes kõik täitsid ülesande edukalt.

Vaid viimane maanduja põrkas maandudes esialgu veidi ebakindlalt õhku tagasi ja ehmatas osa vaatlejaid ära, ent sai peagi kindlalt maa peale.

Eesti ja USA sõjaväelased jälgisid, et keegi ei roniks rajale liiga lähedale.

Erinevalt juunikuisest harjutusest lubati seekord raja kõrvale uudistama kõik huvilised. Kohal olid ka teiste USA väeliikide sõdurid, kellest osa oli toonud isegi perekonna omapärast sündmust jälgima.

"Uskumatu, et mulle makstakse, et sellist asja vaatama tulla," ei suutnud üks neist oma rõõmu varjata.

Kohalikele tülikas

Samal ajal kui sõjaväelased ja huvilised lennukite maandumist ja õhkutõusu jälgisid, polnud ümberkaudsete elu sugugi sama lõbus. "Ma pidin selle pärast täna mitu kohtumist ära jätma," kurdab sealse talu perenaine.

HARJUTUSEL: Osalenud piloodid ei suutnud vastu panna soovile publikule veidi järsemaid manöövreid näidata. Foto: Mattias Tammet

Tema kodu on just selle lõigu ääres, kus lennukid maandusid, ja et tema ainuke väljapääsutee viib otse maanteele, oli ta harjutuse ajal kodus lõksus: teised ei saanud kolme tunni jooksul tema juurde ega tema nende juurde.

Vähe sellest: teavituse, et tema maja kõrval hakatakse segavat militaarharjutust tegema, sai ta e-kirja teel. Kõrvaltalus elav sugulane polevat aga sedagi saanud ega teadnud asjast midagi, kuni perenaine talle õppusest rääkis.

Perenaisele ei pakkunud lohutust ka teadmine, et see on midagi väga ebatavalist.

"Hirmutab koduloomad ära," on ta õnnetu. Pealegi on ta mures, ega lennukite hiigelsuured mootorid ta põldusid ära ei reostanud. "Loodetavasti seda rohkem ei tehta."