Juhtkiri

Juhtkiri | Mis on kodanikupalga konks? (19)

LISA KOMMENTAAR

töötu 29. detsember 2016 11:18
Kas see on nyyd siis EU KOMMUNISM?
Palga saamiseks peaks 4. august 2016 19:33
peale kodanikuks olemise olema veel mõni tingimus, kohustus riigi ees.
leo 22. juuli 2016 17:32
Ära kunagi seisa, kui võid istuda, ära kunagi istu, kui võid lamada põhimõte on araabia päritoluga
1234 19. juuli 2016 17:20
Kodanikupalga ideed naeruvääristatakse pidevalt ja ALATI on tegemist kas lollusest või pahatahtlikkusest moonutatud argumentide või siis asja olemuse tobedalt lihtsana näitamisega a la riik annab raha, kuskilt midagi riigi eelarvesse asemele ei tule ja kõik jääksid koju tagumikku laiaks istuma vms. Ka Strandberg ajab poolikut juttu siin artiklis.
Kodanikupalga sügavam olemus on eelkõige valikutes: esiteks riigi loodus- jm ressursside jagamine mitte väikese kildkonna vahel vaid kõikide kodanikega, teiseks eelistades tuleviku tööturul - eriti lihtsamatel ja madalapalgalistel töödel - tehnoloogiat inimjõule. Loomulikult eeldab see mastaapset muutust mitte ainult ses osas, et jagame riigi raha laiali, vaid muutuma peab sotsiaal- ja maksusüsteem, riigiaparaadi suurus väheneks oluliselt, kodanikule on kodanikupalga saamiseks vajalikud täita teatud kriteeriumid (näiteks laste kasvatamine, töötamine, ühiskondlik panus vms) jne. Ainult laisk (või valelik) inimene võib väita, et jääkski 300-400 euroga koju istuma. Loomulikult alguses selliste arv hüppeliselt suureneks, kuid see negatiivne efekt tekib ainult alguses, tõenäoliselt aasta pärast oleks enamik neist uuesti aktiveerunud, ainult et nüüd on valida, kas minna tööle palga pärast või teha seda, mis meeldib, isegi kui makstakse vähem raha.
Udo. 19. juuli 2016 14:32
Kapitalist kommunisti maskiga, või mis selle asja nimi on?
erks 19. juuli 2016 09:19
Kodanikupalga lubamine on hüpe riigikokku, viia läbi asjalik riigireform on kukkumine riigikogu valimistel ja nii käib see vingerdamine et oh see vaene eesti riig.
Aga mina istungi kodus 19. juuli 2016 06:45
peaaegu sellise raha eest, 932 euri netos. See teeks normtöötundide puhul 5,8 euri tund. Aga vot ilmaasjata ma seda ei saa. Suurem osa sellest on väljamaalt saadav pension. Üks selline nähtus: Eestis "lubatakse pensionäril tööl käia", ilma, et pension väheneks. Kas ikka "lubatakse"? Arvan, et ei ole muud väljapääsu. Ikka pooleldi kästakse. Sest pension on Eestis alla vaesuspiiri saadav raha. Ja teie, noored! Praegu te sellele ei mõtle. Aga senise sots.süsteemiga arvutades, teie ei hakka sedagi saama, mida teie isad-emad saavad. Ori on mõeldud, nagu masin, oma elu lõpuni teenima. Kodanikupalga jutt Eestis on vaid kiremine. Seda ei tule iial. Tehakse lihtsalt sõnu, et näe Euroopa, ka mina võtan sõna nagu rikas riik! Tegelikult on riigikassa tühi kui litsi leivakott.
kas siis ei väideta? 19. juuli 2016 00:17
Haigekassa rahad otsas, ei ole seega raha. Miinimumpalk - kui suur? ,- ka ei tôsteta, sest - raha ei ole. Ja räägite kodanikupalgast? Milleks seda teha? Kodanike hammaste raviks 30 eurot aastas? Rohkemaks jälle - raha ei ole? Keda te selle kodanikupalgaga lollitate ja milleks?
19. juuli 2016 09:08
järelikult on vaja tähelepanu mingisuguselt olemas olevalt või tekkivalt jamalt eemale juhtida, irw
Margus Eimre 19. juuli 2016 10:51
See, et raha ei ole on ju olnud ka Eesti riigi valik. Meil on ju eelarve ideaalses tasakaalus, seejuures kõigil teistel euroala riikidel ta nii tsasakaalus ei ole ja kui veel vaadata Euroopast väljaspoole siis Jaapanil on eelarve juba 35 aastat tasakaalust üsna väljas olnud. Ja kuna siis Jaapani rahvas selle raha tagasi maksab??? Ilmselt mitte kunagi!
https://money4nothingchicks4free.wordpress.com/2016/03/07/jaapani-volg/

raha ka veelkord raha 18. juuli 2016 23:27
Mingit konksu ei ole, sest raha ei ole. Et kôrgepalgalised oma kôrge palga kätte saaks, peavad kôik vähegi töökôlblikud täiskasvanud töötama ka riigimaksu maksma. Eestis ei saa kunagi kodanikupalka olema. Hea, kui pensionit saama hakatakse tulevikus.
Margus Eimre 19. juuli 2016 00:02
Miks pidevalt väidetakse, et raha ei ole??? Keskpangad saavad ju raha piiramatult tekitada!
"Keskpangad ei saa pankrotti minna – sest neil ei saa otsa saada miski, mis nad ise on loonud."
http://majandus24.postimees.ee/v2/3648415/euroopa-keskpank-selgitab-miks-ta-ei-saa-pankrotti-minna
nojah 18. juuli 2016 23:10
rikastel pole seda ju vaja
Margus Eimre 18. juuli 2016 22:02
Aga kui anda tarbijatele raha ikkagi ajutiselt nagu on soovitanud rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Madis Aben?
"ELi ja eurotsooni raha- ja eelarvepoliitilised piirangud ning pessimistlikud väljavaated senise poliitika jätkamisel on viinud julgemalt mõtlevad analüütikud täiesti tõsimeelse ettepanekuni saata eurotsoonis keskpanga poolt laiali vähemalt 500 eurot «värskelt trükitud» raha igale elanikule.
Kui Friedman oli veendunud, et sellise poliitikameetme abil on võimalik stimuleerida majandust ja võidelda deflatsiooniga, siis miks mitte ka eestlased. Selline viis sisenõudluse toetamiseks peaks sobima eriti nendele kodanikele, kes suhtuvad riigi võimesse raha mõistlikult kulutada suure ettevaatusega – anname raha inimestele, kes teavad ise kõige paremini, mida sellega peale hakata."
http://majandus24.postimees.ee/v2/3051615/madis-aben-raha-truekkimine-pole-nali
ei ja veel kord ei 18. juuli 2016 21:03
see kodaniku palk võib olla tagajärg kuid ei saa olla põhjusena ehk eeldusena kehtestatud ... enne looge võimalused inimesel areneda, selle palga vääriliseks. Et ta töötab eneseteostuse, mitte ellujäämise pärast. Eneseteostuse leidmiseks vajab inimene esmalt iseenda tundma õppimist ... ehk endas armastuse taasleidmist ... siis on tal nii loovus, kui ka soov omast vabast tahtest panustada nii enda kui ka kogukonna ning riigi hüvanguks.
Ligi: „Kui inimesele makstakse raha ka siis, kui ta midagi ei tee, siis ta ei teegi midagi," 18. juuli 2016 20:46
No, näiteid pole küll vaja kaugelt otsima minna! Neid lausa 101+.
Qwert 18. juuli 2016 19:58
"Senikaua, kuni keskmine eestlane teeb oma tööd täpselt nii palju ja nii hästi, et teda just hommepäev minema ei kihutata, jääb unistus kodanikupalgast (aga ka unistus paremast homsest ja muud utoopiad) sama kättesaamatuks kui vilkuva veebireklaami lubadus võimalusest teenida iga nädal tuhandeid eurosid kodust lahkumata. See ongi konks." - Kõik ongi just nii, kuid ütluses on üks väike 'aga'. Asi on selles, et meil kõigil on töölepingud, kus on must valgel kirjas kohustused ja õigused ning palganumber. Lepingute rikkumine toob enesega kaasa vallandamise. Kui aga keegi proovikski olla nö. stahaanovlase rollis, siis kusagil hakkab miski osa kogu antud tööketist lonkama, kuna teised ei suuda või ei või samas tempos kaasa tulla. Seega, ...
Margus Lepa 18. juuli 2016 19:43
Kodanikupalk on väärastunud mõtlemise tulemus ületootmise tingimustes. Niipea, kui 62% lõpetab töötamise, lakkab ühiskond toimimast ja isegi poodi õlle järele pole mõtet minna - poes ei tööta enam keegi.
Bla 18. juuli 2016 19:28
Kodanikupalk on siis mõeldav kui on suur robotiseeritud tööstus või riik saab mingi asja vahendamisest nii palju kasu, et võib kodanikuks olemise eest maksta. Ühesõnaga, raha tuleb palju ja lihtsalt. Meil neid võimalusi kahjuks veel ei ole.