Maailm

Täieneb jooksvalt!

BLOGI | 18-aastane noormees tulistas Müncheni ostukeskuses surnuks 9 inimest, tulistajal oli seljakotis 300 padrunit (110)

Toimetas Piret Pappel, 23. juuli 2016 15:13
HoiatussõnumFoto: FABRIZIO BENSCH
Münchenis Olympia ostukeskuses lasi 18-aastane Iraani päritolu Saksamaal elav noormees eile maha üheksa inimest, misjärel tappis ta ka iseenda. Seitse tapetut olid teismelised. Vigastada sai 27 inimest, 10 neist raskelt. Ka vigastatute seas on lapsi ja teismelisi. Müncheni politseiülem Hubertus Andrä kinnitas pressikonverentsil, et tulistaja polnud kunagi varem seadusega pahuksis olnud ning samuti polnud ta seotud ühegi äärmusrühmitusega. Ka on rünnaku täpsed motiivid veel segased. Tulistajal oli seljakotiga kaasas 300 padrunit.

Hubertus Andrä Foto: ARND WIEGMANN
15:34
Geidi Raud

Müncheni politseiülem Hubertus Andrä võrdles laupäevasel pressikonverentsil Saksamaa rünnakut Norra paremäärmusliku massimõrvari Anders Behring Breiviki tapatalgutega 22. juulil 2011. aastal. "Seos on ilmne," kinnitas politseiülem.

Kahe rünnaku vahe oli täpselt viis aastat.

15:12
Geidi Raud

Üheksa hukkunu seas oli kolm Türgi kodanikku ja üks kreeklane, vahendab Sky News.

14:59
Geidi Raud

Tulistamises hukkus kaks neidu ja kuus noorukit vanuses 14-21. Üheksas tulistamisohver oli 45-aastane naine.Kuusteist tulistamises haavata saanud inimest on endiselt haiglaravil.

14:29
Geidi Raud

Välisminister Marina Kaljurand avaldas kaastunnet Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeierile seoses eile õhtul Müncheni ostukeskuses toimunud tulistamisega. "Eile Münchenis toimunud jõhker rünnak süütute inimeste vastu jahmatas mind sügavalt. Olen oma mõtetes kõigi kannatanute, nende lähedaste ja sõpradega," lausus Kaljurand. "Minu sügav kaastunne kõigile selle koletu teo ohvrite lähedastele."

14:03
Geidi Raud

Noormehe korterist leiti raamat massitulistamisest. 

14:03
Geidi Raud

Ründaja vanemad on nii suures šokis, et nad pole olnud suutelised politseid veretöö uurimisel aitama.

13:19
Geidi Raud

Politseijuht lisas, et ründajal polnud mingit seost ISIS-e ega mingi muu äärmusrühmitusega.

13:17
Geidi Raud

Pressikonverentsil kinnitati ka seda, et üheksa inimest tapnud 18-aastane noormees oli varem saanud psühhiaatrilist ravi. 

13:16
Geidi Raud

Müncheni politseiülem Hubertus Andrä ütles praegu käival pressikonverentsil, et üheksast tapetust inimesest seitse olid teismelised.

13:15
Geidi Raud

Võimud kinnitasid, et Müncheni kaubanduskeskuses tule avanud noormehel oli kaasas 300 padrunit. Taparelvaks oli 9-millimeetrine Glocki püstol.

12:17
Geidi Raud

The Sun'i teatel uurib Saksamaa politsei sündmuspaigal filmitud videot, millel teatab 18-aastane noormees enne tule avamist, et teda on seitse aastat koolis kiusatud, kuid nüüd on tal relv. Seega võis noormeest tapatalguid korraldama ajendada kättemaksuiha koolikiusamise eest. Seda enam, et paljud ründaja ohvrid olid Olympia kaubanduskeskuse McDonaldsis viibinud teismelised ja lapsed.

11:33
Geidi Raud

Münchenis asuva Olympia kaubanduskeskuse juurde tuuakse küünlaid ja lilli, mälestamaks neid üheksat inimest, kes kaotasid seal reede õhtul toimunud tulistamises elu.

(AFP / Scanpix)
(AFP / Scanpix)

11:23
Geidi Raud

Saksa liidukantsler Angela Merkel kutsus rünnaku järel kokku oma julgeolelunõukogu. Saksamaa siseminister Thomas de Maizière andis korralduse heisata üle riigi leinalipud.

11:22
Geidi Raud

Politsei otsis läbi kahtlusaluse korteri ja kuulas üle tema sõbrad ning pereliikmed. Ei ole andmeid, et üheksa inimest surnuks tulistanud noormehel olnuks sidemeid mõne äärmusrühmitusega.

09:53
Geidi Raud

Saksamaa ajalehe Bild tänane esikaas.

09:22
Geidi Raud

Sotsiaalmeedias levivad tuhanded pildid ja tekstid, kus inimesed üle kogu maailma paluvad Saksamaa eest palvetada ja terrorismile lõpuks ometi lõpp teha. 

 

My 💜 is with you. Went out from worked hearing the news yesterday after my friends were tagging me safe on facebook. I panicked and for 3 hrs ive been calling my family and relatives who reside in munich. Knowing that theyre alright i felt relieved. OEZ was one of my hang out places of @rhdeshmukh2003_make_up_magic and me. I know the place so well i partly grow up in munich so to say.. Almost half of my life i spent in munich. I used to worked in Ludwig beck before, hearing that a few of my colleague werent able to go home and had a slept over there so sad. A few of my friends walked hours and hours just to be able to get home coz all the public transport were dead? i cant stop but cry and be hurt as well for those who lost their lives innocently. My thoughts are with you specially to the families of the victims.😢🙏 I do still wish that one day we can all live a peacefull life without being afraid to be with the crowd. #letsstopthehate #justlive #germany #munich #prayforgermany #bavaria #united photo credit Dennis Nähren

A photo posted by Stephanie Jeg (@iamstephaniejeg) on

 

I love #munich

A photo posted by Eman Zaabi (@uniqueeman) on

09:15
Geidi Raud

Ükski rühmitus pole siiani eilse rünnaku eest vastutust võtnud. Ka pole veel selged terrorirünnaku motiivid.

09:10
Geidi Raud

CNN-i andmeil oli 18-aastane ründaja Münchenis elanud kaks aastat ning varasemat kriminaalset tausta noormehel polnud.

03:51
Piret Pappel

Müncheni politseiülema Hubertus Andrä kinnitusel oli tulistajal nii Saksa kui Iraani kodakondsus. Tema ohvrite nimesid ei avalikustata enne kui kõigi pereliikmetega on ühendust saadud.

Haavatute seas on lapsi ja teismelisi. Ka hukkunute hulgas on teismelisi, lisas Andrä.

03:33
Piret Pappel

03:30
Piret Pappel

Siiani arvati, et ründaja tegi enesetapu, kuid praegu ei välistata võimalust, et ta võis politsei tulevahetuses surmavalt haavata saada. Politsei huviorbiiti polnud nooruk seni kordagi sattunud, kinnitas Müncheni politseiülem Hubertus Andrä.

03:26
Piret Pappel

Politsei annab Facebookis pressikonverentsi. Rünnaku korraldaja oli 18-aastane Iraani päritolu Saksa noormees. Rünnakus hukkus 10 ja vigastada sai 21 inimest. Kolm inimest on eluohtlikus seisundis. Rünnaku motiive ei osata siiani oletada.

03:03
Piret Pappel

Politsei palus lõpetada rünnakuohvrite fotode jagamise sotsiaalmeedias.

03:02
Piret Pappel

Mida me teame? Enne pressikonverentsi algust on teada järgmist.

Õhtupoolikul toimunud tulistamises hukkus üheksa inimest. Esialgu arvati, et ründajaid oli kolm. Tõenäoliselt korraldas rünnaku üks inimene, kes tegi pärast seda enesetapu.

Tema surnukeha leiti rünnakukohast umbes kilomeetri kauguselt. Laiba juures oli seljakott ja politsei kasutas selle ohutuses veendumiseks pommirobotit. Rünnaku tagamaad on siiani selgusetud.

02:48
Piret Pappel

Olukord Münchenis on rahunemas. Ühistransport hakkas uuesti tööle.

02:43
Piret Pappel

Politsei väitel on leitud tulistaja enesetaputunnustega laip. Tõenäoliselt oli ta ainus ründaja.

02:08
Piret Pappel

Umbes tunni aja pärast annab Müncheni politsei pressikonverentsi, mis kantakse ka veebis üle.

01:51

Müncheni haiglates oma lähedaste kohta teateid ootavad inimesed on sama suures teadmatuses kui poolteist nädalat tagasi Nice´i tragöödia läbi elanudki.

New Yok Times vahendas Souleyman Daitziki pere lugu. Teismeline poeg ja tütar olid läinud pisut enne rünnaku algust Olympia keskuse poodidesse. Kui pere kuulis tulistamisest, hakkasid nad haiglaid läbi käima.

Kui ründaja McDonaldsis tule avas, lahutas rüselus õe ja venna teineteisest. Tüdrukut võis näha sotsiaalmeedias liikuval klipil, kus ta tulistaja eest ära jooksis. Poiss sai kuulitabamuse ja pere ootas kannatamatult teateid tema tervise kohta. 

01:31
Piret Pappel

Politsei teatas operatsiooni jätkumisest ja kinnitas, et vähemalt kümme inimest on saanud rünnakus vigastada.

01:25
Piret Pappel

Angela Merkel kutsub täna (laupäeval) kokku Saksamaa riikliku julgeolekunõukogu. Liidukantsler katkestas selleks oma puhkuse Alpides. Siseminister Thomas de Maizière oli rünnaku toimumise ajal lennukis teel USA poole. Ka tema pöördus Berliini tagasi.

01:11
Piret Pappel

01:00
Merili Luuk

Sõna võttis loomulikult ka USA presidendikandidaat Donald Trump, kelle väitel ei tohi olukorral nii jätkuda lasta!


00:45
Piret Pappel

Politsei palub rünnakut pildistanud või filminud inimestel neid sotsiaalvõrkudesse mitte postitada, vaid laadida need politsei infosüsteemi.

00:37
Merili Luuk

Politsei ei tea jätkuvalt, kes on süüdlased, kuid nüüdseks on kaasatud laiaulatuslikku operatsiooni nii Baierimaa eriüksused, föderaalpolitsei kui teada-tuntud terrorismivastane eriüksus GSG9.

00:35

Järjekordsed hirmsad kaardid:


00:34


00:16
Merili Luuk
Selline näeb välja hoiatussõnum Münchenis viibivatele inimestele  (FABRIZIO BENSCH)
00:10
Piret Pappel

Islamische Zeitung teatas Twitteris, et täna öösel on Müncheni mošeede uksed avatud kõigile ulualust vajavatele inimestele.

00:08

Väga-väga võikad kaadrid:


00:02
Piret Pappel

Politsei teatel tegi üks hukkunu enesetapu, tegu võis olla ründajaga.

00:00
Piret Pappel

Angela Merkeli nõunik Peter Altmeier esines televisioonis. Ta avaldas hukkunute omastele kaastunnet ja teatas, et Baieri liidumaa on liiduvalitsusega tihedas kontaktis ja üritab edasisi rünnakuid ära hoida.

23:57
Merili Luuk

Saksamaa politsei säutsub isegi türgi keeles!


23:56

Sõna võttis lõpuks ka Saksamaa president Joachim Gauck, kelle mõtteid jagab Spiegeli ajakirjanik. "Mõrvarlik rünnak šokeeris mind sügavalt. "Minu mõtted on kõigi ohvrite ja nende omaksetega. Ja hoian kokku kõigi nendega, kes kaitsevad inimesi ning päästavad elusid!

23:51
Merili Luuk

Sakslased on jätkuvalt ärevil. Õhtulehega suhtleva Luisa sõnul on sireene kuulda igast kandist ning kohalike sõnul tundub politsei eriti ähmis olevat. "Üritatakse jätta mulje, et kõik on korras, aga inimesed on siiani teadmatuses ning istuvad erinevates bussipeatustes ja rongijaamades kinni. Liikumisel peab käed pea peale panema, et saaks kindel olla, et relva kuskil peidetud pole."

23:46
Piret Pappel

Üheksanda surnu puhul kontrollitakse, kas tegemist on ühe ründajaga.

23:36


23:31
Piret Pappel

Hukkunute arv tõusis kaheksani.

23:26

Ühe kahtlusalusena on meediasse välja paisatud natsionalist Sam Haider.


23:23
Merili Luuk

President Ilves avaldab kaastunnet nii saksa kui inglise keeles ning lisab, et on mõtetega oma poja sünnilinna juures


23:20
Piret Pappel

Samuti on politsei palunud lõpetada spekulatsioonide ja kuulujuttude levitamine.

23:18
Piret Pappel

Politsei esindaja sõnul pole praegu alust arvata, et rünnaku korraldasid islamiterroristid, vahendas Baieri liidumaa ringhääling.

23:14
Katrin Rohtla

Twitteris levib info, et kohalik taksojuht olla väitnud kohalikule Saksa meediale, et tulistaja ei olnud välismaalane.

23:11
Piret Pappel

Saksamaa föderaalpolitsei terrorismivastane eriüksus GSG9 saabus Münchenisse, teatas Guardian.

23:09
Piret Pappel

Müncheni Olympia ostukeskuse ligiduses toimub praegu igasuvine Tollwoodi keskkonnafestival. Politsei on otsustanud, et pidustused võivad jätkuda, kuid festivalialal rakendatakse ettevaatusabinõusid, teatas Baieri ringhääling.

Samal ajal teatas Guardian, et Müncheni haiglad on kõrgendatud valmisolekus. Linna ümber kulgevatel kiirteedel reguleeritakse liiklust, et kiirabi- ja politseiautod saaksid vajadusel võimalikult kiiresti liikuda.

23:03
Piret Pappel

Baieri ringhäälingu teatel on liidukantsler Angela Merkel Müncheni sündmustega kursis. Siseminister Thomas de Maizière oli õhtul teel USAsse. 

23:03
Katrin Rohtla

Aljazeera.com väidab, et üks tulistajatest võib olla hukkunud. Politsei pole seda infot kinnitanud.

22:54
Katrin Rohtla

Lasud ja põgenevad inimesed...

22:49
Katrin Rohtla

CNNiga rääkis üks naine, kelle 8-aastane poeg nägi kurjategijat McDonaldsi WC-s oma relva laadimas.

"Ta tuli WC-st välja ning asus järjest inimesi tulistama," olevat ilmselges šokis poeg suutnud öelda. Ema kuulis terroristi karjumas ka "Allahu Akbar!"

22:38
Piret Pappel

Politsei kinnitusel toimus tulistamine siiski ainult Hanaueri tänaval kaubanduskeskuse juures. Kuuldused kesklinnas toimunud tulistamisest ei pea paika.

22:34
Katrin Rohtla

Politsei uurib, et kuidas õnnestus väidetaval kolmel tulistajal sündmuskohalt põgeneda, vahendab The Telegraph. Rohkem infot loodetakse jagada lähima tunni jooksul.

22:26
Piret Pappel

Politsei kinnitab: surma on saanud kuus inimest.

22:21
Piret Pappel

Baieri liidumaa ringhäälingu teatel on hukkunud kuus inimest. Ametlikku kinnitust sellele veel pole.

22:15
Piret Pappel

Barack Obama avaldas võimalikele kannatanutele ja nende omastele kaastunnet ja lubas, et USA pakub Saksamaale igakülgset abi, kui seda peaks vaja minema.

22:10
Merili Luuk

Informatsiooni kuskilt juurde pole tulnud, kuid sotsiaalmeedias arutatakse juba sellegi üle, et täna möödus 5 aastat Anders Behring Breiviki korraldatud massitulistamisest Norras. Kas sealgi on seos?

22:08
Merili Luuk

Propagandakanali sõnumist saab välja lugeda järgmist: "Islamiriik pole seni vastutust võtnud. Aga kõik, mis uskmatuid haavab, teeb meid õnnelikuks"

22:04
Merili Luuk

Üks peamisi ISISe propagandakanaleid rõõmustab juba rünnaku üle. Samas pole kinnitust tulnud nagu oleks rünnaku taga järjekordselt just Islamiriik..


22:01
Merili Luuk

Nagu viimasel ajal tavapäraseks saanud, on Facebook taas avanud nö Safety Checki, kus inimesed saavad märkida, kas nad on turvalises kohas.


21:57
Katrin Rohtla

Kas see on üks tulistaja? Videol on näha meest, kes kaubanduskeskuse juures asuva McDonaldsi ligidal sihib relvaga inimesi.

Video asub SIIN!

21:57
Piret Pappel

Kuna politsei ei soovita avalikes kohtades olla ja ühistransport ei liigu, pakuvad münchenlased neile kaaslinlastele, kes koju ei pääse, võimalust enda korteris peatuda ja oodata olukorra lahenemist. Pakkumise hashtag on #offenetür.

21:51

Mõned teated räägivad kuuest hukkunust. Ilmunud on ka esimesed pildid. 


21:46
Katrin Rohtla

Kõiki kaubanduskeskusest möödujad koheldakse võimalike laskjatena. Politsei annab käsu käed tõsta ja siis otsivad eriüksuslased inimesed läbi.

21:44
Piret Pappel

AFP teatel on evakueeritud Müncheni rongijaam, ka bussiliiklus seisab. Müncheni politsei on saksa, inglise ja prantsuse keeles edastanud palve, et inimesed ei filmiks politseinike tegevust ega postitaks seda sotsiaalvõrkudesse.

21:40
Katrin Rohtla

"Keegi ei tea, mida või keda uskuda - mõned ütlevad, et tulistamine oli lisaks ostukeskusele ka kesklinnas ja Marienplatzil, aga see ei tundu reaalne. Teame vaid seda, et tulistajad on vabaduses ning õhus on ärevust," selgitab Münchenis elav sakslanna Luisa Õhtulehele. Vaata lugu SIIT!

21:28
Katrin Rohtla

Politsei otsib piirkonda ja kaubanduskeskust läbi.

21:24

Inimesed üle maailma on taas säutsuma hakanud

21:24
Katrin Rohtla

Thelocal.de vahendab AFP uudiseid, kus politsei olla väitnud, et hukkunuid on vähemalt kuus.

21:14
Katrin Rohtla

Twitteris levib info, et osad inimesed on endiselt kaubanduskeskuses lõksus.

21:14
Piret Pappel

Järjekordsed kuuldused teisest tulistamisest. Politsei palub inimestel kodudes püsida.

21:11
Katrin Rohtla

Põgenevad inimesed ja kodust filmijad, kes ei suuda uskuda, et see kõik tõesti päriselt toimub.

21:10
Piret Pappel

Politseioperatsioon Olympia keskuse juures jätkub, käib tulevahetus.

21:08
Piret Pappel

Politsei andis ülevaate toimunust. Kell 17.50 kohaliku aja järgi sai politsei väljakutse inimestelt, kes kuulsid tulistamist Hanaueri tänaval, Riessi tänaval ja Olympia ostukeskuse juures.

Tunnistajate kinnitusel oli tulistajaid kolm. Ohvrite kohta pole praegu võimalik täpset infot anda. Kurjategijad põgenesid.

Politsei kinnitab, et kasutab kõiki võimalikke vahendeid ja ressursse kurjategijate tabamiseks.

21:00
Katrin Rohtla

Politsei tähelepanu on kõrgendatud!

 

Großeinsatz am Münchner Olympiastadion

A photo posted by Peter Rietzschel (@prietzschel) on

20:59
Katrin Rohtla

Sinised vilkurid ja suur segadus - video sellest, mis sündmuskohal toimus.

20:54
Piret Pappel

Politsei kinnitusel on tulistaja praegu põgenenud ja tema asukoht on teadmata. Inimesi palutakse avalikke kohti vältida.

20:48
Piret Pappel

Väidetavalt oli kuuldus teisest tulistamisest siiski alusetu. Karli väravate juures on relvastatud politseinikud.

20:46
Piret Pappel

Müncheni politsei palub jätkuvalt vältida avalikke kohti ja metrood.

20:41
Piret Pappel

Mitmed inimesed on postitanud Olympia keskuse juures fotosid,  klippe ja otseülekandeid, millel on näha politseinikud.

Politsei  edastas seetõttu Twitteris palve politseinikke mitte filmida ega pildistada, kuna see annab terroristidele infot, mida nad võivad kurjasti ära kasutada.

20:36
Piret Pappel

20:32
Piret Pappel

Väidetavalt toimus ka teine tulistamine - kesklinnas Karli väravate juures.

20:26
Piret Pappel

Agentuur AFP tsiteerib politseiallikat, kelle sõnul on hukkunud üks inimene. Kümme on saanud vigastada.

20:21
Piret Pappel

Politsei soovitab Münchenis avalikke kohti vältida, sest "olukord on keerukam kui esialgu arvatud".

20:16
Piret Pappel

Müncheni politsei kinnitusel on vigastatuid. Infot lubatakse anda esimesel võimalusel.

20:11
Piret Pappel

Müncheni politsei edastas Twitteris inimestele tungiva palve kodus püsida ja vältida Olympia keskuse ümbrust. Politseioperatsioon käib.

20:07
Piret Pappel

Ajalehe Münchner Abendzeitung väitel on surma saanud 15 inimest.

20:05
Piret Pappel

Politseioperatsioon käib. Metrooliiklus on piirkonnas peatatud.

Pealtnägija foto politseinikest Olympia ostukeskuse ees.