Repliik

Aleksander Laane | Kodanikupalk pole võrkkiiges lesimiseks (18)

Aleksander Laane, Erakond Eestimaa Rohelised esimees, 31. juuli 2016 18:55
Foto: KARL-JOSEF HILDENBRAND
Ühiskonnauuringute instituudi niinimetatud uuring, mis tegelikult koosnes ühest küsimusest, üritab moonutada kodanikupalga mõtet. Kellele selline moonutamine kasulik on?

Reaalselt võimalik kodanikupalga summa jääb Eestis alla alampalga piiri ehk selgelt alla 300 euro. Avaldatud andmetes on märgitud, et kui kodanikupalk oleks 301 kuni 400 eurot, loobuks töölkäimisest 2% inimestest. Mis tähendab, et alla 300 euro puhul oleks loobujaid olematu hulk ning 99% tööd tegevatest inimestest jätkaksid töötamist.

Samal teemal

Üks arvamus, mis kodanikupalgaga seoses esile kerkib, on: “Nad joovad selle raha ju maha!” Praegu meil kodanikupalka ju pole, aga juuakse kõvasti. Seega alkoholism kui sõltuvushaigus ei sõltu kodanikupalga olemasolust!

Kodanikupalk pole mõeldud selleks, et inimene saaks võrkkiiges lesida. Kodanikupalk on selleks, et keegi ennast vastu betoonpõrandat katki ei kukuks. Iga “katkikukkunu” on ju meie väga väikeses ja vananevas kogukonnas kaotsiläinud lapsevanem, lapselapsi hoidev vanaema või vanaisa, oma väikest töökoda või kohvikut pidav meister, või lihtsalt oma tööd rõõmuga tegev inimene. Kodanikupalk tähendab kindlustunnet, mida väljendab ka selle inglisekeelne nimetus – basic income ehk baassissetulek.

Inimese elus juhtub pidevalt midagi. Keegi kaotab oma töökoha, otsustab õppima minna ja tahab eksamiteks valmistuda, oma väike äri läheb vett vedama, tervis või ülekeenud emotsioonid ei võimalda praegust tööd edasi teha, peres vajab keegi pea ööpäevaringset abi. On väga palju asju, mida me elus ette ei planeeri ja ei kujutakski ette, et see just meiega juhtub. Kuid asjad juhtuvad. Kui on abi vaja, siis pöördudakse sotsiaalsüsteemi poole, kuid seal on vaja tõestada, et sa ikka tõesti vajad abi. Kogu see taotlemise-tõestamise protsess nõuab samuti raha ja mitte vähe. On selliseidki toetusi, mille väljamaksmine maksab sama palju kui toetus ise väärt on.

Sotsiaaltoetusi asendav baassissetulek peaks jääma selgelt allapoole alampalga piiri. Sellise raha leidmine on reaalsem ning kindlasti ei vähendaks see tahet tööd teha. Pigem vastupidi: kasvõi väike seljatagune innustab inimesi katsetama asjadega, millest unistatakse, aga mida ei julgeta ette võtta. Ja just julgust ja ettevõtlikkust Eesti vajabki.

Samal teemal

21.03.2017
IRLi toetus langes alla valimiskünnise, Eestimaa Roheliste juht rõõmustab: "IRL, laku panni!"
28.11.2016
TÕSI TAGA: Soome valis välja 2000 kodanikupalga katseisikut