Lõuna-Sudaani president Salva Kiir Foto: STRINGER
Toimetas Piret Pappel 11. juuli 2016 11:20
Laupäeval viiendat iseseisvuspäeva tähistanud Lõuna-Sudaani räsivad verised lahingud. Viimaste päevade jooksul on hukkunud mitusada inimest, ÜRO palus konflikti leevendamiseks abi naaberriikidelt, teatas BBC.

Tõenäoliselt algasid kokkupõrked laupäeval president Salva Kiiri ja asepresident Riek Machari eriesindaja Roman Nyarji kokkusaamisel. Ametnike ihukaitsjad hakkasid üksteise pihta tulistama.

Vägivald levis ja pühapäeval algas valitsusvägede ja mässuliste vahel uuesti sõjategevus, milles on surma saanud ligemale 300 inimest. Lahingutes kasutatakse tanke ja helikoptereid.

ÜRO julgeolekunõukogu arutas Lõuna-Sudaani konflikti pühapäeval ja pöördus Lõuna-Sudaani naaberriikide ja Aafrika Liidu poole, et need aitaksid kriisi lahendada.

Lõuna-Sudaani sõdurid ja politseinikud pealinnas Jubas Foto: SAMIR BOL

Lõuna-Sudaani infoministri Michael Makuei kinnitusel on olukord pealinnas Jubas kontrolli all. Seevastu Machari sõjaline esindaja kolonel William Gatjiath süüdistas presidenti ja ametnikke valetamises. Tema sõnul kestsid lahingud Jubas pühapäeval ligemale 10 tundi.

"Olukord Lõuna-Sudaanis on kontrollimatu, sest president Kiir pole valmis rahuleppest kinni pidama," ütles ta.

Lõuna-Sudaani president Salva Kiir Foto: STRINGER

Esmaspäeva lõuna ajal kinnitas BBC korrespondent, et Jubas tulistatakse kahuritest ja plahvatused on kuulda üle kogu linna.

USA, Kanada, Jaapan ja teised riigid on asunud oma välisesindusi evakueerima. Kanada hoiatas oma kodanikke ka Lõuna-Sudaani reisimise eest.

Lõuna-Sudaan iseseisvus 2011. aastal. 2013. aasta lõpus algas seal kodusõda, kuna president Kiir süüdistas oma asetäitjat Riek Machari riigipöördekatse korraldamises. 2015. aastal sõlmisid vaenupooled rahuleppe.

Konfliktides on surma saanud kümneid tuhandeid inimesi ja ligemale miljon on riigist põgenenud.