VALVEL: Saksa eriüksuslased pärast pommiplahvatust Ansbachis korda valvamas.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 26. juuli 2016 04:00
Sakslased on šokis. Kardetud islamiterror külvab Lõuna-Saksamaal surma ja vigastusi. Vaid nädala jooksul toimus Baieri liidumaal kolm verist kuritegu, mille korraldasid moslemid. Kõik kurjategijad said surma ning tunnistusi anda ei saa, kuid esialgsetel andmetel saab kolmest kahte pidada islamiterroristiks.

Õuduste nädal Baieri liidumaal algas läinud nädala esmaspäeva õhtul verise kirverünnakuga Würzburgi lähistel, kui 17aastane varjupaigataotleja karjus regionaalrongis "Allahu Akbar" ja ründas seejärel reisijaid kirve ja noaga. Politsei eriüksus lasi kurjategija põgenemisel maha. Oma sõnul Afganistanist, kuid uurijate arvates pigem Pakistanist Saksamaale tulnud noormehest jäi maha enne veretööd võetud video, milles ta nimetas end kalifaadi sõduriks ja lubas korraldada Saksamaal märtrirünnaku. Tema käe läbi sai haavata viis inimest.

Iraanlane tegi 57 lasku

Järgmisena hakkasid traagilised sündmused arenema reede õhtul Münchenis, kus 18aastane kohalik iraanlane Ali David Sonboly lasi püstoliga Glock maha üheksa inimest. Haavatasaanuid on politsei andmetel 35.

Kokku 57 lasku teinud noormees lasi endale kaks ja pool tundi pärast veretööd kohtumisel politseipatrulliga kuuli pähe. Kuigi uurijad välistavad tema puhul islamiterrori ja nimetavad teda amokijooksjaks, kes elas välja koolikiusamist, ei ole juhtum siiski nii lihtne. Tegemist oli moslemiga, kes kavandas oma tegu vähemalt aasta aega ette. Samuti vaimustus Ali David Sonboly Norra massimõrvarist Anders Behring Breivikist ja sooritas oma veretöö Breiviki massimõrva viiendal aastapäeval. Ka jättis Ali David Sonboly maha vihast nõretava manifesti.

ASITÕENDEID KOGUMAS: Saksa uurijad eile Ansbachis pühapäevaõhtuse pommiplahvatuse kohas asitõendeid otsimas. Foto: AFP / Scanpix

Eile hommikul kuulsid sakslased juba uuest veretööst Baierimaal. Seekord idüllilises barokklinnas Ansbachis. Seal üritas pika habemega mees minna pühapäeva õhtul kesklinnas toimunud vabaõhukontserdile, mida jälgis 2500 inimest. Kuna habemikul puudus pilet, siis takistasid turvamehed tal tee. Mees läks seejärel lähedal asunud veinitoa ette ja õhkis pommi. Plahvatuses sai haavata 15 inimest, neist neli raskelt.

Ansbachi pommimees hukkus

Ainsana hukkus vaid pommimees. Baieri liidumaa võimud kinnitasid eile viitega Ansbachi pommimehe mobiiltelefonist ja arvutist leitud materjalidele, et tal olid sidemed Islamiriigiga. Sellele viitab ka pommimehe soov tappa palju inimesi. Vaid tänu sellele, et teda ei lastud kontserdikülastajate hulka, jäi hullem ära. Esialgsetel andmetel ei kavatsenud pommimees end õhku lasta. Tema plaan nägi tõenäoliselt ette jätta seljakott koos pommiga kontserdikülastajate sekka ning õhkida see kaugjuhtimise teel. Sellele viitab asjaolu, et tal oli kaasa kaks mobiiltelefoni.

Uurijad tegid pommimehe isiku kindlaks kiiresti. Selleks osutus kaks aastat tagasi Saksamaale saabunud 27aastane süürlane Mohammad Deleel, kelle varjupaigataotlusele oli vastatud eitavalt. Mingil põhjusel elas ta aga endiselt Saksamaal, kuigi oleks pidanud juba ammu olema välja saadetud Bulgaariasse.

Nendele kolmele Baieri liidumaal korraldatud veretööle saab kaudselt lisada veel ühe rünnaku, mis toimus pühapäeval Baden–Württembergi liidumaal Reutlingenis. Seal haaras kebabinoa 21aastane Süüriast pärit varjupaigataotleja ja tappis sellega Türgi söögikohas nõudepesijana töötanud 45aastase poolatari. Pärast seda mees põgenes ja haavas noaga veel viit juhuslikku vastutulijat. Seejärel sattus noamees mööduva auto ette ning politseinikel õnnestus tal käed raudu panna. Politsei nimetab juhtunut suhtedraamaks, sest noamees olnud poolatarisse armunud.

Kõik need veretööd on süvendanud sakslastes ebakindlust, sest turvatunne on kadunud.