Eesti uudised

Savisaar haaras Keskerakonna suvepäevadel kogu tähelepanu (40)

Agnes Saik, 1. august 2016 04:00
IKKAGI PUHKUS: Poliitilistest aruteludest osavõtmise või kuulamise asemel grillis Aadu Must meisterlikult vorste.Foto: Teet Malsroos
Keskerakonna suvepäevadel jäi mulje, nagu polekski erakonnasisest lõhestumist. Esile tõusis vaid Savisaar oma liitlastega, Kadri Simsonit polnud kohal ning ega tema toetajadki ei trüginud eriti pildile.

Suvepäevad algasid laupäeval Käsmus otse mere ääres Lainela puhkekülas. Savisaare saabumine oli juba mitme bussiga varakult kohale toodud pensionäridele tähtsündmus. Erakonna peasekretär Oudekki Loone saabus koos erakonnajuhiga ühel ajal. Kahe punase autoga sõideti otse pealava ette. Autojuht aitas Savisaare ratastooli ja lükkas poliitstaari aplausi saatel pealava juurde.

Samal teemal

Erakonnajuht tervitas keskerakondlasi ja ajakirjanikke avatult ja küllaltki heatujuliselt. Kohe pärast tema saabumist tulid inimesed innukalt telefonide ja kaameratega pilte tegema ja juttu ajama. Savisaar ja kaljukindlalt tema paremal käel seisev Oudekki Loone vestlesid merevaate taustal eakamate erakonnakaaslastega nende muredest ja ideedest.

Savisaare ratastooli lükkamiseks tekkis kohati lausa järjekord. Alguses ei tahtnud Loone seda rolli küll kellelegi loovutada ja lahkus tema kõrvalt vaid vältimatu vajaduse korral. Kui kohale jõudis eurosaadik Yana Toom, usaldati Savisaare ratastool talle. Hiljem lubati teisigi ligi: näiteks pääses õnnelike väljavalitute sekka Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart.

Ratas ajas parteijuhi kõne ajal juttu

Avakõne pidas loomulikult erakonnajuht. Ta rääkis liikumise algusaastatest, millele vihjab ka teema "(Suve)päevad, mis ajasid segadusse. 1990ndad", ja õnnitledes äsja 30aastaseks saanud riigikogu liiget Siret Kotkat.

Kõne ajal seisid esirinnas hallipäised pensionärid koos Kotka ja Loonega, samas nooremad kohalolijad ja kunagine Savisaare konkurent erakonna esimehe kohale Jüri Ratas ei paistnud ei kõnest ega Keskerakonda ülistava laulu laulmisest väga huvitatud olevat. Triibulise Rio olümpiamängude särgiga Ratas seisis tagumistes ridades. Ta vaatas hajameelse ilmega taevasse ja siis ümbritsevaid inimesi. Savisaare kõne viimaste lausete ajal vestles ta juba teiste erakonnakaaslastega.

IKKAGI PUHKUS: Poliitilistest aruteludest osavõtmise või kuulamise asemel grillis Aadu Must meisterlikult vorste. Foto: Teet Malsroos

Lõuna ajal hoidis Ratas noortekogu juurde. Ta naljatas, et tahab noorte presidendiks hakata ja meenutas paari sõnaga aega, kui kuulus nende ridadesse. Lõpuks kutsuti Ratas isegi grupipildile. Ülejäänud aja arutas ta paari erakondlasega poliitilisi asju, kadudes täielikult rahva sekka.

Sama lugu oli Jaanus Karilaiuga, kes käis siin-seal ringi, rääkis Jüri Ratase ja mõne erakonnakaaslasega. Lõpuks istus aga paari inimesega tühjas kohvikus. Hiljem võtsid Ratas ja Karilaid osa mõttetalgutest. Neil arutati haldusreformi ja riigikaitse teemasid ning venekeelse elanikkonna ootusi.

Parteijuhi valimistel Savisaarele kõva konkurentsi pakkunud Kadri Simsonit polnud kohal. Aadu Musta sõnul on tütar mere taga ega saanud seetõttu tulla. Must seadis end koos seltskonnaga sisse mere äärde. Saunast mööda veepiiri mõnikümmend meetrit kivisel kaldal vasakule jalutades saigi teda näha puude ühekordsel grillil vorste küpsetamas.

Esimesel poliitilisel arutelul vestlesid Savisaar, Toom ja politoloog Rein Toomla Keskerakonna mineviku, oleviku ja tuleviku üle. Savisaar rääkis küll vähe, kohati käitus pigem nagu vestlussaate juht, kuid tema öeldud kommentaarid lõpetasid teemasid ja jäid kõlama.

Samuti vihjas ta kivil istuvale ja lehvitavale Mailis Repsile mitu korda soojalt, sidudes end tema hilisema sõnavõtuga presidendikampaaniast.

Kõnelejad arutasid välispoliitilisi seisukohti, laitsid haldusreformi ja kritiseerisid valitsuse tööd, eriti Reformierakonda. Kuulajate küsimused tulid ajalooliste teemade ja Eesti kui e-riigi kohta. Leiti, et Eesti iseseisvuspäeva peaks tähistama hoopis 28. novembril, sooviti kaotada e-valimised ja tasuta internetti kõigile elanikele.

Reps presidendiks, Savisaar peaministriks

Rahvarinde ajast Keskerakonnas aktiivselt tegutsev Haabersti piirkonna liige Alar Kotli on ürituse käiguga väga rahul. Ta tunnistab, et toetab Savisaart algusest peale: "No Savisaar võiks lõpuni pukki jääda küll, niikaua kui ta tahab ise olla."

Ta ennustab, et presidendiks saab ikkagi Mailis Reps. "Ma ei uskunud, et Mailis nii kõva on, ta jättis väga soodsa mulje," sõnab Kotli uhkelt.

Ta ei näe temas armastatud Savisaare konkurenti, sest erakonnajuht olevat öelnud, et ei vaata presidendiameti poole. Kotli tõi argumendiks, et Savisaar ütles ju Repsile: "Saa sina presidendiks ja mina saan peaministriks."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee