Maailm

Meeletu julgustükk: hüpe 7620 meetri kõrguselt ilma langevarjuta (6)

Tõnis Erilaid, 1. august 2016 04:00
KOOS POJAGA: Pärast maandumist läks Aikins esimese asjana poega hüpitama.Foto: AFP / Scanpix
Ameeriklane Luke Aikins hüppas laupäeval Los Angeleses Simi Valley kohal lennukist 7620 meetri kõrguselt ja maandus kolmandiku jalgpalliväljaku suuruses püüdevõrgus abikaasa ja nelja-aastase poja silme all. Langevarjuta hüppest tegi otseülekande Fox Television.

Kunagi varem pole ükski inimene sellise hüppega hakkama saanud. Aikinsi ema, ise kogenud langevarjur, keeldus poja hüpet jälgimast. "Ma ei sõitnud Simi Valley’sse ega teinud ka telerit lahti," ütles naine, et tundis hirmu poja elu pärast.

193 kilomeetrit tunnis

42aastane Aikins langes maa poole tipphetkel kiirusega 193 kilomeetrit tunnis. Ta on teinud rohkem kui 18 000 langevarjuhüpet – esimene oli tandemhüpe 12aastase poisikesena. Esimest soolohüpet tehes oli ta kuusteist. Lisaks oma langevarjurite koolile teenib mees leiba ka USA langevarjurite assotsiatsiooni ohutuseksperdina ning õpetab välja USA eriüksuslasi. Ka kuulsa Navy Sealsi mehed on tema koolituse läinud. Luke Aikinsi abikaasagi on langevarjur, teinud üle 2000 hüppe. Kui perekonnatraditsioonidest rääkida, siis olid ka tema isa ja vanaisa agarad langevarjuhüppajad.

KOOS POJAGA: Pärast maandumist läks Aikins esimese asjana poega hüpitama. Foto: AFP / Scanpix

30x30meetrine püüdevõrk oli 61 meetri kõrgusel maast ja selle all oli veel teinegi igaks juhuks varus. Võrgu servades olnud lambid juhtisid Aikinsit ja kui ta jõudis õige nurga alla, muutusid need valgeks ja seni näoga maa poole tuisanud langevarjur keeras selja. Mees maandus võrgu keskele ja pärast välja aitamist tormas kohe naist ja poega kallistama.

"Närveerisin enne hüpet tublisti," tunnistas Aikins, mööndes, et hüpe oli erakordne elamus.

"Ma ei leia õigeid sõnu, et seda tunnet kirjeldada," lisas ta.

Paar aastat treenimist

Aikins oli selleks hüppeks treeninud paar aastat koos hulga abilistega – eriti oluline oli meeskond, kes suutis valmistada purunematu elastse püüdevõrgu. Idee langevarjuta hüppeks andis talle sõber. Algul ei leidnud Aikins selles iva, miks peaks midagi sellist tegema, kuid paari päeva pärast pärast mõttega harjumist algasid ettevalmistused.

VÕRGUS: Aikins maandus peaaegu täpselt püüdevõrgu keskmesse. Foto: AFP / Scanpix

Mees kandis kõrguse tõttu hapnikumaski, kuid poolel teel andis selle kaaslasele. Tal oli kolm saatjat, kõigil langevarjud seljas, kuid algul vabalangesid ka nemadki. Üks saatja filmis ja teine hoolitses värvilise suitsu eest, mis pidi maal ootavatele inimestele näitama, kus langevarjurid parajasti on. Kolmanda ainus ülesanne oligi võtta Aikinsilt hapnikumask, kui nad jõudsid kõrgusele, kus seda enam vaja ei olnud.

Seejärel avasid abilised langevarjud ja maandusid õnnnelikult.

Hüpe oleks peaaegu ära jäänud, sest televisiooni otsesaates esinemiseks nõudis ametiühing langevarju kandmist. "Kaalusin algul, et hüppan käsust hoolimata, sest ei pea ju langevarju avama. Kuid langevarjuranits seljas oleks maandumine palju ohtlikum olnud ja mõtlesin, et kas võimalikud vigastused kaaluvad üles hüppamisrõõmu," rääkis Aikins.

Tema õnneks võeti käsk langevarju kanda tagasi vaid mõni hetk enne kavandatud hüpet.

Samal teemal

10.08.2016
Liikumispuudega langevarjur: lennukist alla hüpata on hirmus, ent hullult lahe!