Foto: Stanislav Moshkov
Toimetas Helen Pentsa 29. juuli 2016 08:45
Tallinnas, Eesti kinnisvaraturu aktiivseimas piirkonnas, kerkivad korterite pakkumishinnad kiiremini kui tehinguhinnad. See suurendab hinna üle kauplemise ruumi.

Korterite ostu-müügitehingute hinnad on pealinnas viimased poolteist aastat sisuliselt seisnud paigal – juunikuine korteritehingute keskmine hind on napi 2% aastatagusest kõrgemal. Samas kasvavad jätkuvalt pakkumishinnad ehk see summa, millega müüjad oma korterid müüki panevad. Aastataguse ajaga võrreldes jääb Tallinna korteripakkumiste keskmine hinnatõus portaalis KV.EE vahemikku 5-6%.

Tallinna keskmine tehinguhind ühe m2 kohta oli 2015. aasta juunis 1539 eurot ning tänavu juunis 1577 eurot. Keskmine müügipakkumistes toodud hind on aastaga aga kerkinud 1820-lt eurolt 1911 euroni ruutmeetri kohta.

Portaali juhi Tarvo Tesloni sõnul on peamine põhjus, miks kinnisvaramüüjad pakkumishindu kergitavad, ostujõu suurenemine. "Tänane koduostja saab igakuise sissetuleku ees osta rohkem ruutmeetreid korteri pinda kui näiteks aasta või paar tagasi. Kinnisvaramüüjad proovivad ostujõu suurenemisest läbi pakkumishindade kergitamise pisikese osa oma tasku pista. Ostjale tähendab see muidugi, et kauplemisruumi on pisut rohkem," selgitas Teslon.

Siiski prognoosib Teslon, et olukorras, kus konkurents kinnisvaramüüjate vahel on ülitihe, tehinguhindade ja pakkumishindade vahe vähenemist järgmistes kvartalites. Seda põhjusel, et mõistlik hind on oluline tegur, mis aitab kinnisvaramüüjal ostjate tähelepanu pälvida.

"Valel teel on need kinnisvaramüüjad, kes kergitavad hindu seepärast, et hiljem oleks võimalus potentsiaalset ostjat allahindlusega võluda. Ostja saab aru, kui hind on õiglasel tasemel ja kuigi ta hinnaalandust küsib, rahuldub ta ka eitava vastusega," andis Tarvo Teslon soovituse kinnisvara müüki takistavate hinnamanipulatsioonide vältimiseks.