Maailm

Koolis kiusatud nooruk tappis Münchenis halastamatult kaaslasi (12)

Tõnis Erilaid, 25. juuli 2016 04:00
MÄLESTUSKÜÜNLAD: Olympia kaubakeskus oli nädalalõpul veel suletud, kuid inimesed olid kandnud selle juurde tohutud lillemäed ja süüdanud küünlaid hukkunute mälestuseks.Foto: AFP / Scanpix
Kui Ali David Sonboly reede õhtul kella kuue paiku kohaliku aja järgi avas tule Münchenis Hanaueri tänava McDonald’sis ja hiljem kaubakeskuses, oli tal käes Darknetist hangitud mahaviilitud numbritega Glock. 300 padrunit ootas oma järge punases seljakotis. Üheksa inimest hukkus ja 21–35 sai haavata nooruki tulistatud kuulidest.

Pealtnägijate sõnul sai inimesi vigastada ka siis, kui Olympia kaubakeskuses paanikasse sattunud inimjõuk teisi jalge alla tallas. Noor mõrvar sai politsei kuulidest haavata, kuid suutis siiski pageda kõrvaltänavatele, kust ta paar tundi hiljem leiti. Ta oli jõudnud umbes kilomeetri kaugusele mõrvapaigast. Ali oli end ise maha lasknud.

Samal teemal

Müncheni politseijuhi Hubertus Andrä sõnul ei olnud nooruk seotud ISISega, tal polnud tapatööks ka mingit muud poliitilist motiivi. Ta elas vanemate juures mõne kilomeetri kaugusel mõrvapaigast. Politsei otsis korteri läbi ja leidis, et noorukit olid eriti huvitanud koolitulistamisjuhtumid ja austus Norra massimõrvari Breiviki vastu. Möödunud reedel möödus täpselt viis aastat sellest, kui Anders Behring Breivik tappis Norras 77 inimest. Kuigi algul arvas politsei ühe pealtnägija sõnadele toetudes, et ründajaid võis olla kolm ja pärast laske oli nähtud meeletu kiirusega põgenevat autot, siis osutus see valehäireks. Põgenejad peeti küll kinni, kuid tunnistati süütuks ja vabastati.

Koolikiusamise ohver

Süddeutsche Zeitung kirjutab, et tõenäoliselt oli tapariist maha kantud ja pärast kasutuksmuutmist teatrirekvisiidiks antud, mis mingil moel oli taastatud laskekõlblikuks. 18aastane Ali oli Bild am Sonntagi andmeil samal päeval sisseastumiseksamil põrunud.

Hukkusid noored inimesed. Kolm ohvrit olid 14aastased ja kaks ohvrit olid 15aastased, ülejäänud 17-, 19-, 21- ja 45aastane.

Endiste klassikaaslaste sõnul oli Ali koolikiusamise ohver ja ähvardas, et tapab kõik, kes teda narrisid ja halvasti kohtlesid. Mõne väitel oligi ta teda kiusanud enamasti välismaa taustaga õpilasi sotsiaalmeedias ahvatlenud McDonald’sisse minema – et seal pakutavat tasuta eineid just tollelsamal reede õhtul. Tõsi, ta kutsus võõra Facebooki konto kaudu.

SIIT ALGAS: Esimesed ohvrid leidis Ali Sonboly McDaonald’sist, kuhu ta oli inimesi meelitanud noore tüdruku Facebooki kontot kasutades. Foto: AFP / Scanpix

14aastane õpilane, kes elab Sonbolyte perekonna läheduses, ütles ajalehele Daily Mail: "Tal oli vaid paar-kolm sõpra, kellega väljas käis. Mina käisin tihti tema noorema venna juures külas ja Ali ei tulnud kordagi välja, istus oma toas ja muudkui mängis arvutis. Tema lemmik oli "Call of Duty". Millegi muu vastu ta huvi ei tundnud. Reede ennelõunal nägin teda, ta läks teretamata mööda ega vaadanud minu poolegi."

Müncheni politsei andmeil olevat ta oma tegu hakanud ette valmistama juba aasta eest.

"Call of Duty" oli ka Adam Lanza lemmikmäng, kirjutab Daily Mail. Lanza tappis 20 õpilast ja kuus õpetajat enne 2012. aasta jõule Connecticuti osariigis Newtoni põhikoolis.

Ali Sonboly Foto: AFP / Scanpix

Politsei andmeil kannatas nooruk depressiooni all ja olevat saanud psühhiaatrilist abi. Millegi eriti halvaga polnud ta varem korravalvuritele silma hakanud, kuid uudisteagentuuride väitel olevat teda 2010. aastal kahtlustatud varguses ja paar aastat hiljem vägivallas.

Sõnavahetus rõdumehega

Naabermaja rõdul napsitanud mees ei teadnud midagi tulistamistest, kuid ta salvestas oma nutitelefonile püstoliga vehkinud nooruki ja alustas temaga roppustega pikitud sõnavahetust.

Nooruk karjus pärast esimesi rõdult tulnud sõimusõnu vastu: "Sinusuguste pärast kiusati mind koolis seitse aastat ja pidin ostma püstoli, et sind maha lasta!"

Kõrvalt karjub keegi: "Kuradi türklased!" ja rõdumees jätkab: "Kuradi võõramaalane! Tal on relv! Kutsuge kähku politsei!"

Nooruk karjub vastu, et on sakslane: "Kasvasin siin üles töötuabiraha toel!" ja "lõpetage filmimine või ma tulistan!"

Nooruk tegigi seda. Rõdumees sukeldus laskude ajal rõduserva taha varju, kuid üks kuulidest riivas ülalkorrusel 47aastast meest. Ka tema poeg oli vahejuhtumit filminud.

Ajalehe Die Welt reporter otsis rõdumehe üles. Ta on 57aastane ekskavaatorijuht Thomas Salbey. "Ma viskasin püstolimeest õllepudeliga. Oleks mul relv olnud, siis oleks kohe tulistanud seda idiooti pähe. Kogu aeg läheb siin olukord halvemaks. Kõiges on süüdi Merkel, kes nad lahkelt riiki lubas!" ütles Salbey ajalehele.

Kreeka juurtega mosleminooruk, 19aastane Huseyin Dayicik oli tulnud Olympia kaubakeskusesse oma sugulastele kinke ostma. Tema perekond oli sõitmas Kreekasse puhkusereisile ja tahtis kinkidega üllatada seal elavaid lähedasi. Kui tulistamine algas ja kõik paanikas jooksu pistsid, märkas Huseyin püstolimeest, kes parajasti sihtis tema õde, kirjutab Daily Mail. Ta tormas õe juurde, lükkas ta kõrvale, kuid ise ei pääsenud – Ali Sonboly tulistas teda kaks korda selga.

Kreeka peaministri Alexis Tsiprase sõnul on Huseyin Dayicik pärit Lääne-Kreekast Thracest, sealse moslemikogukonna liige, kuid elab juba ammu koos vanematega Saksamaal. The Telegraphi andmeil oli Huseyin 17aastane ja teda tulistati McDonald’si juures. Ta isa sai rabanduse, kui talle teatati poja surmast.

Samal teemal

22.07.2018
Utøya massimõrvar: mind koheldakse vanglas ebainimlikult
06.08.2016
Müncheni tulistaja käis Iraanis laskeharjutusel
02.08.2016
POOLA EKSPERDID: sakslastel on Merkelist villand, Euroopa on oma eksistentsi lõpul
25.07.2016
Baieri minister rünnakute valguses: kiirendada põgenike väljasaatmine, kaasata sõjavägi