ÕUDUS RONGIS: Esmaspäeva õhtul ründas 17aastane Afganistanist Saksamaale saabunud varjupaigataotleja Würzburgi lähistel reisijaid kirve ja noaga. Neli inimest sai vigastada, neist kaks eluohtlikult. Tunnistajate sõnul nägi vagun välja nagu tapamaja. Politsei eriüksus lasi kirvemehe maha.Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 20. juuli 2016 04:00
Afganistani noormees karjus Saksamaal rongis "Allahu Akbar" ja lõi reisijatele kirvega pähe.

Sakslasi tabas eile hommikul ärgates šokk, sest kõigi uudistesaadete avauudis rääkis Baierimaal regionaalrongis korraldatud jõhkrast kirverünnakust. Afganistanist pärit 17aastane põgenik lõi reisijatele kirvega pähe. Politsei eriüksus lasi kurjategija maha. Terrorirühmitus Islamiriik väidab, et tegemist oli nende võitlejaga.

Politsei sai Treuchtlingenist Würzburgi teel olnud regionaalrongist RB 58130 hädakõne kell 21.15 esmaspäeva õhtul. Hädapiduriga peatatud rong seisis sel ajal Heidingsfeldi lähistel ning reisijad olid raskelt vigastatud või šokis.

Seisvast rongist oli just põgenenud tõmmu noormees, kes oli eelnevalt rünnanud reisijaid kirve ja noaga. Rongis sai vigastada neli inimest, neist kahe elu oli eile veel ohus.

Ründas hiinlasi

Juhuslikult viibis Würzburgis üht narkodiilerit otsinud politsei eriüksus, mis asus kurjategijat jälitama. Kirvemees ei alistunud ja üritas hoopis politseinikke rünnata. Viimased avasid tule ja lasid kirvemehe mitme lasuga maha. Väidetavalt oli kurjategija karjunud politseinikele islamistlikke loosungeid. Hiljem selgus, et kirvemees oli põgenemise ajal raskelt vigastanud ka üht 51aastast naist.

Rongis kirverünnakut näinud reisijad vajasid psühhiaatrilist abi. Üks neist rääkis ajalehele Bild: "Ma ei olnud oma varasemas elus kunagi nii palju verd näinud. Täna öösel ei suuda ma kindlasti uinuda."

Teine pealtnägija lisas: "Kõikjal põrandal ja istmetel oli veri. Vagun nägi välja nagu tapamaja."

Kirvemees oli karjunud enne reisijate ründamist "Allahu Akbar" ning lõi siis ohvritele kirvega pähe.

ÕUDUS RONGIS: Esmaspäeva õhtul ründas 17aastane Afganistanist Saksamaale saabunud varjupaigataotleja Würzburgi lähistel reisijaid kirve ja noaga. Neli inimest sai vigastada, neist kaks eluohtlikult. Tunnistajate sõnul nägi vagun välja nagu tapamaja. Politsei eriüksus lasi kirvemehe maha. Foto: AFP / Scanpix

Hommikul selgus, et tegemist oli Hongkongist pärit hiinlastega, kes politsei arvates sattusid rünnaku ohvriteks juhuslikult. Vigastada said 62aastane isa, 58aastane ema, nende 27aastane tütar ja viimase 31aastane sõber. Rühma viies liige, 17aastane poeg pääses kirvemehe rünnakust vigastusteta. Isa ja tütre sõber üritasid ründajale vastu hakata, kuid neil ei õnnestunud teda peatada.

Politsei suutis hommikuks välja selgitada kirvemehe isiku. Tegemist oli 17aastase Afganistanist pärit nooruki Riaz A.-ga, kes tuli ilma vanemateta Saksamaale enam kui aasta tagasi ning palus ametlikult asüüli. Kaks nädalat tagasi oli ta põgenike varjupaigast kolinud Ochsenfurtis elavasse hooldusperekonda. Enne esmaspäevaõhtust veretööd oli nooruk hooldusperest lahkunud kella 20 paiku.

Politseinikud otsisid eile läbi noormehe toa ning leidsid sealt terroriorganisatsiooni Islamiriik käsitsi joonistatud lipu. Seejärel teatas Islamiriigile lähedalseisev agentuur Amaq, et kirvemees oli Islamiriigi võitleja, kes korraldas veretöö protestiks rahvusvahelise koalitsiooni rünnakute vastu.

Saksa võimud ei rutanud teadet kinnitama, sest Islamiriik võtab sageli vastutuse ka niisuguste rünnakute eest, mille sooritajatel tegelik side terroriorganisatsiooniga puudub.

Hommikune uudis rongis tegutsenud kirvemehest külvas Saksamaal ja eriti Baieri liidumaal tõsist hirmu. Seetõttu korrati hommikustes uudistes pidevalt, et tegemist oli üksikkurjategijaga ning oht on möödas. Teisisõnu, Baierimaa inimesed võivad taas turvaliselt rongiga sõita.

Ka Baieri liidumaa siseminister Joachim Herrmann rõhutas juba telekanali ZDF hommikuprogrammis, et kirvemees tegutses rongis üksi ning kaasosalisi tal ei olnud. Kuid Herrmann lisas, et keegi ei tea, mis plaane kurjategija pärast rongist põgenemist pidas.

Siseminister ei välistanud, et nooruk kavandas uusi rünnakuid. Herrmann ütles, et uurijad keskenduvad kirvemehe tausta väljaselgitamisele, et teada saada, mida ta tegi viimastel päevadel ja nädalatel. Saksamaal viibitud aja jooksul ei olnud kirvemees varem seadusega pahuksisse sattunud.

Eile lõuna ajal antud pressikonverentsil lisas Baieri liidumaa siseminister Herrmann varasemale infole, et nooruki toast leiti ka puštukeelne kiri, millest selgus, et ta oli viimasel ajal kiiresti radikaliseerunud. Ministri sõnul vajab uurimist, kas ta radikaliseerus ise või Islamiriik tõepoolest värvas ta.

Politsei uurib kirvemehe tausta

Tuttavad iseloomustasid kirvemeest tähelepandamatu tegelasena, kes käis pidupäevadel mošees, kuid tõsimeelse usklikuna silma ei paistnud. Ta töötas praktikandina ühes pagaritöökojas.

Baieri liidumaa kriminaalamet algatas sisejuurdluse, et selgitada välja, kas kurjategija mahalaskmine oli õigustatud. Tegemist on rutiinse protseduuriga, mis toimub alati, kui politseinikud kasutavad kurjategijate peatamiseks tulirelva.

Saksa raudteelaste ametiühingu EVG juht Uwe Reitz tegi ettepaneku tõsta rongides nii reisijate kui ka personali turvalisust. "Me oleme juba kaua soovinud, et personali täiendatakse hea väljaõppega turvameestega," meenutas ametiühingujuht.

Baieri liidumaa siseminister Joachim Herrmann tunnistas, et paraku ei suuda ka kõige tugevam julgeolekukontseptsioon tulevikus sarnaseid kuritegusid välistada.