Maailm

Kogu jõuga Trumpi vastu (4)

Tõnis Erilaid, 18. juuli 2016 04:00
MEES TURMPI KÕRVAL: Donald Trump (keskel) nimetas oma abide survel asepresidendikandidaadiks padukonservatiivse Mike Pence’i, lootes sellega meelitada enda leeri ka senimaani tema vastu seisnud parteiliikmeid. Südamest aplodeerib Trumpi otsusele ka tema abikaasa Ivanka. Foto: AFP
Täna Ohio osariigis Clevelandis algav USA vabariiklaste parteikongress tõotab tulla skandaalne. Donald Trumpi vastu olevad delegaadid loodavad muuta hääletuskorda ja anda igale delegaadile õiguse talitada oma südametunnistuse järgi. Mustanahaliste radikaalne liikumine Uued Mustad Pantrid aga kutsub oma liikmeid Clevelandi relvad pihus ja vööl.

Vaatamata sellele, et Cleveland on üks kümnest kõige kuritegelikumast linnast Ühendriikides, on seal, nagu kogu osariigiski, lubatud tsiviilisikuil tänavail relvastatult patseerida.

Samal teemal

Clevelandi politsei on püüdnud juba varakult arvestada Donald Trumpi vastaste ja toetajate vaheliste kokkupõrgetega. Palgati uusi politseinikke, juba on töös telefon, kuhu linna elanikud võivad helistada, kui nad on märganud midagi kahtlast. Kuid kõige rohkem muret teeb see, et meeleavaldustele saabuvad radikaalsed noored võivad olla relvastatud.

Opositsioon: muudame hääletuskorda!

Kõigile tegi pigem nalja, kui Donald Trump aastapäevad tagasi kuulutas, et kavatseb saada vabariikliku partei presidendikandidaadiks. Partei juhtkond teatas peaaegu kohe, et kui üldse keegi, siis Trump ei kõlba vabariiklasi esindama. Kuid eelvalimistel sammus ta võidult võidule ja Clevelandi tulles on tal taskus 1542 kongressi delegaadi hääled. Valituks saamiseks piisaks tublisti väiksemast toetajatehulgast.

Tema vastased vabariiklikus parteis loodavad aga, et suudavad kohe kongressi algul muuta hääletamiskorda nii, et delegaadid poleks enam kohustatud hääletama nende osariigis eelvalimiste võitja poolt. Opositsioon on välja arvestanud, et säärasel juhul oleks Trumpil vaid umbes 900 kindlat toetajat. Sellest ei piisa.

Samas pole opositsioonil tugevat kandidaati, keda kongressil toetada. Vähemasti pole sellist naist ega meest silmapiiril, sest kõik partei juhtkonna toetatud kandidaadid hävisid eelvalimistel niivõrd selgelt, et neile ei hakka panustama enam keegi. Lisaks püüavad vabariiklaste juhid valada lainetele õli, sest millise mulje jätab see valijatele, kui kongressisaalis karvupidi kokku minnakse ja ajakirjandusele antakse võimalus valijaid rabavate pealkirjadega partei vastu häälestada.

Halvakspanu saavad partei mõjuvõimsad liikmed välja näidata ainult kongressile tulemata jätmisega. Sellest on teatanud nii endine president Geroge W. Bush nagu ka Donald Trumpi ainsad tõsiseltvõetavad vastased eelvalimistel Ted Cruz ja Marco Rubio. Algusest peale Trumpi vastu olnud vabariiklaste presidendikandidaat eelmistel valimistel Mitt Romney teatas samuti, et tal on muid tähtsaid ettevõtmisi kavas ja pole aega Clevelandi tulla.

Millise programmiga minnakse valimistele?

Tõenäoliselt ei kaldu vabariiklased ka seekord kuigi kaugele oma padukonservatiivsusest. Ennustatavalt ei toetata samasooliste abielusid, vaid pigem toetatakse traditsioonilisi peresuhteid.

Donald Trump on ettevaatlikult kuulutanud, et ta ei osalenud programmi eelnõu koostamisel, kuid ei kavatse partei konservatiivse tiivaga tülli minna. Sellele vihjab ka asepresidendikandidaadi valik. Selleks on praegune Indiana osariigi kuberner Mike Pence.

MEES TURMPI KÕRVAL: Donald Trump (keskel) nimetas oma abide survel asepresidendikandidaadiks padukonservatiivse Mike Pence’i, lootes sellega meelitada enda leeri ka senimaani tema vastu seisnud parteiliikmeid. Südamest aplodeerib Trumpi otsusele ka tema tütar Ivanka. Foto: AFP

Nii Senati enamuse liider Mitch McConnell kui ka esindajatekoja spiiker Paul D. Ryan ruttasid teatama, et Trump on teinud väga hea valiku. Samas on USA valijad tähele pannud, et Pence on nõudnud näiteks abortide piiramist ja on oma osariigis kirjutanud alla seadusele, mis võib kaasa tuua geimeeste ja lesbide diskrimineerimise, kirjutab New York Times. Aga ta mõistis Donald Trumpi hukka, kui too läinud aastal kõneles, kuidas ta keelaks moslemitel USAsse sisenemise.

Tõsi – Pence võib küll olla sobiv kandidaat vabariiklaste konservatiivsemale tiivale ja seetõttu olla partei ühendaja, kuid ameeriklastele on ta peaaegu tundmatu. CBSi uudisteportaali andmeil selgus telejaama küsitlusest, et Pence`ist ei tea mitte midagi üheksa ameeriklast kümnest.

Kas puhkeb ka mütsiskandaal?

Donald Trumpi üks tuntumaid kampaaniaatribuute on kirjaga "Make America Great Again!" ("Teeme Ameerika jälle suureks") sonid . Trump vandus, et need on tehtud kodumaises tööstuses kodumaisest materjalist. Sonid valmistanud vabrik asub Californias ja on tõesti sada protsenti kodumaine. Kuid uudisteagentuurid on lasknud uurida sonide materjali ja väidavad, et vähemalt osa neist on valmistatud importkangast. Seda kuuldes lubas Trump California firma kohtusse kaevata. Kuid peale originaalsonide, mis maksavad kuni 30 dollarit, on turul müüa ka odavaid analooge. Võib olla uuriti hoopis nende valmistamiseks kasutatud kangast.

Samal teemal

20.07.2016
Donald Trump nimetati ametlikult vabariiklaste presidendikandidaadiks
19.07.2016
VIDEO | Donald Trumpi abikaasa viksis toetuskõne maha Michelle Obamalt
17.07.2016
Jüri Estam | Despoodilembene Donald Trump
15.07.2016
Trumpi asepresidendikandidaat on Indiana kuberner Mike Pence