SÕDURID KORDA HOIDMAS: Nice’i tänavail oli ka enne neljapäevast terroriakti politseipatrullide kõrval relvastatud sõdureid, sel nädalalõpul toodi neid linna veelgi juurde. Foto: AFP
Õhtuleht.ee 18. juuli 2016 04:00
Prantsusmaa tervishoiuministri Marisol Touraine’i sõnul oli eile haiglas veel 85 Nice’i terrorirünnakus vigastada saanud inimest, neist 18 seisund on kriitiline. Välisminister Marina Kaljurand ütles, et vigastada saanud eestlasi on neli.

Neljapäeva õhtul kella 22.30 paiku sõitis siksakitades Prantsusmaa rahvuspüha, Bastille’i päeva ilutulestiku lõppedes Nice’i kuulsal Inglise promenaadil jalutanud tuhandete inimeste sekka suur valge kaubaauto. Halastamatult edasi rühkinud sõiduki rataste all hukkus 84 inimest enne, kui politsei kaubaauto peatuma sundis ja juhi maha lasi. Vigastada sai 303 inimest.

Auto roolis oli Nice’is elanud 31aastane tuneeslane Mohamed Lahoualej Bouhlel, keda abistas võimalikult suure auto üürimisel eile vahistatud albaanlastest abielupaar, kirjutab kohalik ajaleht Nice Matin. Teadaolevalt sõitis Bouhlel harjutamiseks kahel korral läbi Inglise promenaadi. Tema teoga seotult on endiselt vahi all mitu inimest. Ise end politseinikele üles andnud Bouhlel’ eksabikaasa vabastati pärast ülekuulamist. Ta kirjeldas oma endist abikaasat vägivaldse ja kergesti ärrituvana, kuid märkis ka, et ta ei märganud mehe juures erilist islamitruudust. Mees võttis napsi ja ilmselt tarvitas ka narkootikume.

Prantsusmaa siseminister Bernard Cazeneuve märkis, et varem väiksemate süütegudega vahele jäänud terrorist radikaliseerus väga kiiresti. Naabrite sõnul hakkas ta mošees käima alles tänavu aprillis. Kuigi ISIS kiirustas teatama, et Bouhlel oli nende sõdur, pole politsei leidnud tema telefonist sellest märke. Küll oli ta saatnud kellelegi SMSi nõudes: tooge mulle veel relvi. Enne neljapäevast terrorirünnakut saatis mees kogu oma Prantsusmaal kõrvale pandud raha, umbes 110 000 dollarit, kodustele Tuneesiasse, kirjutab Daily Mail.

Siseminister Cazeneuve kutsus kõiki isamaaliselt mõtlevaid noori astuma reservväelaste ridadesse. Tuhanded reservis olevad inimesed lähevad politsei, sandarmite ja sõdurite kõrvale tänavatele korda pidama. Reservväelane peab olema 17–30aastane ja läbinud vastava koolituse, teatab ajakirjandus.