Peakorraldaja lõhutud objekte vaatamas Foto: Teet Malsroos
Maria Alas 28. juuli 2016 17:28
Kiruvere muinaslaagris laamendasid nädala alguses vandaalid, kes lõhkusid kõik, millest jõud üle käis.

Laagri tegemistes kaasa lööv Eero Annus ütleb, et laagriplats on ehitatud üles kirveste ja oma jõuga ning selline hävitustöö on väga emotsionaalne kaotus: “See on ikka katastroof.”

Mees räägib, et tema lahkus Kiruvere muinaslaagrist pühapäeval. Vahejuhtum toimus järgmise nädala alguses ja õnneks oli selleks ajaks laager lõppemas. Annus lisab, et tema näpuga kellegi peale näidata ei saa ning võib vaid oletada. Ta spekuleerib, et äkki keegi võttis isiklikult, et territoorium oli lühikeseks ajaks suletud. Samuti võib ju mõnda häirida see, et sissesõidutee on autodele suletud, kuigi ratastega ja jalgsi saab vabalt liigelda. Mees on üsna kindel, et vandaalidel oli eelnevalt kõva jook sisse võetud.

Laagri üks peakorraldajatest Toomas Mägi ei usu, et kellelgi oleks võinud olla üldse mingisugust isiklikku probleemi, vaid vahejuhtumi oli põhjustanud siiski vägijoogiga suurenenud tahe oma matšolikkust näidata.

Keegi ei taha teha lõplikke järeldusi, sest põhjapanev info puudub. Süüdlaseks pakutakse neljaliikmelist gruppi Koselt, kes külarahvale silma jäi. Too grupp oli lähedal asuvas kalastuskeskuse kämpingus viibinud kaks päeva, mille jooksul oli korduvalt öörahu rikutud ning ringi laaberdatud.  Lõpuks oli kalastuskeskuse omanik nad kämpingust välja visanud. Selle rabelemise käigus ei märganud ta, kuidas seltskond enne renditud paadiga ära sõitis.

Külaelanike jutu järgi olevat mehed sõitnud paadiga järvel teisele poole Tartu maanteed poodi, kust osteti suures kogutud viina ning suunduti siis lammutustöödele.

Meeste vanuseks pakuti 40 eluaastat või enam, levisid ka kuulujutud, et tarbiti peale viina ka narkootilisi aineid.

Laager ehitatakse taas üles

Toomas Mägi mainib, et varsti kavatsetakse kambajuhiga kontakti võtta, sest ühe inimese andmed on neilt kalastuskeskusest saanud, mis sinna jäeti, kui paati laenutati.

Peakorraldajad räägivad, et tegemist on pigem emotsionaalse kahjuga, sest mitmed platsil olevad ehitised on valminud rahvusvahelise koostöö abil. Näiteks on leedulasest sepa sepikoja katus täiesti lõhutud. Samuti on rikutud sellel aastal valminud eksperimentaalprojekti käigus ehitatud rauasulatusahi, mille ehitasid Eesti Kunstiakadeemia metallitudengid.

Mägi arvates on piinlik, et leidub selliseid inimesi, kes oma viga ei tunnista ja pärast kaineks magamist vabandama ei tule. “Eks see sõltub vist sellest ka, kas IQ on kahe või kolmekohaline,“ lisab mees.

Peakorraldaja Kati on rõõmus, et kedagi hävitustöö ajal laagriplatsil ei olnud. “Kui keegi oleks tulihingeliselt oma vara kaitsma nende eest hakanud, eks siis oleks vereplekid järel olnud,” vihjab naine sellele, et tarbitud alkohol ja uimastid poleks kedagi ju tagasi hoidnud.

Peakorraldajad naeravad aga, et kui lõhkuma oleks tuldud laagri ajal, oleks asi olnud teistpidi ebaaus – vastas seisnuks mitukümmend mõõkadega meest ja 100 laagrilist.

Korraldajatel on hea meel, et laager sai ilusasti kümnendat aastat peetud ja toredaid inimesi ikkagi jätkub.  Et järgmise suve laager saaks hästi toimida, loodetakse abiliste kaasabil taas laager püsti saada.