Eesti uudised

Varjupaigataotlejate peres sundis kasuisa lapsi nälgima (13)

Siim Randla, 26. juuli 2016 04:00
KINNIPIDAMISKESKUS: Harku kinnipidamiskeskuses alustas mees näljastreiki. Foto: Stanislav Moškov
Juuli lõpus otsustas kohus paigutada ühe varjupaigataotleja pere Vägeva majutuskeskusest rangema režiimiga Harku kinnipidamiskeskusesse eesmärgiga tagada peres sirguvate laste ohutus: nüüdseks on kohus lapsed perest eraldanud, kuna kasuisa sundis neid muu hulgas nälgima.

Lõuna prefektuuri politseileitnandi Ottomar Virki sõnul said sündmused alguse juuni lõpus, kui politsei aitas Vägeva majutuskeskusest haiglaravile toimetada üht naist. "Ühel varjupaika taotleval naisel oli varasemalt diagnoositud haigus, mis ei olnud sel hetkel küll eluohtlik, kuid vajas ravi jätkumist, et seda ohtu välistada," selgitas Virk Õhtulehele.

Kaitsmaks laste ja ka teiste tervist, tuli naine kohe ravile saata. Alguses oli naine ravi suhtes tõrges, sest ei tahtnud lastest kuigi kauaks eemale jääda. "Ühelt poolt on see arusaadav, kuid selgitasime, et lastel on emast hea meel, kui ta on ennekõike terve ja tegus. Naise viisimegi ravile, mees jäi lastega Vägevale."

Vägeva majutuskeskuse elanikele tutvustatakse alati kõigepealt sealsete võimaluste kõrval ka kohustusi. Näiteks on varjupaigataotlejatel kohustus anda igal õhtul majavalvurile teada, et nad on tagasi keskuses ja pärast kella 23 tohib keskusest eemal olla vaid põhjendatud olukorras ja eelnevalt kokku leppides.

"Pärast pereema ravile viimist läks pereisa majutuskeskusest lastega ära, ei naasnud õigeks kellaajaks ega teavitanud kedagi, kuhu ta läks. Seega ei pidanud ta teadlikult majutuskeskuse kodukorrast kinni. Politsei võttis luubi alla selle pere laste heaolu ning asus tuvastama, kuhu mees suunduda võis ning kas kõik on ikka korras," rääkis Virk.

Hilisel õhtutunnil tuli mees tagasi, kuid reegleid oli juba rikutud. Kohus otsustas mehe koos lastega suunata rangema järelevalvega majutuskeskusesse. "Selline otsus oli karm, kuid igati vajalik tagamaks laste turvalisust ja samas ka teiste Vägeva varjupaigataotlejate majutuskeskuse elanike heaolu ja kodukorrast kinnipidamine," lisas Virk.

Järgmisel päeval pärast kinnipidamiskeskusesse saabumist alustas mees näljastreiki. Muu hulgas sundis ta endaga koos nälgima ka alaealisi lapsi. Hiljem sundis ta neid oksendamiseni sööma. Tema tegevusse sekkusid teised kinnipidamiskeskuses viibivad inimesed, kes mõistsid, et mehe käitumine on laste tervisele ohtlik.

PPA ametnikud andsid info edasi sotsiaalkindlustusametile, kellega koostöös tehti otsus lapsed kasuisast eraldada. Mõni päev hiljem otsustas kohus, et lapsed paigutatakse asenduskodusse mitte kauemaks kui kuueks kuuks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee