Maailm

Theresa May: Brexit on Brexit (15)

Aadu Hiietamm, 12. juuli 2016 04:00
Theresa May Foto: Reuters / Scanpix
Suurbritannia siseminister Theresa May (59) saab kolmapäeval uueks peaministriks, sest tema vastaskandidaat konservatiivide liidri kohale, energia- ja kliimamuutuste minister Andrea Leadsom astus kõrvale. Leadsom tunnistas eile, et tal pole konservatiivide seas piisavat toetust tõusmaks erakonna liidriks.

Leadsom avaldas ühtlasi täielikku toetust oma senisele rivaalile Theresa Mayle. Ta rõhutas, et May on kõige õigem tegelane pidamaks Euroopa Liiduga kõnelusi Suurbritannia väljaastumise üle.

Samal teemal

Ilmselt sai Leadsomile saatuslikuks liigne sõnapruukimine. Nimelt väitis Leadsom, et tema kui kolme lapse ema on juhiks sobivam kui lastetu Theresa May. Eile palus Leadsom nende sõnade eest Maylt vabandust, kuid oli juba hilja.

Theresa May kinnitas eile taas, et Brexit tähendab tõepoolest Brexitit ja Suurbritannia valitsus täidab rahva tahte ja viib riigi Euroopa Liidust välja. Olgu lisatud, et May toetas enne 23. juuni rahvahääletust Suurbritannia jäämist Euroopa Liitu. Seega tuleb tal peaministrina hakata ellu viima seda, mida ta ise varem ei soovinud.

Theresa May on varem öelnud, et läbirääkimised Euroopa Liidust väljaastumise üle algavad alles siis, kui riigil on läbirääkimiste pidamiseks selge strateegia. See tähendab, et ametlikku lahkumisavaldust tänavu veel ei esitata.

Nädalavahetusel teatas Suurbritannia valitsus, et teist referendumit Euroopa Liidu asjus ei korraldata. Niisugune nõue oli petitsioonis, mis kogus lühikese ajaga üle nelja miljoni allkirja. Sellega rahu siiski veel majas ei ole, sest 1054 tuntud juristi saatsid peaministrile kirja, milles rõhutavad, et rahvahääletus Euroopa Liidust lahkumise üle oli nõuandev ning viimase sõna peaks ikkagi ütlema parlamendisaadikud vabal hääletusel.

Kirjas seisab ka, et valitsus peaks looma komisjoni, kes teeb enne parlamendihääletust selgeks Euroopa Liidust lahkumise võimalikud kasud ja võimalikud ohud.

Samal teemal

01.08.2016
Briti peaminister: mingit kordushääletust ei tule, Brexit on lõplik otsus
11.06.2016
Briti uueks peaministriks saab Theresa May