Reis

Haapsalu: suvel tõmbab rahvast rand, kohvikud ja linnusehoov (4)

Gaili Eding, 23. juuli 2016, 04:00
MAJA MERES: Kui Kuursaal 1898. aastal rajati, paiknes maja pea täielikult meres, hiljem täideti hoone otstes olnud väikesed lahekäärud. Nõukogude ajal kasutati kunagist Vene keisrikoja lemmikkohta laona. Foto: Gaili Eding
Kui paljudele on Haapsalu pelgalt tankimiskoht teel saartele või legendaarse Valge Daami elukoht, siis tegelikult tasub siin aeg maha võtta nii gurmaanidel kui ka loodus- ja romantikahuvilistel. Mudilasi meelitab peale Iloni Imedemaa hulk mänguväljakuid ja šopahoolikud kiidavad kuurortlinna teise ringi poode.

Haapsalu on haruldane linn, sest seda ümbritseb kolmest küljest meri. Seega tundub uskumatu, et tihti ei leia linnakülalised merd üles või Õhtu-Kallast pidi jalutades arvavad end hoopiski promenaadil olevat. Kuidas siis mereni jõuda?

Paralepa ranna ja promenaadi vahele jäävad Vasikaholmi rand ja Väike viik. Neist viimases pole rannavalvet, kuid olemas on nii riietumiskabiin kui ka välikäimla ja kohalikud käivad – tänu asukohale – kõige sagedamini just viigis ujumas.

Autot parkida on Haapsalus lihtne – kus parkimine ei ole keelatud, on see lubatud ja tasuta. Suuremad parklad on kaubamaja ja lossipargi ees, väiksem parkla Karja tänava keskel A&O kaupluse vastas. Auto saab jätta ka tänavatele, aga paljud neist on kitsad ja/või ühesuunalised ning suurürituste ajal võib koha leidmine keeruliseks osutuda.

Ühele Pitsikeskus, teisele Nodituba

Selleks, et Haapsalust maksimumi võtta, tasub see eelkõige läbi jalutada – nii on aega pöörata pilk kuurortlinna iseloomulikele puitpitsiga kaunistatud majadele. Aga kiireim viis Haapsalust ülevaadet saada, on istuda endises raudteejaamas huvirongile Peetrike (pilet 3 eurot) ja teha koos giidiga mööda linna 45minutine tiir.

Kõige kiiremini saab Haapsalust ülevaate kolmveerandtunnise ringreisiga, sõites huvirongiga Peetrike. Foto: Gaili Eding

Kunstihuvilisi ootavad Evald Okase majamuuseum, mis ka külaliskunstnikke võõrustab, ning kultuurimajas paiknev Linnagalerii, samuti kunstipoed, mõnes saab ka ise käe saviseks teha. Pitsikeskuses näeb aga õrna Haapsalu pitsi sallide, kleitide ja nukkudena.

Kel aega rohkem, võib tundideks sukelduda Haapsalu teise ringi kauplustesse. Kaupa jagub mööblist mänguasjadeni. Kindla koha siinsel taaskasutusturul on leidnud endise teenindusmaja taga paiknev Nodituba, mitmel pool linnas paiknevad Samaaria kauplused, iseteenindav kirbuturg Karja Basaar ja hiljuti uksed avanud Teise Ringi Riided.

Et tegu on merelinnaga, on ka väike tiir vee peal igati asjakohane. Promenaadil paikneb paadilaenutus (5 eurot/30 minutit), aga kes ise sõuda ei soovi, võib seilata aurupaadiga Kallis Mari. Pardale mahub kümme inimest ja pooletunnise merereisi eest küsitakse 5 eurot. NB! Sõit tuleb broneerida päev varem.

Sõltuvalt rahakoti paksusest saab valida endale sobivaima söögikoha. Legendaarseid Nadja kooke pakutakse Müüriääre kohvikus. Nii kohalike kui ka külaliste rõõmuks on kohvikust üle tee avatud ka Müüriääre pagariäri, kust saab kaasa haarata ahjusooje croissant’e, baguette’ ja ciabatta’sid. Samuti peletab esimese nälja näiteks lahtine seenepirukas. Pirukate poolest on kuulsad ka Uuemõisas asuv Teele kohvik ja Aliide pagariäri. Mõlemad kohvikud on avatud juba hommikul enne kella 8.

Pirukatest toekamat kõhutäit otsides tasub sisse astuda Dietrichi kohvikusse või Talumehe Kõrtsi – mõlemad asuvad peatänava ääres ja pakuvad peale maitsva söögi nautimiseks ka Haapsalu peatänavamelu nautida. Kui esimese hitt on suvine gurmaanide roog sinimerikarbid, siis teise puhul tasuks panustada praetud räimedele. Kel aeg ja raha määravama tähtsusega, seadku sammud Laterna baari, mis nimest hoolimata ka hiliste õhtutundideni sooja sööki pakub.

Promenaadil paiknevad kuursaal ja Cafe Hugo ning Väikse viigi ääres asetsev Wiigi kohvik võluvad romantikuid oma vaadetega – sättides end õhtustama päikeseloojangueelsele ajale, võib söömine hoopis meelest minna. Paduromantikud võiksid aga ühes võtta piknikukorvi ja -teki ning siis Õhtu- või Vaikse-Kalda tänava mereäärsetes peidupaikades muust maailmast eralduda.

MAJA MERES: Kui Kuursaal 1898. aastal rajati, paiknes maja pea täielikult meres, hiljem täideti hoone otstes olnud väikesed lahekäärud. Nõukogude ajal kasutati kunagist Vene keisrikoja lemmikkohta laona. Foto: Gaili Eding

Lastele Lossipark ja Iloni Imedemaa

Kindlasti on Haapsalu lastesõbralik linn. Mänguväljakuid on väikelinnas küllaga – suuremad neist paiknevad Lossipargis ja Aafrika rannas, kuid ka peatänava äärde jääb mitu väiksemat, kuid täiesti arvestatavat kohta. Ilon Wiklandile pühendatud Iloni Imedemaal jagub tegemist nii päikeselisel kui ka vihmasel päeval ja suveõhtutel on siin ka lastele teatrietendused. Lossipargi elusuuruses malenditega malelaud pakub aga põnevust täiskasvanutelegi.

Kui varakult ei ole ööbimiseks kohta broneeritud, siis vähemalt Itaalia veinipäevade, American Car Beauty Show, Augustibluusi ja Valge Daami päevade ajal on võimatu öömaja leida. Samas saab keset linna, otse Evald Okase majamuuseumi kõrval telkida ja samas kõrval asub ka rattalaenutus (hind alates 2,5 eurost), mis aitab linnas liikudes jalavaeva vähendada.

Haapsalut armastavad ka filmimehed. Siin on filmitud näiteks "Vehkleja" ja "Väikelinna detektiivid", juuli algul olid Haapsalu raudteejaamas aga uue mängufilmi "Igitee" võtted ning jätkuvalt salvestatakse siin menuseriaali "Pilvede all".

Ungru – õnnetu armastuse loss

Mõni kilomeeter Haapsalust Rohuküla poole jäävad Ungru lossivaremed. Ühe suurejoonelisema Eesti neobarokse mõisa paekivihoone lasi ehitada aastatel 1893–1899 Ewald von Ungern-Sternberg, kuid valmis loss ei saanudki.

Legendi kohaselt ehitas Ungern-Sternberg lossi oma Saksamaalt pärit armastatud neiule, et teda Eestisse tulles koduigatsus ei vaevaks. Ungru loss on koopia Merseburgi lossist, kus ta armastatu elas. Õnnetuseks suri neiu veel enne, kui von Ungern-Sternberg teda kosidagi jõudis ja seepärast jäi ka lossi ehitus pooleli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee