VALEJUTT! «Meie vestlust ei lindistatud ja ma ei saanud artikliga eelnevalt tutvuda. Ma ei oleks selle avaldamisega nõustunud.» Tallinna Swissoteli juht Bart Westerhout kirjeldab kohtumist reporteriga. Foto: YouTube
Karoliina Vasli 30. juuli 2016 04:00
"Eestlased saavad Brüsselist sadu miljoneid eurosid toetusraha ja NATO kaitseb neid, aga nad ei anna midagi vastu," ütles Tallinna Swissoteli hollandlastest peadirektor Bart Westerhout Hollandi päevalehes. Ta väidab, et teda tõlgendati valesti: "Ajakirjanik pani mulle sõnad suhu."

430 000 suuruse tiraažiga De Telegraafis avaldatu autor on Pieter Waterdrinker, kes reisis mõni aeg tagasi Tallinna ja kirjeldas siinseid olusid. Tema väitel rääkis üks lääne diplomaat talle, et eestlased elavad veel justkui möödunud sajandi keskpaigas, kui vihati homosid ja vohas rassism. Ajakirjanik tõi näiteks, et Tallinna tänavatel ahistati mustanahalist NATO sõdurit. Hoiak on: eestlased on rumalad.

Waterdrinker viitas korduvalt sellelegi, et eestlased tahavad nautida Euroopa Liidu hüvesid, aga pole rahul sellega, kui neile langeb mingi vastutuskoorem. Selle tõetuseks oli Waterdrinkeri intervjuu Swissoteli juhi Bart Westerhoutiga. "Ütlesin kellelegi valitusest, et nad peaksid ennast häbenema. Eestlased saavad Brüsselist sadu miljoneid eurosid toetusraha ja NATO kaitseb neid, aga nad ei anna midagi vastu," sõnas Westerhout ja tunnistas, et ta on hädas hotelli tööjõu leidmisega, sest eestlased ei taha seda tööd teha ja asüülitaotlejate (sõnastuse all peetud ilmselt silmas pagulasi – toim) palkamine oleks skandaalne.

Westerhouti öeldu peale ärritus riigikogulane Igor Gräzin, kes kirjutas Facebookis: "Swissoteli Tallinna šeff teatas, et eestlased on häbiväärne rahvas, kes saab Euroopalt abi (sic!) ja on NATO kaitse all, kuid ei tee omalt poolt midagi. Samas on nimetatud firma nauditud käibemaksuerisust. Ta on saanud Eesti maksumaksjalt puhta kingituse ega öelnud isegi aitäh. Euroopluse teine nimi on tänamatus – peame seda õppima."

Westerhoutki on ärritunud. "Minu kommentaar oli antud ühele Eesti ärimehele, mitte valitsuse liikmele, nagu artiklis viidatud," väidab ta Õhtulehele. Ta rõhutab artikli tonaalsusele viidates, et ta pole kutsunud eestlasi rumalateks, samuti pole ta pidanud eestlasi rassistideks. "Inimesed, kes mind tunnevad, võivad seda kinnitada."

VALEJUTT! «Meie vestlust ei lindistatud ja ma ei saanud artikliga eelnevalt tutvuda. Ma ei oleks selle avaldamisega nõustunud.» Tallinna Swissoteli juht Bart Westerhout kirjeldab kohtumist reporteriga. Foto: YouTube

Westerhout lisab, et tema tsitaadid on ajakirjaniku interpreteering. "Meie vestlust ei lindistatud ja ma ei saanud artikliga eelnevalt tutvuda. Ma poleks selle avaldamisega nõustunud. Mul on siiralt kahju, et minu esinemine antud artiklis on põhjustanud pahameelt, kuid see ei olnud kindlasti minu eesmärk."

2007. aastal uksed avanud Swissotel on Tallinna üks noobleimad hotelle. Teiste seas on sealses presidendisviidis ööbinud Hillary Clinton, Robbie Williams ja Lady Gaga.