Maailm

Kohutav! Härg tappis matadoori telekaamerate ees (6)

Õhtuleht.ee, 11. juuli 2016, 04:00
ŠOKEERIV: Härg paiskas Victor Barrio õhku ja puskis teda seejärel mitu korda enne, kui matadoori abilised suutsid ta eemale meelitada. Foto: Youtube
Hispaanias Teruelis puskis härg matadoor Victor Barriot nii rängalt, et mees suri hiljem haiglas. Parajasti tegi televisioon härjavõitlusest otseülekannet ja tribüünil istus ka Barrio abikaasa.

29aastane Victor Barrio oli Hispaania hinnatumaid härjavõitlejaid, kuigi otsustas alles 2010. aastal jätta oma senise tehnilise ameti golfiväljakul ja minna matadooride kooli. Kutselise härjavõitleja paberid sai ta 2012. aastal.

Teruelis puskis pull nimega Lorenzo teda mitu korda. Surmavaks osutus sarvelöök rindu, mis läbistas Barrio kopsud. On saatuse iroonia, et tema abikaasa, poliitik ja tuline härjavõitluste pooldaja Raquel Sanz oli oma Facebooki-lehel kutsunud kõiki just Barrio esinemist vaatama. Viimati hukkus matadoor härja sarvede all Hispaanias 1985. aastal. Kaks banderiljeerot, kelle ülesandeks on suruda härja ärritamiseks ta selga lipukestega varustatud teravaid orasid, said surma 1992. aastal. Kuid õnnetused on härjavõitlusis üsna igapäevased. The Telegraphi andmeil sai 2013. aastal kergemaid või raskemaid vigastusi 31 matadoori.

Samal ajal kestis kümnete tuhandete kogu maailmast kokku sõitnud inimeste osavõtul Hispaanias Pamplonas pika ajalooga San Firmini festivali härjajooks, kus tuhanded naised ja mehed silkavad härgadega võidu linna kitsukestel tänavatel. Selle härjajooksu kirjutas omal ajal kuulsaks Ernest Hemingway. Tavaliselt kulub neli minutit, et läbida 825–900 meetrit stardipaigast härjavõitlusareenini. Siiski pole raevunud ja inimmassist segaduses härgade rünnaku ajal sugugi haruldane, et mõni jooksjaist saab surma või vigastada. Tänavu puskis härg rindu 33aastast jaapanlast ja õlga 24aastast hispaanlast. See juhtus laupäeval, kui üks härg kaaslastest maha jäi ja seetõttu eriti ärritus. Kergemaid vigastusi sai veel kuraditosin inimest. Sarnane härjajooks oli nädalalõpul ka Valencia lähedal Pedregueris, kus härg tappis 28aastase mehe.

Härjavõitluse vastased riietasid end Pamplena linnakeskmes protestiks lahti ja valasid end verd meenutava värviga üle karjudes: "Härjal on õigus ennast kaitsta, kui teda rünnatakse!"

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee