Eesti uudised

Käibemaksukohuslase piirmäära tõus soodustab ettevõtlust (2)

Siim Randla, 25. juuli 2016 04:00
Aivar SõerdFoto: Arno Saar
Riigikokku tuleva eelnõuga tõstetakse käibemaksukohustuslase piirmäära seniselt 16 000 eurolt 40 000 eurole: kui tulumaksuvaba miinimumi tõstmine avaldab positiivset mõju hõivele ja madalamapalgalise tööjõu maksukoormusele, siis käibemaksukohustuse piirmäära tõstmine soodustab väikeettevõtlust.

Väikese sisendkäibemaksu osaga ettevõtetel, kus lisaväärtus tuleb põhiliselt tööjõu panuselt, ei ole kasulik olla käibemaksukohustuslane, selgitab riigikogu rahanduskomisjoni liige, endine rahandusminister Aivar Sõerd. Suur osa mikroettevõtteid sellesse kategooriasse kuuluvadki, tihti pole neil ka algkapitali kalli tehnoloogia või kapitalimahuka ettevõtte loomiseks, sõnab ta. Seetõttu on investeeringutelt mahaarvatava käibemaksu osa väike. Riigikantselei 2014. aasta Eesti tööturu olukorda iseloomustava kogumiku andmetel on pool meie rahvastikust ülalpeetavad või pensionärid, 40 protsenti elanikest on palgatöötajad, 4 protsenti elatub toetustest ja vaid 2 protsenti ettevõtjatulust.

"Paljudele ei sobigi palgatöö või juhul kui on tegemist valdkonnaga, kus globaalse konkurentsi tõttu on töökohad kadunud, aga samaväärset palgatööd mujal leida ei õnnestu, oleks oskuste, huvi ja ettevõtlikkuse korral alternatiiviks omal riskil tegutsemine ettevõtjana," räägib Sõerd et riigikokku tulev eelnõu aitab kaasa väikeettevõtluse arengule, vähendab nende halduskoormust ja annab neile võimaluse kulude optimeerimiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee