Maailm

Suurbritannia saab täna teise naispeaministri riigi ajaloos (13)

Tiina Tamman, London, 13. juuli 2016 04:00
UUS PEAMINISTER: Suurbritannia valitsusjuhiks saab täna David Cameroni asemel senine siseminister Theresa May, kes võtab koha sisse residentsis, mis asub Londoni kesklinnas aadressil 10 Downing Street. Foto: Reuters / Scanpix
Täna sõidab Suurbritannia senine peaminister David Cameron Buckinghami paleesse, kus ta esitab ametliku tagasi­astumispalve ja juba õhtuks võtab peaministri residentsis 10 Downing Street koha sisse tema asemik, senine sise­minister Theresa May.

See on riigi jaoks vägagi positiivne samm, mis vähendab seni valitsenud ebakindlust 23. juuni Brexiti järel.

Ometi oli vaid mõni päev tagasi teada, et järgmine peaminister selgub alles septembris, kui konservatiivide partei 150 000 liiget on hääletanud kas 59aastase Theresa May või 53aastase Andrea Leadsomi poolt. Need kaks jäid sõelale parlamendifraktsioonis ja üleeile oleks pidanud algama nende kahe valimiskampaania.

Samal teemal

Leadsomi loobumine tuli ootamatult

Leadsom aga teatas ootamatult, et riigi huvides taandab ta oma kandidatuuri ning seega sai peaministriks May, kes on riigi ajaloos pärast Margaret Thatcherit teine naispeaminister.

Samas nähti just Leadsomis värsket ja optimistlikku verd. Lisaks oli ta tegev Euroopa Liidust lahkumise kampaanias, samas kui May oli liitu jäämise poolt. Miks siis Leadsom oma kandidatuuri taandas? Seda pole ta otseselt öelnud, ent arvata võib, et ta nägi oma esimese intervjuu raames, kui verine see valimisvõitlus tuleb ning leidis, et see tuleks riigile pigem kahjuks. Seda ka ajal, kui referendumi järel pole osa rahvast niikuinii tulemusega rahul ning mõlemad suured parteid on lõhenenud.

Ebameeldivad reaktsioonid tekkisid kohe Leadsomi esimese intervjuu järel. Meedia haaras kinni tema ütlusest, et kolme lapse emana huvitub ta isiklikult riigi tulevikust, samas kui Mayl ei ole lapsi. Seda tõlgendati kohe soovina mängida rivaali ees välja arvatav eelis.

Võib ka oletada, et taandumise üks põhjusi oli opositsioonis olevate leiboristide juhile Jeremy Corbynile esitatud väljakutse, nii nagu seda siin nimetatakse. Praegu puudub riigis tugev opositsioon ja nii esitas 55aastane Angela Eagle esmaspäeval ametlikult oma kandidatuuri parteijuhi kohale. Fraktsioon ei ole rahul Corbyni tegevusega, samas kui partei lihtliikmed toetavad Corbynit. Leadsom ehk pelgas meedia­reaktsioone, kui riigi juhtpositsioonide üle võitleks tervelt kolm naist.

May lubab radikaalset majandusreformi

Täna peaministriks saav May on juba kinnitanud, et Brexit tähendab Euroopa Liidust lahkumist ja et tema tulevane valitsus teeb kõik, et see õnnestuks. Teist referendumit ei tule ning uut liitumist tagaukse kaudu ka mitte. Küllap ta tegeleb praegu valitsuse kokkupanemisega. Selles on ka uus Brexiti ministri amet.

Et majandusküsimused on esikohal, siis on lubanud May ja rahandusminister George Osborne kritiseerimise kõrval teha radikaalse majandus­reformi ning leida viise, kuidas koguda makse suurfirmadelt, nagu Amazon ja Google. May töötas varem Inglise Pangas ja tema abikaasa Philip on pankur.

Eestlaste jaoks on ehk oluline, et May ei ole andnud mingeid lubadusi selle kohta, kas Euroopa Liidu kodanikud saavad pärast Suurbritannia väljaastumist jääda riiki samadel alustel kui seni.

Kuni Euroopa Liidust lahkumiseni on aga Suurbritannias elavate Euroopa Liidu kodanike õiguslik staatus täiel määral kaitstud, rõhutati esmaspäeval siseministeeriumi, välisministeeriumi ja valitsuskantselei avalduses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee