Eesti uudised

JÕHVI ELANIKUD ON NÕUTUD: naine müüb turul loomi nagu tomateid kastis (64)

Gerly Mägi, 12. juuli 2016, 17:10
Selles kastis ootasid 9. juulil Jõhvi turul oma uut kodu kutsikad, sekka ka mõni kiisuFoto: Lugejafoto
Läinud laupäeval jäädvustas üks Jõhvi elanik turuväravas pildi, millel võib näha väikseid kiisusid ja kutsikaid kitsukeses pappkarbis siblimas. Loomakesed on ruumipuuduses ning neil tuleb oma päevad mööda saata kurbades tingimustes, kuniks keegi neile kodu pakub. Koeri-kasse müüv vanatädi ei näe aga loomade heaolus ega enda tegevuses midagi halba.

"See olukord, mis Jõhvis toimub, on kohutav!" räägib Merle, kes sarnast situatsiooni turuväravas ennegi märganud. "Juba eelmisel aasta tegin mitu märkust talle, kui ta kassipoegi kastis hoidis."

"Väljas oli väga palav ilm ja erk päike paistis, vaestel kassipoegadel polnud isegi vett ees, oli vaid seanahk, mida nad lakkusid," meenutab naine varem nähtud vaatepilti ning lisab, et tema korduvad märkused ei ole siiani olukorda muutnud.

"Laupäeval ütlesin ka talle, et kas teil häbi pole, vaesed loomad on nii kitsa kasti sees ja üksteise otsas hunnikus. Kassipoeg on väiksem kui kutsikad, nad ju lömastavad ta ära," ütleb Merle. "Vastuseks oli, et ma alles tulin," räägib murelik naine, kuidas libekeelne müüja igast küsimusest eemale keerutab.

Merle sõnul viibis ta turul pool tunnikest ning selle aja jooksul loomadele paremaid tingimusi ei tekitatud. Kiisud-kutsud olid jätkuvalt läbisegi päikeselõõsas ilma söömis-, joomis- ja liikumisvõimaluseta.

Oma murest on ta kirjutanud ka gruppi "Märgatud Jõhvis", kus ka teised loomasõbrad olukorra üle pahameelt väljendavad. Üks jõhvilane on kirjutanud, et vene keelt kõneleva loomamüüjaga tehakse ka kokkuleppeid – ta müüb loomi, mis on tasuta ära antud. 

Lisaks kirjutavad jõhvilased ka oma kogemusest proualt ostetud loomadega. Üks inimene sai turuväravast soetatud koera näol endale tubli ja terve valvekoera, kes pidi küll olema Saksa lambakoer, ent osutus hoopis krantsiks.

Teine aga räägib kurvema lõpuga juhtumi. "Olen selle naise käest kassipoja isegi ostnud. Täpselt ei mäleta aga kuskil paar aastat tagasi. Kodus hakkasime kassipoega pesema ja avastasime, et kiisu on nii kirpe täis, et jube. Lastel tekkis nakkav nahalööve. Kiisuke oli lõppkokkuvõttes nii nõrk ja haige, et suri mõne päeva pärast," kirjutab jõhvilane kommentaaris.

Kuigi linlased pöördusid ka Eesti Loomakaitse Seltsi poole, on ka nemad nõutud ega saa hetkel mure lahendamisele kaasa aidata. Oma vastuses kirjutasid nad, et kuna neil ei ole Jõhvis ametlikke vabatahtlikke, ei saa nad ka turule kontrollkäike teha.

Selts soovitas hoopis pöörduda veterinaar- ja toiduameti (VTA) poole ning edastada ka info, kus müüja elab või millal turul lemmikloomi müüb. Ka VTA loomakaitse büroo juhataja Tarmo Serva sõnul on täpsete andmete puudumise tõttu juhtum keeruline.

"Antud vihje asjaolusid käis täna, 12.07.2016 kell 9.45 Jõhvi turul kontrollimas Ida-Virumaa Veterinaarkeskuse spetsialist. Kontrollimise hetkel kassi- või koerapoegadega kaubitsejat kohal polnud, samuti ei andnud tulemusi kohalike müüjate küsitlemine," räägib Serva ning lisab, et pisteliste kontrollidega turul jätkatakse.

"Ühtlasi kutsume inimesi üles tähelepanelikkusele, et selliseid juhtumeid märgata ning Ida-Virumaa Veterinaarkeskusele toimuvast operatiivselt teada anda telefonil 33 66774. Igat vihjet võtame tõsiselt," ütles Serva.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee