Eesti uudised

Laevakaitsja kiri India vanglast: vangide vahetuse lepingust meil tegelikku kasu ei ole (10)

Kristiina Tilk, 19. juuli 2016 04:00
TEEL VANGLASSE: Alvar Hunt 11. jaanuaril peetud kohtuistungile kui laevakaitsjad viieks aastaks vangi mõisteti. Foto: Alar Truu
Laevakaitsja Alvar Hunt kirjutab Indiast Puzhali vanglast, et nad pole kaotanud lootust kautsjoni vastu vabaneda, kuid vangide vahetamise leppesse, mida Eesti poliitikud esitavad suure võiduna, nad ei usu.

Alvari sõnul tuleb Eesti ajakirjanduses ilmunud infosse ja peagi allkirjastatavasse vangide vahetuse lepingusse, suhtuda kui poliitilisse retoorikasse, millega seoses saab laevakaitsjate juhtumit Indiale meelde tuletada, kuid vangis viibivatel eesti meestel sellest lepingust tegelikku kasu ei ole.

Seda seisukohta põhjendab Alvar esiteks teadmisega, et Ukraina alustas läbirääkimisi vajaliku lepingu sõlmimiseks juba seitse aastat tagasi, kuid siiani ei ole lepinguni jõutud.

Teisalt aga toob Alvar näiteks brittidest kaasuseosalised, kel on analoogne leping olemas, kuid millest kõik keeldusid.

Samal teemal

"Seda soovitas ka nende saatkond. Nimelt sisaldab leping süü tunnistamist ja edasikaebamise õigusest loobumist ning kogu mõistetud karistus tuleb ühes või teises riigis kanda täies mahus. Peale selle rakenduvad ka karistusregistrisse kandmisega seotud tagajärjed," selgitab Alvar.

Alvari sõnul on nende põhirõhk suunatud süüdimõistva otsuse tühistamise ja kautsjoni vastu vabastamise taotlusele. Kuid teemakohast istungit on üha uuesti erinevatel põhjustel edasi lükatud.

"Selgitusest keeldus teine kohtunik sarnase taotluse apellatsiooni ühe punktina ettekäändel, et määras arutelu alguseks 1. juuni ja lõpliku otsuse tähtajaks 6. juuni," kirjutab Alvar lisades, "Täna oleme jõudnud juba juuli keskpaika, kuid seis on endine – ühtki istungit toimunud ei ole."

TEEL VANGLASSE: Alvar Hunt 11. jaanuaril peetud kohtuistungile kui laevakaitsjad viieks aastaks vangi mõisteti. Foto: Alar Truu

"Kolmel istungi kuupäeval on arutelu lihtsalt edasi lükatud erinevatel põhjustel – näiteks riikliku süüdistaja või kohtuniku puudumisel," teatab Alvar.

Ajal, mil Alvar kirja kirjutab, ei tea ta veel, et 15. juulil, mis oli uue istungi aeg, selgust veel ei tule ning seega avaldab ta lootust, et kohus ikka sel kuul otsuse langetab.

Muu hulgas annab Alvar teada, et paar päeva tagasi külastas Briti kaasuseosalisi taas saadiku asetäitja, kes selgitas hetkeolukorda kinnitades, et Briti Lubadekoja sertifitseeritud relvad on legaalsed ja on väljastatud ka dokument: "Edasikaevatud madalama kohtu otsuses ei aktsepteerinud India nimetatud sertifikaate."

Alvar tänas oma kirjas kõiki neid, kes 7. juulil laevakaitsjate toetuse üritusel toetust avaldasid.

Samal teemal

29.02.2017
Kaido Veermäe filmist "Põrgu Indias": filmi tegemine katkes süüdimõistva kohtuotsusega
12.00.2017
Laevakaitsja ema: "Kodumaa on jätnud 14 laevakaitsjat virelema India vanglasse. Süütult. See on suur pettumus!"
12.09.2016
Laevakaitsjate lõputu õudusunenägu: kolm aastat tagasi algas Indias meie meeste vintsutamine
01.07.2016
Eesti laevakaitsjate kojutoomine võtab bürokraatia tõttu veel kaua aega