Maailm

Kumb solvab vängemalt? (14)

Allan Espenberg, 30. juuli 2016 04:00
VIHAVAENLASED: USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton ja vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump pilluvad teineteise pihta raskeid süüdistusi. Foto: AFP/Scanpix
Kõik läks täpselt nii, nagu pidigi minema. Ilma igasuguste üllatusteta. USA kahe suurpartei kongressid ehk konvendid (convention) andsid oodatud tulemuse. Vabariiklaste ametlikuks presidendikandidaadiks kinnitati eelmisel nädalal Donald Trump ja demokraadid valisid sel nädalal oma kandidaadiks Hillary Clintoni. Kuid kumb neist peaks olema edukam 8. novembri valimistel, ei oska arvatavasti keegi väita. Igatahes praegu on arvamusküsitluste kohaselt Clintoni ja Trumpi šansid enam-vähem võrdsed.

Mida arvab Clinton Trumpist

VIHAVAENLASED: USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton ja vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump pilluvad teineteise pihta raskeid süüdistusi. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Isegi kui Hillary Clintonit ei valita presidendiks, siis ajalugu on ta juba teinud, sest kunagi varem pole kaks suuremat USA parteid nomineerinud presidendikandidaadiks naist. Kuid sõnaosavuses ta Trumpi vastu muidugi ei saa.

Clinton on öelnud, et Trump on presidendiameti jaoks täiesti kõlbmatu. Samal ajal jätkus tal kiidusõnu Obamale, kes olevat valitsemisega kenasti hakkama saanud. "Võrrelge teda Trumpiga. Kas te kujutate teda ette Valges Majas, kui Ameerikat tabab järgmine kriis? Trump pole lihtsalt võimeline ega sobilik olema meie president ja ülemjuhataja," on Clinton rääkinud.

Mõni aeg tagasi Springfieldis esinedes ütles Clinton, et miljardär Trump ohustab tervet USA riiki ja eriti selle rahvuslikku julgeolekut: "Praegu vajame me presidenti, kes suudaks meid liita, mitte eraldada. Just seetõttu ma arvan, et Trump on meile erakordselt ohtlik." Clintoni sõnutsi on kogu Trumpi kampaania rajatud usaldamatuse õhutamisele ja soovile ässitada ameeriklased üksteisele kõri kallale. Clintoni meelest on Trump USA ajaloo kõige ohtlikum presidendikandidaat ning teda ja tema ettepanekuid tuleb tõsiselt karta.

Clinton naeruvääristas Trumpi ilmumist vabariiklaste kongressi lavale suitsupilve seest, võrreldes oma rivaali võlur Oziga. "Kui väljuti eesriide tagant, oli see kõigest Donald Trump, kellel pole Ameerika rahvale midagi pakkuda," teatas Clinton. Veel on Clinton öelnud: "Trump ja Pence ehitavad suure, hiiglasliku ja suurejoonelise müüri Ameerika ja progressi vahele."

Kuna Clinton pole nii sõnakas ja sõjakas kui Trump, tuli Clintonile appi konkurenti mustama Sanders, kes nimetas Trumpi samuti ohuks kogu riigi tulevikule, mistõttu tuleks kindlasti valida presidendiks Clinton. Sandersi sõnutsi on Trump mats, jõhkard ja demagoog, kes on solvanud oma kampaania jooksul paljusid inimesi: mehhiklasi, ladinaameeriklasi, islamiusulisi, neegreid, ka oma konkurente ja president Obamatki.

Neljapäeva õhtul Philadelphias peetud programmilises kõnes alustas Hillary Trumpi kritiseerimisest, rõhutades, et USA peaks mitte müüre, vaid majandust ehitama, et riik saaks areneda ja pakkuda tööd miljonitele migrantidele. Tema eesmärk presidendina oleks USA ühiskonda ühendada, mitte eraldada, nagu sooviks Trump. Ta rõhutas, et kõik ameeriklaste põlvkonnad tegutsesid koos, et muuta meie riik vabamaks, ausamaks ja tugevamaks. "Keegi ei suudaks seda teha üksinda. Seetõttu oleme tugevad vaid üheskoos," teatas Clinton. Eriti tulihingeliselt kinnitas Clinton, et ta püüaks olla kõigi ameeriklaste president, sõltumata nende parteilisest kuuluvusest.

Ka mainis Clinton, et Trump on tema arvates kehv ärimees ja tuumarelva ei tohiks talle küll usaldada. "Trump ei mõista, et Ameerika on suur seepärast, et ta on hea," teatas Clinton, kes pühendas üsna suure osa oma kõnest Trumpi väljaütlemiste ja solvangute üleslugemisele. Clinton mainis oma neljapäevases kõnes Trumpi nime kaks korda rohkem kui Trump oma kongressikõnes Clintoni nime.

Kuigi Trumpi skandaalse isiku ja otseste väljaütlemistega seoses on pikka aega räägitud Vabariikliku Partei lõhenemisest, siis tegelikult tabas mõnevõrra ootamatum ja suurem lõhenemine hoopis demokraatlikku parteid, kus omavahel nägelevad ja sõimlevad Clintoni ja Bernie Sandersi pooldajad.

Mida arvab Trump Clintonist

Trump on nõudnud Clintonile kriminaalsüüdistuse esitamist, kuna Hillary levitas välisministrina töötamise ajal salastatud infot sisaldavaid elektronkirju eraserveri kaudu. Foto: AFP/Scanpix

Teineteist mittesallivad Donald Trump ja Hillary Clinton pildusid üksteise suunas süüdistusi juba eel­valimiste ajal ja ega viimasedki nädalad selles mõttes erinenud. Lühidalt võib nende omavahelised kisklemised kokku võtta järgmiselt: kui Trump peab Clintonit suureks kurjategijaks, siis Clinton nimetab Trumpi ohuks kogu Ameerikale.

Trump on nõudnud Clintonile kriminaalsüüdistuse esitamist, kuna Hillary levitas välisministrina töötamise ajal salastatud infot sisaldavaid elektronkirju eraserveri kaudu (teistel andmetel olevat salastatuse märge lisatud kirjadele tagantjärele). Kui FBI kuulas Clintonit juuli alguses kolm ja pool tundi üle ja otsustas seejärel mitte soovitada talle kriminaalsüüdistuse esitamist, sai Trump üsna pahaseks. Trump teatas, et Clinton seadis oma hooletusega ohtu kogu riigi ja FBI otsus on näide sahkerdamisest ja kokkumängust, sest miks pidi näiteks USA peaprokurör Loretta Lynch eelnevalt kohtuma Bill Clintoniga, kes aktiivselt aitab edendada oma abikaasa poliitilist karjääri. Vabariiklaste sõnutsi on Clinton esimene presidendikandidaat, keda on kriminaalkuriteo asjus üle kuulatud.

Trumpi nõunik Alfred Baldasaro läks veelgi kaugemale, avaldades arvamust, et Hillary Clinton tuleks riigireetmise eest maha lasta, kuna ta on süüdi paljudes kuritegudes, sealhulgas vastutab ka 2012. aastal Liibüa USA saatkonna ründamise eest.

Trump on tituleerinud Clintonit mitu korda absoluutseks korruptandiks, sest ta olevat täielikult allutatud suurbisnise huvidele. Trump nimetas oma 76minutilises kongressikõnes Clintonit "korporatsioonide ja eliidi marionetiks". Veel märkis Trump, et Clinton on nõrk inimene, tuues sisse võrdluse oma asepresidendikandidaadiga: "Clintoni ja Pence’i erinevus seisneb selles, et Pence ei karda nimetada meie vaenlasi nimepidi radikaalseks islamiks ja radikaalseks islamiterrorismiks. Aga Hillary Clinton on nõrk inimene." Samuti rõhutas Trump, et sel ajal, kui kõik usuvad amerikanismi, pooldab Clinton globalismi.

"Millega võib Hillary Clinton kiidelda pärast nelja aastat välisministrina? ISIS on laienenud üle maailma. Liibüa on rusudes. Metslased tapavad meie kodanikke. Egiptuses tuli võimule Moslemi-vennaskond. Iraak on kaoses. Süürias on kodusõda. Migratsioonikriis ähvardab läänt," loetles Trump Clintoni "saavutusi" ja möönis, et olukord on hullem kui kunagi varem.

Trump pole pidanud paljuks süüdistada Clintonit ka osalemises Islamiriigi terrorirühmituse sündimises, nimetades teda ISISe emaks. "Hillary Clinton oma tobeda poliitikaga rajas ISISe. Ta vastutab ISISe tekke eest," rõhutas Trump, kelle sõnul Obama roll selles oli minimaalne, kuna ta usaldas Clintonit, kes aga langetas vääraid otsuseid.

Väga sageli on Trump rõhutanud, et Hillary valetab. Ta valetavat alati ja kõiges nii rahvale, valijatele, liitlastele kui ka partneritele. Kogu tema karjäär rajanevat totaalsel valel.

Trump on nuputanud Clintonile mitu hüüdnime, näiteks Kelm (crooked) ja Valevorst (lying). Üks viimastest tuli käiku sel nädalal, kui Trump nimetas Hillaryt Roiskunuks. Roanoke’i linnas oma pooldajatega kohtudes teatas Trump, et Clinton väldib teadlikult oma keskmise nime Rodham kasutamist, kuna see on kõlaliselt väga sarnane sõnaga rotten (roiskunud). "Miks ta sellest nimest pole loobunud?" arutles Trump. "Hillary Rotten Clinton? Võib-olla on see liiga tõelähedane sõna."

Trumpi kunagine konkurent Ben Carson aga võrdles eelmisel nädalal Hillary Clintonit põrguvürstiga, märkides, et Clintoni valimine presidendiks oleks sama, kui sellesse ametisse kinnitataks Lutsifer ise.

"Häid sõnu" on Trumpil jätkunud ka Clintoni asepresidendikandidaadi Timothy Kaine’i kohta. Trump on süüdistanud teda altkäemaksuvõtmises. "Kas see on seesama Kaine, kes võttis Virginia kubernerina vastu sadade tuhandete dollarite väärtuses kingitusi ja kellele ei esitatud süüdistust, samal ajal kui Bob M sai süüdistuse?" küsis Trump. Bob M all mõtles ta Virginia ekskuberneri Robert McDonnelli, kes 2015. aastal mõisteti korruptsiooni eest kaheks aastaks vangi.

Laimukampaanias lähevad käiku ka fotod ja videod

Ka pilt- ja videosolvanguid on ohtrasti kasutatud. Nii avaldas Trumpi meeskond juuli alguses Clintonit pilava meemi koos Taaveti tähega, mida Hitleri-Saksamaal pidid juudid eraldusmärgina kandma. Hillary portree kõrval ilutsenud Taaveti tähe sees oli tekst "Kõigi aegade kõige korrumpeerunum kandidaat" ja seda ümbritses suur hunnik dollareid. Kui Trumpi süüdistati antisemitismis ja ahnete juutide stereotüübi kasutamises, asendati kuusnurkne täht ringiga, kuid tekst jäeti samaks. Lisaks avaldas Trump oma Facebooki leheküljel video, milles Hillary Clinton on muudetud Pokemoniks. Kui "Pokemon Go" mängija püüab Clintoni kinni, ilmub ekraanile teade: "Valetab sageli ameeriklastele, tegeleb petturlusega ja jagab salastatud elektronkirju. Järgmine evolutsioonilise staadium – töötu." Video hüüdlauseks on "Ütleme ei valelikule Hillaryle."

Clinton tegi veebilehe, kus iga soovija võib astuda tema asemele ja saada kingiks isikliku solvangu Trumpilt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee