Maailm

Kuberner Nikita Belõhh: "Ma ei ole altkäemaksuvõtja." (6)

Aadu Hiietamm, 14. juuli 2016 04:00
KOHTUS: Moskva Basmannõi kohus otsustas 25. juunil jätta altkäemaksu võtmises süüdistatava Kirovi oblasti kuberneri Nikita Belõhhi kaheks kuuks vahi alla. Foto: Reuters / Scanpix
Venemaa Kirovi oblasti kuberner Nikita Belõhh istub alates 25. juunist Moskvas Lefortovo vanglas süüdistatuna altkäemaksu võtmises. Ta eitab süüd ja kuulutas 28. juunil välja näljastreigi.

Föderaalse julgeolekuteenistuse (FSB) ja uurimiskomitee töötajad vahistasid viimased seitse ja pool aastat Kirovi oblasti kubernerina töötanud Nikita Belõhhi 24. juunil Moskvas Uuel Arbatil keskuse Lotte Plaza restoranis. Kinnipidamise hetkel andis Novovjatski suusakombinaadi direktorite nõukogu liige, Saksa kodanik Juri Sudheimer kubernerile üle 100 000 eurot, mis oli uurimiskomitee sõnul teine osa 400 000 euro suurusest altkäemaksust.

Kohus jättis Belõhhi 24. augustini vahi alla

Järgmisel päeval otsustas Basmannõi kohus, et Nikita Belõhh võetakse kaheks kuuks vahi alla ja ta viidi kohtumajast Lefortovo vanglasse. Ta istub seal kahekohalises kongis ja eitab altkäemaksu võtmist.

KOHTUS: Moskva Basmannõi kohus otsustas 25. juunil jätta altkäemaksu võtmises süüdistatava Kirovi oblasti kuberneri Nikita Belõhhi kaheks kuuks vahi alla. Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

Fakt on see, et vahistamise hetkel oli Belõhh saanud või saamas eelnevalt uurimisorganitega kontakti võtnud Juri Sudheimerilt 100 000 eurot. Belõhhi advokaadi sõnul pole see raha aga altkäemaks, vaid sponsorraha, mis oli mõeldud maksena Kirovi linna eelarvevälisesse fondi, mille abil rekonstrueeritakse linnaobjekte. Ajakirjandusest on läbi käinud ka info, et seda kavatseti kasutada kiriku ehitamiseks.

Rahvusvahelise organisatsiooni Transparency International Vene osakonnas arvatakse, et FSB kasutas Juri Sudheimerit torpeedona. Nii nimetatakse operatiiv-jälitustegevuses inimest, kes saadetakse teadlikult ametiisikule altkäemaksu andma, et viimane siis asitõenditega vahele võtta.

Belõhh eitab altkäemaksu võtmist ja rõhutab, et on aus inimene. Protestiks süüdistuse vastu kuulutas ta 28. juunil välja näljastreigi. Belõhh nõuab samuti, et tal lubataks kohtuda venna ja naisega. Ta sööb vaid kuivikuid ja joob vett. Esimese kahe nädalaga kaotas Belõhh kaalust seitse kilogrammi.

Ta kaebas Basmannõi kohtu otsuse tema jätmisest kuni 24. augustini vahi alla edasi, kuid 6. juulil kaebust arutanud Moskva linnakohus jättis apellatsiooni rahuldamata.

Belõhh tegi Moskva linnakohtu istungil lühikese avalduse. Ta rõhutas muu hulgas: "Ma tahan pöörduda võimuallika – rahva – poole, Kirovi oblasti elanike poole. Igal inimesel on palju puudusi, kuid ma ei ole korruptant ega altkäemaksuvõtja. Ma olen huvitatud oma hea nime kaitsmisest."

Belõhh palus, et tema kinnipidamine Lefortovo vanglas asendataks koduarestiga, kuid Moskva linnakohus ei rahuldanud palvet.

Kõige huvitavam on kuberner Belõhhi juhtumi juures see, et uurijad on ta pärast Lefortovosse viimist unustanud. Teda pole vanglas veel kordagi üle kuulatud. Samuti ei ole president Vladimir Putin teda kuberneriametist vabastanud. "Varem või hiljem see siiski juhtub," pole Belõhh tuleviku suhtes optimistlik. Olgu lisatud, et praeguse süüdistuse järgi ähvardab Kirovi kuberneri kohtus süüdijäämisel 8–15aastane vanglakaristus.

Tegevusetus ajab hulluks

Belõhhile teeb praegu kõige enam muret see, et tal tuleb vanglas tegevusetult istuda.

"Saage aru. Ma olin kaheksa aastat kuberner. Ma olen harjunud kogu aeg midagi tegema. Ma ei oska lihtsalt istuda. Ma lõpetasin füüsika- ja matemaatikakallakuga kooli kuldmedaliga ja ülikooli punase diplomiga. Kogu aeg õppisin ja töötasin, aga siin ainult istun. Mitte mingit infot," kurtis Belõhh teda Lefortovo vanglas külastanud Moskva ühiskondliku vaatluskomitee liikmele Lidija Dubikovale.

Belõhhi sõnul antakse Lefortovo vangla raamatukogust kolm raamatut kümneks päevaks. Et kongis pole midagi teha, kulub nende läbilugemiseks kaks päeva. "Miks ei tohi raamatukogust anda rohkem raamatuid?" küsib ta retooriliselt.

Belõhhi on palunud eeluurimisvanglast vabastada partei Jabloko asutaja Grigoro Javlinski, raadiojaama Eho Moskvõ peatoimetaja Aleksei Venediktov, poliitik Irina Hakamada ja teisedki tuntud tegelased, kuid prokuratuur ei pidanud nende argumente veenvateks.

Belõhh ja Nemtsov olid võitluskaaslased

Nikita Belõhh (41) juhtis aastatel 2005–2008 Venemaal liberaalset parteid Paremjõudude Liit. Varsti pärast Belõhhi tagasiastumist parteijuhi kohalt ja parteist lahkumist läks Paremjõudude Liit laiali. Selle esimene liider oli Boriss Nemtsov, kes mõrvati mullu 27. veebruaril Moskvas.

HÜVASTIJÄTT NEMTSOVIGA: Mullu 3. märtsil käis Nikita Belõhh (paremal) ühena vähestest võimuesindajatest Moskvas Boriss Nemtsovi matustel. Foto: AFP / Scanpix

Venemaa eelmine president Dmitri Medvedev tegi Belõhhist Kirovi oblasti kuberneri pärast Gruusia sõda. Täpsemalt 2008. aasta lõpus.

Belõhhi alluvuses töötas vahepeal nõunikuna ka Vene opositsiooni üks juhtfiguure Aleksei Navalnõi.

Samal teemal

24.08.2014
Toomas Alatalu | Kreml kaotab vaikselt pinda jalge alt
19.06.2013
Kohus saatis Vene opositsioonijuhi viieks aastaks trellide taha
06.06.2013
Prokurör nõudis Navalnõile kuueaastast vangistust
25.03.2013
Kremli kriitik soovib presidendiks