Eesti uudised

Vabadussõja võidusammas on endasse neelanud juba 130 000 eurot, ja neelab veelgi! (40)

Liis Vaksmann, 12. juuli 2016 15:59
Foto: Alar Truu
2009. aasta suvel Tallinna Vabaduse väljakul avatud 8,5 miljonit eurot maksnud Vabadussõja võidusammast varjutaks justkui needus: taaskord vajab sammas rekonstrueerimist, mis sedapuhku läheb maksma ligi 80 000 eurot.
Foto: Alar Truu

Samal teemal

Alles 2014. aasta septembris võis võidusamba juures askeldamas näha ehitusmehi, kes teostasid samba alal hooldus- ja remonttöid, mille käigus korrastati peatreppi, sammmast ümbritsevat poleergraniidi servi, samba tagumist seina ning üldala. Kõik see läks toona maksma 7 000 eurot. Täna oleme aga olukorras, kus sammas vajab taaskord rekonstrueerimist.

Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS)i kommunikatsioonijuht Madis Idnurm ütles Õhtulehele, et möödunud aastal teostati ülevaatus, mille käigus selgus, et samba graniitplaatidega kaetud tagasein ja selle valgustus vajab rekonstrueerimist. „Selle järel alustati projekteerimistöödega,“ sõnas Idnurm.

„Käesoleva aasta kevadel korraldati ehitaja leidmiseks riigihange, mille tulemusena sõlmiti leping ehitusfirmaga Riito Ehituse AS, kes alustas möödunud nädalal vanade plaatide eemaldamisega ja kõik plaatimistööd on kavas lõpetada augusti esimeses pooles ning uus valgustus paigaldada sügisel.“

Tööd teostatakse kahes etapis. „Tagaseina plaatimistööd teostatakse juulis-augustis ja tagaseina valgustuse väljavahetamine toimub septembris-oktoobris,“ rääkis ta. „Vabadussõja võidusamba tagaseina plaatimistööd ja valgustite vahetus läheb maksma 78 920 eurot. Summale lisandub käibemaks.“

Lisaks pidevale rekonstrueerimistöödele röövib sammas ka suuri halduskulusid. "Täna on nende suurus 6545 eurot kuus. Sellest 995 eurot moodustab remondifond, mida kolm aastat tagasi veel ei kogutud," ütles Idnurm. Summale lisandub muidugi ka käibemaks.

Idnurm jäi tõdema, et 2014. aastal kaeti Vabadussõja võidusamba jalam küll graniitplaatidega, kuid kahetsusväärsel kombel on samba jalami serv tänaseks päevaks trikiratturite, rulluisutajate ning rulasõitjate poolt uuesti ära lõhutud ning vajab taaskord parandamist.

Riigi Kinnisvara (RKAS) võttis Vabadussõja võidusamba igapäevase haldamise ja hooldamise Kaitseministeeriumilt üle 2011. aasta augustis. Sellest ajast alates on tehtud erinevaid parendus- ja remonttöid kokku ligi 130 000 euro eest, summale lisandub käibemaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee