Õhtulehe spordiblogi

Viljar Voog | Rally Estonia võit Eestisse ei jää 

Viljar Voog, 13. juuli 2016, 12:08
Kas Sander Pärn suudab kodusel tipprallil esikohakonkurentsi tõusta? Võimalik, aga pigem ebatõenäoline. Aldo Luud
Juba sel nädalavahetusel on kõigi Eesti ja paljude Euroopa rallisõprade pilgud suunatud Lõuna-Eesti kuppelmaastikule, kus peetaval Rally Estonial jagatakse kolmandat suve järjest ERC sarja punkte. Et üldarvestuses astuks poodiumi kõrgemale astmele keegi eestlastest, näib ebatõenäoline.

ERC sarja kaks idapoolseimat etappi – Rally Estonia ning harilikult lumiselt hooaega alustanud, ent tänavu kehva ilma tõttu suve lõppu tõstetud Liepaja ralli – on eelnevatel hooaegadel olnud ilusa mälestuse ülalhoidjad. Baltikumi kiiretel ja looklevatel kruusateedel on piloodid soovi korral alati saanud astuda ajas sammu tagasi ja võidelda võidu eest ka kohmakamatel, ent see-eest võimsatel N-rühma masinatel. Mullu tõestas seda Lätis saadud teise kohaga Siim Plangi ja Rally Estonial triumfeeris uhke sõiduga lõpuks „kodustatud“ venelane Aleksei Lukjanuk. Need ajad on aga jäädavalt möödas.

Põhjuseks on halastamatult veerev ajaratas. Nagu ütles viimasel rallieelsel pressikonverentsil Mitsubishi Lancer EVO IX’l kihutav Eesti meistrivõistluste liider Egon Kaur: "N-rühma autod vahepeal arenenud pole, R5’d on edasi viidud."

Mullune Rally Estonia võitja Aleksei Lukjanuk stardib tänavu N-rühma Mitsubishi asemel Fordi Fiesta R5'l.  Aldo Luud

Samal teemal

Tänavusel hooajal tuli oma Ford Fiesta R5 võistlusmasinale võimsa uuenduspaketiga välja MM-sarjas nii Markko Märtinit kui Ott Tänakut sõidutanud M-Sport meeskond, ent neist suurema sammugi on astunud Škoda oma Fabia R5 autoga. Moodsate masinate arengu tulemusel saab olema neetult raske kuuel Rally Estonial startival N-rühma Lanceril, nende seas Plangil, Kauril ja Rainer Ausil, esimest viiulit mängida. Poodiumikonkurentsi mehed vast sekkuvad, aga esikohta oodata on keeruline.

Tänavust rallivõitjat tuleb seega otsida R5’l kihutavate meeste seast. On õuntelt ennustamine, kas suuremaks favoriidiks tuleb pidada mullu Lanceriga imelist minekut näidanud, ent tänavu Fiestal kihutavat 2014. aasta Eesti meistrit Lukjanuki või eelmisel aastal venelase järel tundmatutel Eesti teedel teise koha haaranud ning hooaja kokkuvõttes sarjas triumfeerinud Kajetan Kajetanowiczi. Esimene on ilmselt kiirem, teine tuleb kindlamalt finišisse.

Eestlasi on ERC1 ehk R5 masinate arvestuses stardis kaks. Kuigi Raul Jeets on oma teisel EM-hooajal näidanud üha stabiilsemat sõitu ja läbi selle ka kiiremat minekut, on siiski raske näha teda esikohajahti pidamas – üle oma varju ikka ei hüppa. Seega on kõige reaalsem võimalus kodusel rallil miskit suurt korda saata Sander Pärnal ja tema waleslasest kaardilugejal James Morganil.

Pärna mullune Rally Estonia jäi testikatsel tehtud avarii tõttu sisuliselt sõitmata.  Aldo Luud

Kas mehed on selleks valmis? Mullune Rally Estonia jäi ekipaaži jaoks marulühikeseks kui juba testikatsel suurel kiirusel puusse lennati. Õnnetus oli nõnda ootamatu, et harilikult meediat vältiv MM-Motorsport tiimipealik Märtin tundis kohustust välja saata pressiteade, kus kinnitas: tegu oli mehaanilise rikkega, mitte sõiduveaga.

See oli aasta tagasi ja kahjuks ei saa öelda, et Pärn-Morgani edasised 12 kuud kulgesid edukalt. MM-sarjas pole õnnestumisi olnud ja pärast katkestamist Portugalis viskas Dmacki WRC2 tiim mehed pikema jututa kõrvale, et teha ruumi Karl Kruudale, kes vaatamata aastasele sõidupausile näitas kohe Pärnast väledamat minekut. Omapäi tuldi starti veel Poolaski, ent sealgi lõppes ralli suure avariiga.

Kuigi hooaja lõpus pääseb Pärn veel vähemalt kahel korral Dmacki masina rooli, on Rally Estonial sisuliselt noormehe jaoks kaalul terve edasine karjäär. Kodused teed ja tuttav meeskond – kui ka siit midagi positiivset ei tule, on tulevikku silmas pidades seis kehvake.

Kas Pärn võib pühapäeval Rally Estonia võitjakiivri pea kohale tõsta? Jah. Aga kahjuks on viimane aasta näidanud, et kui peaks ennustama, siis kindlam on panustada tema edu vastu. Seega ükski Eesti piloot kodust tippvõistlust tõenäoliselt ei võida!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee