Eesti uudised

Uue trammitee vahele kasvatatav muru neelab müra (2)

Agnes Saik, 25. juuli 2016, 04:00
VALMIB: Enne 2012. aastat polnud veerand sajandit trammiteid vahetatud, nüüd käib pidev töö. Mõne aastaga on trammivõrgu arendamiseks kulutatud 190 miljonit eurot.   Jörgen Norkroos
Mere puiesteele ehitatavale trammiteele pannakse ka muru, mis neelab müra, tolmu ja suure vihma korral liigvett.

Mere puiesteel ehitatav trammitee peab Viru ringist kuni Balti jaamani valmis saama 1. septembriks ja kui midagi ootamatut vahele ei hüppa, plaan ka täitub, ütleb ASi Tallinna Linnatransport juhatuse liige ja infrastruktuuridirektor Jüri Malken. Kokku rekonstrueeritakse praeguse projekti järgi 15,5 km Koplisse viivat trammiteed, kuhu kuulub ka depoo. Praegu käib töö 700meetrisel alal ehk kui arvestada mõlemas suunas tulevat teed, on töös 1,4 kilomeetri rööbaste panek. Projekti tellija on AS Tallinna Linnatransport ja ehitaja Bauschmidt. Iga päev tegutseb ehitusplatsil 40–50 inimest. Ehitatakse vahetustega kella 7–20.

Muru võtab vihmavee

Ahtri tänavast, kuhu tuleb uus peatus, tahetakse Balti jaamani teha murutee, et näha on ainult rööpad. Praegu kasvab umbrohi väga hästi rööbaste vahel, kuid sinna plaanitakse rajada roheline vaip. "Üks on visuaalne kaif, mis inimesed sellest saavad, teine, et see pinnas neelab müra ja tolmu," seletab OÜ Bauschmidt juhatuse liige Martin Viilep. 

Augusti lõpul hakatakse Viru ringi ja Balti jaama vahelist trammiteed testima.  Jörgen Norkroos

Kuna veel pole asfaldilt suure vihma korral kuhugi minna, võiks murutee toimida ka imbväljakuna. Kui esimesed trammiteed 19. sajandi lõpul rajati, vohas seal vahel muru. "Kui hobutammid olid, oli see hea, hobused said vahepeal süüa," sõnab Malken.

Praegu tuleb ala niitma hakata murutraktoriga.

Võõrad ehitusalal

Kuigi ehitusala on igast küljest piiretega ümbritsetud, et inimesed sinna uitama ei satuks, proovib mõni ikka oma teed lühendada – rööbastee ehitusele viivad küll paar üksikut pilu, kuid see inimesi ei morjenda. "Gasellid ikka hüppavad siin üle piirete. Kui õhtul ära betoneerime, siis hommikul vaatame, et mõni jälg ikka betooni peal on," kõneleb Viilep, kes ühel õhtul silus värskesse betooni jäetud jälje.

PÕRGUKATEL: Rööpaid ühendatakse spetspulbriga, mis paigutatakse vormidega rööbaste kokkupuutepunkti, siis pannakse pulber põlema, metall hakkab hõõguma ja voolab kahe rööpa vahele ning täidab pilu.   Jörgen Norkroos

Ta kõndis 100 meetrit eemale, kui kuulis seljataga kiljatust, pööras ümber ja nägi, et äsja tänavaäärsel pingil istunud tütarlapsed olid roninud üle metallpiirde. Teda nähes kadusid neiud üpris kiiresti, endal kingad betooni täis.

Uue trammitee rööpad tulevad Poolast, pöörmed Tšehhist, kummiisolatsioon ja vaherauad Saksamaalt.

Hipstertrammid

Jüri Malkeni sõnul on käimas ka retrotrammihange, mille käigus tahab AS Tallinna Linnatransport Tondi–Kadrioru liinile tellida kuus trammi, mis näeksid välja kui 50 aasta tagused, kuid oleksid nüüdisaegse lahendusega. Alusmudeliks plaanitakse praegu sõidusolevaid tramme, kuid disain oleks retrohõnguline, tuleksid ka puitistmed. Tramme soovitakse sõitmas näha juba järgmisel aastal.

Rööbaste eluiga on 20 aastat

Õige hooldusega on rööbaste eluiga 20 aastat, seejärel tuleb need vahetada, ütleb Jüri Malken. Rööpad kuluvad kiiresti ristmikel, kus tuleb kahe kuni nelja aasta pärast kulunud kohale uus osa peale keevitada. Samuti püsivad teed kauem, kui rattad on korras, äkkpidurdustega lähevad need kandiliseks. "Vanade trammidega on tihtilugu kuulda, kui sõidad, et käib kolks, kolks, kolks. See tähendab, et rattad ei ole tegelikult ümmargused," räägib ta.

Samal teemal

23. august 2016, 14:47
Septembrist saab taas trammiga Balti jaama

2 KOMMENTAARI

t
Tore 25. juuli 2016, 17:13
jutt kyll, tulge Raadikule ka myra neelama! Ei kujuta ette. mismoodi need inimesed, kes selle myra keskel siin elavad, veel täie aru juures on varsti....
(loe edasi)
j
ja kes 25. juuli 2016, 11:16
seal sõitvate trammide vahel muru pügama hakkab, või tehakse seda mürinaga öösel?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee