Eesti uudised

Võidusamba parandamine neelab taas hiigelsumma (12)

Liis Vaksmann, 13. juuli 2016 04:00
REMONT: Taas läheb Vabadussõja võidusammas remonti.Foto: Alar Truu
2009. aasta suvel Tallinna Vabaduse väljakul avatud 8,5 miljonit eurot maksnud Vabadussõja võidusammast varjutaks justkui needus: taas vajab sammas parandamist. Seni on remondiks kulunud 130 000 ja nüüd lisandub sellele 78 920 eurot.

Need numbrid on ilma käibemaksuta, nii et tegelikult läheb see lõbu kallimakski.

Samal teemal

Viimati askeldati samba juures 2014. aasta septembris. Korrastati peatreppi, sammast ümbritsevaid poleergraniidist servi, samba tagumist seina ja üldala. Kõik see läks toona maksma 7 000 eurot. Praegu oleme aga olukorras, kus sammas vajab taas põhjalikumat rekonstrueerimist.

Riigi Kinnisvara ASi (RKASi) kommunikatsioonijuht Madis Idnurm ütleb Õhtulehele, et möödunud aastal selgus, et samba graniitplaatidega kaetud tagasein ja selle valgustus vajavad ümbertegemist. "Seejärel alustati projekteerimist, kevadel kuulutati välja riigihange ja nüüd läks töö lahti," selgitab Idnurm.

"Riigihanke järel sõlmiti leping firmaga Riito Ehituse AS, kes alustas möödunud nädalal vanade plaatide eemaldamist ja kõik plaatimistööd on kavas lõpetada augusti esimeses pooles ning uus valgustus paigaldada sügisel. Tagaseina plaatimistööd tehakse juulis-augustis ja tagaseina valgustuse väljavahetamine toimub septembris-­oktoobris," rääkis Idnurm.

"Vabadussõja võidusamba tagaseina plaatimistööd ja valgustite vahetus läheb maksma 78 920 eurot. Summale lisandub käibemaks."

Lisaks pidevatele rekonstrueerimiskuludele on sambal ka suured halduskulud. "Praegu on nende suurus 6545 eurot kuus. Sellest 995 eurot moodustab remondifond, mida kolm aastat tagasi veel ei kogutud," ütles Idnurm.

Summale lisandub muidugi ka käibemaks.

Idnurm tõdeb, et 2014. aastal kaeti Vabadussõja võidusamba jalam küll graniitplaatidega, kuid kahetsusväärsel kombel on trikiratturid, rulluisutajad ja rulatajad samba jalami serva nüüdseks uuesti ära lõhkunud ning see vajab taas parandamist. RKAS võttis Vabadussõja võidusamba igapäevase haldamise ja hooldamise kaitseministeeriumilt üle 2011. aasta augustis. Seni on tehtud parandus- ja remonttöid kokku ligi 130 000 euro eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee