Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 16. juuli 2016 04:00
Lõuna-Prantsusmaa kuurortlinnas Nice’is sõitis suur külmutusauto neljapäeva hilisõhtul Inglise promenaadil rahvuspüha ilutulestikku vaatavate inimeste hulka. Surma sai vähemalt 84 ja vigastada 202 inimest. Esialgsetel andmetel sai viga ka kolm eestlast. Politseinikud lasid autorooli hoidnud Tuneesia päriolu Prantsuse kodaniku maha. Pealtnägijate sõnul karjus mees enne surma: "Allahu Akbar!"

Prantslased pidasid neljapäeval rahvuspüha – 14. juulil 1789 algas rünnakuga Bastille’ vanglale Suur Prantsuse revolutsioon. Prantslastele meeldib pidutseda ja just 14. juuli on päev, kui unustatakse igapäevamured ja tuntakse elust rõõmu. Peomeeleolu valitses ka kuulsas kuurortlinnas Nice’is, kus prantslaste kõrval oli palju ka turiste.

Ootamatult lähenes suur veoauto

Kümned tuhanded inimesed, kelle seas oli palju lastega perekondi, olid just lõpetanud Inglise promenaadil suurejoonelise ilutulestiku jälgimise, kui lennujaama poolt lähenes mööda liikluseks suletud tänavat kesklinna poole suur valge külmutusauto, mis möödus kuulsast Negresco hotellist. Pidulised ei pannud tähelegi, et juba selleks ajaks oli autorataste all hukkunud mitu inimest.

Foto: AP / Scanpix

Kui algul sõitis ilma numbrimärkideta auto üsna aeglaselt, siis mingil hetkel tegi juht järsu kiirenduse ja sõitis rannapromenaadile rahvamassi hulka. Surma sai vähemalt 84 ja vigastada 202 inimest. Esialgsetel andmetel on hukkunute seas vähemalt kümme last, 52 vigastatud last viibis eile haiglaravil. Surmasaanute seas on ka palju välismaalasi.

Politseinikud ja sõdurid peatasid inimesi alla ajava auto laskudega. Juht sai surma. Pealtnägijate sõnul oli juht avanud autoukse ja karjunud: "Allahu Akbar!" Samuti olevat ta enne surmava kuuli saamist püstolist politseinikke vastu tulistanud.

SURMAAUTO: Politseinikud ja sõjaväelased tulistasid inimesi alla ajanud külmutusauto peatamiseks selle esiklaasi sõelapõhjaks. Autoroolis olnud tuneeslane Mohamed Lahouaiej Bouhlel sai surma. Foto: Reuters / Scanpix

Sotsiaalmeedia jagab võikaid fotosid ja videoid laipadest ja surevatest inimestest. "Allaaetud inimesed lendasid nagu keeglikurikad," rääkis sündmust pealt näinud ajakirjanik Damien Allemand. Ta lisas, et auto liikus siksakitades, et võimalikult palju inimesi alla ajada. Promenaadil puhkes tohutu paanika, inimesed karjusid ja tahtsid ootamatult lahinguväljaks muutunud promenaadilt ära pääseda. Vaatepilt oli kohutav, sest kõikjal vedelesid suure veoauto all lömastatud surnukehad. 

Siniste linadega kaetud laibad lebasid veel eile hommikul promenaadil. Prantsusmaa siseministri Bernard Cazeneuve’i sõnul viiakse surnukehad ära siis, kui uurijad on töö sündmuskohas lõpetanud.

Prantsusmaal kehtib praegu erakorraline olukord, mis kehtestati mullu novembris pärast ohvriterohkeid terrorirünnakuid Pariisis. President Francois Hollande tunnistas neljapäeval Pariisis peetud peokõnes, et terrorioht on endiselt kõrge, kuid teatas samas, erakorraline olukord tühistatakse 26. juulil. Paraku osutus see lubadus ennatlikuks.

Nice’i tapatalgutest kuulis Prantsusmaa president Hollande Avignonis, kus ta viibis teatrifestivalil. Sealt sõitis ta tagasi Pariisi, kus esines öösel kell 3.30 telepöördumisega. Ta kinnitas, et tegu oli terrorirünnakuga ja teatas, et erakorralist olukorda pikendatakse veel kolme kuu võrra. Hollande lubas, et Prantsusmaa tugevdab veelgi võitlust Islamiriigiga Süürias ja Iraagis.

Eile käis Francois Hollande Nice’is ja külastas ka haiglaravil olevaid vigastatuid. Presidenti saatsid peaminister Manuel Valls ja siseminister Bernard Cazeneuve. Vähemalt 52 vigastatut vaakus eile elu ja surma vahel, ütles Hollande Nice’is ajakirjanikele.

RIIGIPEA: Prantsusmaa president Francois Hollande külastas eile Nice'is haiglaravil olevaid vigastatuid. Foto: Eric Gaillard

Prantsusmaal algab täna kolmepäevane lein, mis kestab esmaspäeva õhtuni. Marseille’is jäi eile õhtul ära ilutulestik, mis oli tugeva tuule tõttu toodud neljapäevalt reedele.

LEIN: Nice’is toodi eile Inglise promenaadi juurde hukkunute mälestuseks lilli. Foto: AP / Scanpix

Maailma hukkamõist

Maailm on õõvastava terroriteo karmilt hukka mõistnud. Lääneriikide juhid avaldasid Prantsusmaale ja hukkunute perekondadele kaastunnet ja lubasid võitlust terrorismiga täie otsustavusega jätkata. Iseloomulik on Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli seisukoht: "Saksamaa seisab koos paljude teistega võitluses terrorismiga Prantsusmaa poolel. Ma olen veendunud, et kõigist raskustest hoolimata me võidame selle võitluse."

Saksamaa tugevdas eile piirikontrolli Prantsusmaale viivatel teedel ja lennujaamades. Turvameetmed võeti luubi alla ka Belgias ja Suurbritannias.

Nice’i elanikele ei tulnud neljapäevaõhtune terroritegu üllatusena. "Ametkonnad teadsid juba ammu, et midagi on toimumas, sest linnas ja linna lähistel elavad pühasõdalased," ütles telekanalile N24 Nice’i vanalinnas elav 50aastane Katia.

Massimõrvariks osutus 31aastane tuneeslane

Külmutusauto kabiinist leidsid uurijad autojuhiloa, mobiiltelefoni ja krediitkaardi. Nende abil tuvastati mehe isik kiiresti. Terroristiks osutus 31aastane Tuneesiast Msakeni väikelinnast pärit Nice’is elav Mohamed Lahouaiej Bouhlel . Mees oli lahutatud ja kolme lapse isa. Viimati käis ta kodumaal neli aastat tagasi.

Kullerifirmas autojuhina töötanud Mohamed Lahouaiej Bouhlel oli 19tonnise külmutusauto üürinud esmaspäeval Nice’i külje all Saint-Laurent-du-Vari väikelinnas. Pärast terroritegu kerkis paljudel õigustatud küsimus, kuidas pääses suur külmutusauto neljapäeva hilisõhtul Inglise promenaadile, mis oli liikluseks suletud ja tänavaristmikel patrullisid politseinikud. Kohaliku meedia andmetel oli Mohamed Lahouaiej Bouhlel esitlenud ennast jäätisemüüjana ja ta oli lubatud teetõkkest läbi. Politsei aga väitis, et ta sõitis promenaadile kõrvaltänavast, kus kontrollpost puudus.

Esialgu liikus info, et külmutusautos oli ka relvi ja granaate, kuid hiljem räägiti vaid mängurelvadest.

Esialgsetel andmetel oli Mohamed Lahouaiej Bouhlel politseile tuntud tegelane, sest teda oli karistatud varguse ja relvastatud röövi eest. Islamiäärmuslaseks teda aga ei peetud ja seetõttu ei olnud ta erijälgimise all.

Küsimusele, mis oli Mohamed Lahouaiej Bouhleli kohutava teo motiiv, ei saa ta enam vastata, sest on surnud. Politseinikud otsisid eile tema korteri põhjalikult läbi. Kohaliku meedia andmetel vahistasid politseinikud tema endise naise ja viisid ta ülekuulamisele.

Naabrite sõnul oli Mohamed Lahouaiej Bouhlel vaikne napisõnaline mees, kes tavaliselt isegi tervitusele ei vastanud. Samas ei tundunud ta tõsimeelse moslemina, sest kandis sageli ka lühikesi pükse. Lahutus oli aga muutnud ta agressiivseks.

Uurijad keskenduvad mehe võimalike kaasosaliste leidmisele. Rünnakuid ei valmistata üksi ette, vaid koos kaasosalistega," ütles Nice’i linnapea Christian Estrosi. Ajalehe Nice Matin andmetel leiti surmaautost teinegi isikutunnistus.

Ükski rühmitus ei kiirustanud vastutust rünnaku eest enda peale võtma. Islamiriigiga seotud sotsiaalmeedia kanalites aga väljendati toimunu üle rõõmu.

Saksamaa terrorismiekspert Rolf Tophoven usub, et Islamiriik on vähemalt kaudselt Nice’i rünnaku eest vastutav, sest see äärmusrühmitus kordas alles mõne nädala eest üleskutset korraldada uskmatute vastu rünnakuid ka autodega.