Juhtkiri

Juhtkiri | Eurosaadikute soolo kurtidele kõrvadele (22)

Õhtuleht.ee, 12. juuli 2016 18:48
Foto: SANA
Kas Europarlamendi saadikud, kes nädalavahetusel Süüria presidendi Bashar al-Assadiga kohtusid, käitusid kui heausksed diplomaadid või kasulikud idioodid, sõltub, millise nurga alt vaadata. Sama hästi võib ju retooriliselt küsida, kas vägivallatsejale tuleks andestuseks käsi ulatada või mitte.

Ent kas tõesti peaks jätma küsimata, milleks keskerakondlase Yana Toomi ja kahe Europarlamendi saadiku – hispaanlase Javier Couso Permuy ja lätlanna Tatjana Ždanoka – Damaskuse-visiit vajalik oli? Humanitaarolukorraga kohapeal tutvuda sooviva parlamentääri tegevusele pole põhjust kätt ette panna, ent keerulisem lugu on siis, kui parlamentäär kohtub kohalike poliitikutega. Euroopa Liit on nõudnud Süüria presidendi tagasiastumist ja pole tunnistanud Assadi režiimi seaduslikkust. Järelikult ei saagi säärasel kohtumisel olla mõistlikku tulemust.

Mis eesmärgil peaks Süüria diktaator võõrustama heldelt Brüsseli saadikuid, kui kogu ettevõtmine algusest peale nii viljatu näib? Sanktsioonide leevendamist pelgalt Toomi, Permuy ja Ždanokaga vestluse peale Assad vaevalt loodab, kuid nendega ühele pildile sattumine annab selge signaali, et Euroopa Parlament pole tema režiimi seaduslikkuses kaheldes nii ühtne midagi. Süürias soleerinud saadikud annavad aga oma valijaile mõista, et nemad suudavad vanakuradi endagagi kokkuleppele jõuda, ise sealjuures tegelikult ainsatki veretilka loovutamata.

Nii võib küll mõista kaaspoliitikute pahameeletormi, mis eurosaadikute silmakirjalikuna näivale, kuid valijaskonna hääli kasvatavale tegevusele järgnes. Ent ei maksa unustada, et just säärane pahameel kipub võimendama muljet, et tegemist oli olulise sammuga Euroopa Liidu ja Süüria suhetes. Ei olnud, kui seda sellisena ei esitata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee