Eesti uudised

Hirm abirahast ilma jääda takistab juhutööde tegemist (12)

Maarit Stepanov, 21. juuli 2016 04:00
INIMESED, TÖÖLE! «Kuuldavasti hindavad ettevõtted GoWorkaBiti kaudu saadud kogemusi,» kinnitab töövahendusportaali kaasasutaja Kei Karlson. Foto: Aldo Luud
Töötute turule naasmist takistab peale muu üks inimlik aspekt: hirm teadmatuse ees. See omakorda osutub takistuseks, kui tahetakse teha näiteks juhutöid, sest kardetakse, et nõnda enam töötuna arvele ei võeta. Töötukassa ja GoWorkaBit selgitavad, et sellistel kartustel alust ei ole.

Tartust elav Siiri on üks neid noori, kes avastas, et õpib täiesti vale eriala. Seepärast otsustas ta möödunud aasta oktoobris ülikoolist paberid välja võtta ja tööle minna. Esialgu läks kõik hästi ja ta leidis endale töö. Ometi sai naisele üsna pea selgeks, et leitud amet ei sobi. Algasid uue töö tulutuks osutunud otsingud, mis lõppesid ametlikult töötuks registreerimisega. Kodus aga Siiri istuda ei taha: "Ma mõtlesin, et olen päris pikalt juba tööd otsinud, et võiks kas või midagigi mõnel päeval nädalas teha," ütleb Siiri. Nõnda leidis ta GoWorkaBiti – netilehekülje, mis annab tööandjale võimaluse otsida lühiajalist tööjõudu, tööotsijale aga tööampse ehk juhutöid.

Liiga palju jooksmist?

Kuid tekkis mitu aga. Nimelt võetakse GoWorkaBiti puhul töötaja arvele kas või üheks päevaks ning Siiri nägi selles ohtu kaotada tervisekindlustus ja töötutoetus. "See tundus jamamisena. Ma tulen üheks päevaks tööle, võtan ennast töötukassast ära ja siis pärast registreerigu ennast uuesti töötuks," selgitab ta.

INIMESED, TÖÖLE! «Kuuldavasti hindavad ettevõtted GoWorkaBiti kaudu saadud kogemusi,» kinnitab töövahendusportaali kaasasutaja Kei Karelson. Foto: Aldo Luud

Kuigi Siiri rääkis ka oma konsultandile mõttest teha GoWorkaBiti vahendusel juhutöid, jäid naise hirmud alles.

Samal teemal

"Konsultant ütles, et kui tehakse tööleping, siis see läheb registrisse: töötukassas tuleb see kohe nähtavale ja siis sind kantaksegi tööturegistrist maha," lausub Siiri.

Liigne ja arusaamatu bürokraatia osutuski suurimaks takistuseks: "See tundus suurema paberimäärimisena: ühe päeva töötamise jaoks selline edasi-tagasi jooksmine. Seda enam – kui ma läheksin tööle veel mitmel eri päeval, siis ma ei tea, kuidas see edasi-tagasi jooksmine käiks," tunnistab naine.

Siiri sõnul tundus kogu olukord niivõrd imelikuna, et lõpuks otsustas ta tööampsude otsimisest loobuda. Samas tuleb aga tõdeda, et sügisel ootavad naist ees taas ülikooliõpingud ja naine leiab, et praegu just ongi puhkamiseks viimane hetk.

GoWorkaBiti ühe kaasasutaja Kei Karlsoni sõnul töötud nende lehekülge tavaliselt ei kasuta. Põhjusena toobki ta välja lühiajalised tööampsud tülikaks tegeva paberimajanduse: "Tegelikult võiks seadusandlus olla selles osas paindlikum. Arvan, et tööampsudega oleks mõnel pikaajalisel töötul väga hea tööturule naasta – teha tööampse ja vaadata, millised tööd sobivad ja võib-olla leida nii midagi uut ja sobivat."

On olnud neidki, kes on töötustaatusest loobunud ning tööampse vähemalt mingil ajal tegema jäänudki: piisava plaanimise korral saab endale ise tagada just parasjagu sobiva töökoormuse.

Karlsoni sõnul on viimaseid siiski aga vähe. Suurem on tõenäosus, et mõni tööampsaja satub juhutöö käigus ameti peale, kuhu ta võetakse alaliselt tööle.

Tegelikult on kõik lihtsam

Töötukassa sõnul ei tasu paberimajandust siiski karta. Kuigi GoWorkaBitiga on kohtutud ja neid mõlemaid puudutavaid probleeme arutatud, ei ole töötutel tööampse keeruline teha.

"Registreeritud töötu peab kõikidest asjaoludest, muu hulgas lühiajalisest töötamisest, informeerima töötukassat. Klient saab helistada infotelefonile, pöörduda büroosse, saata kirja konsultandi e-postile või teavitada töötukassat iseteenindusportaali kaudu," räägib töötukassa teenusejuht Marina Radik.

Radik lisab, et pärast lühiajalist tööd ei pea läbi käima kogu töötuksregistreerimise kadalippu, vaid esitada tuleb avaldused töötuna arvelevõtmiseks ja töötuskindlustushüvitise või töötutoetuse jätkamiseks. Neid mõlemaid saab täita nii töötukassa büroos kui ka internetis.

Küll aga soovitatakse enne lühiajalise töö tegemist konsultandiga igaks juhuks ühendust võtta, sest inimeste olukorrad on erinevad. Töötukassa esindaja lisab, et kui eri tööampsude vahele jääb näiteks üks töövaba päev, mille alusel peaks töötu abiraha saama, siis inimene selle ka saab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee