Eesti uudised

Miks seakatk sel suvel väiksemaid talusid ründab? (7)

Mattias Tammet, 15. juuli 2016 04:00
SILT HOIATAB: Karta on, et seakatku jätkudes näeme seesuguseid silte Eestis aina tihemini. Foto: Aldo Luud
Kui eelmisel aastal olid seakatkuga hädas sadade või tuhandete sigadega suurfarmid, siis tänavu juulis on katkupuhangud tabanud ainult väikeseid majapidamisi.

Suurimas talus, kus sead tapva viirusega haigestusid, peeti vaid seitset looma. Väikseimas kolme. Sel aastal on Aafrika seakatku leitud neljast talust. Veterinaar- ja Toiduameti loomatervishoiu büroo juhataja Ainike Nõmmisto ütleb, et see pole tegelikult suur üllatus, kuna väiketalusid on lihtsalt arvuliselt rohkem kui suurtootjaid. Et paarisajast Eesti seakasvatusest üle poole on kodumajapidamised, siis ongi tõenäolisem, et haigus avastatakse väikestes, mitte suurtes taludes.

Samal teemal

Probleem on selles, et regulatsioonide kohaselt pole vahet, kas nakatub väike- või suurfarm. "Igal juhul põhjustab see Euroopa Komisjoni kehtestatud piirangutsoonide kaotamise edasilükkumise ja majanduslikku kahju kõigile piirkonna seakasvatajatele," ütleb Nõmmisto.

Seni oli rangeim, III tsoon kehtestatud vaid umbes poolele Jõgevamaast, kusjuures näiteks sealne Saare vald, kus samuti kodusead nakatusid, oli seni II tsoonis. Uute leidude tõttu jääb nüüd kogu Jõgevamaa edaspidi III tsooni. Selle tsooni meetmed on aga igas mõttes väga tõsised ja nii suur- kui väikefarmid on seaduse silmis võrdsed. "Nõuete järgi tohib ka väikefarmides sigu pidada üksnes suletud ruumis, nii et on välistatud igasugune kontakt muude loomadega, nii põllumajandus- kui ka lemmikloomadega," selgitab Nõmmisto.

Kui nõuded on täidetud, peaks nakatumine olema väga ebatõenäoline. Ent nõudeid on keeruline täita ka suurfirmadel. Näiteks leiab Rakvere Farmide bioohutusnõuete hulgast kohustuse, et iga farmitöötaja peab riietudes kõigele lisaks käima ka vähemalt 80kraadises saunas ja viibima seal vähemalt kolm minutit. Tootmistsooni sisenedes ja sealt väljudes tuleb alati riideid vahetada, mobiiltelefonid ja suitsupakid tuleb riietusruumi piirdel desinfitseerida ja nõnda edasi.

VTA alustas nüüd ka lauskontrolli, millega kontrollitakse talust talusse kõikide Eesti seakasvatuste bioohutusnõudeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee