Juhtkiri

Juhtkiri | Praamiühendus teadmata hulga sidrunite eest (4)

Õhtuleht.ee, 28. juuli 2016, 18:15
45aastase parvlaeva Regula ost ei näi olevat sedasorti win-win-diil, nagu Tallinna sadama tütarfirma TS Laevad OÜ juht Kaido Padar esitab. Võib arvata, et pärast seda, kui üks Tallinna sadama endisi juhtfiguure olevat praamiärimehelt Vjatšeslav Leedolt küsinud sidrunikeeles neli miljonit eurot toetust, ei osta sellesama Tallinna sadama tütarfirma parvlaeva kolme kuni kuue sidruni eest kõige parema meelega just Leedolt. Seda enam, et Regula ostuhind oli 20 aastat tagasi tänase kursi järgi vaid veidi üle kahe miljoni euro.

Et halva mängu juurde tehakse head nägu, kõneleb seegi, milline kisa tehingust tõusis. Ilma pori loopimata ei saa selgitada sedagi, miks esitatakse Regula müügihinda vaid vahemikuna – nii Padar kui ka Leedo väidavad, et täpset summat palub saladuskatte all hoida teine osapool. Mida arvata aga endise majandusministri Juhan Partsi hüüatusest, et vanarauda on piinlik kokku osta?

Samal teemal

Selge see, et pärast aastatepikkust jutlust, et kui praamiühendust mandri ja suuremate saarte vahel korraldatakse lõpuks riigile kuuluvate uute laevadega, muutub praamisõit meeldivamaks ja riigile oluliselt odavamaks, ei oska maksumaksja uut arvet küllalt krõbeda hinnaga ostetud vana laeva eest oodatagi, nagu tabab saarte vahel reisijat üllatus, kui „vanaraud“ ette sõidab. Isegi kui meie vetes aastakümneid sissesõidetud parvlaev ongi ehk töökindlam kui Türgis alles katsesõitu tegev uhiuus Leiger.

Mis saab aga siis, kui katsesõit ebastabiilses Türgis pikaks venib ja Poolastki tellitud laevad 1. oktoobril Eesti vetesse ei jõua? Kui TS Laevad OÜ-le on kuklasse hingamas viie miljoni eurone trahv liiniveokohustuste täitmata jätmise ja veel 25 000 eurot iga ärajäänud reisi eest, on õigustatud küsida, kui palju sidruneid praegune operaator veel riigilt välja pigistada suudaks. Maksumaksja oigab sellise väljavaate peale õigusega. Kuivõrd õigust on aga nurka surutud riigi sundvalikutest sündinud otsuseid kritiseerida neil, kes liigutasid kulpi ajal, kui supp alles üle keema hakkas?

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee