Maailm

Inimesed tulid tänavaile: tehkem lõpp politseiterrorile! (8)

Tõnis Erilaid, 11. juuli 2016 04:00
Micah JohnsonFoto: Reuters / Scanpix
Nädalalõpul jätkusid uue hooga meeleavaldused üle Ameerika Ühendriikide. Protestijad nõuavad politseivägivalla lõpetamist, ajendiks on kahe mustanahalise mehe tapmine Louisiana ja Minnesota osariikides. "Me ei ole ohtlikud! Ärge tapke meid! Lõpetage politseiterror!" oli valdav tekst meeleavaldajate loosungeil.

CNNi teatel möödus enamik meelavaldusi rahulikult, kuid Minnesota osariigis St. Paulis oli pühapäeva hommikuks vahistatud poolsada inimest pärast seda, kui protestijad olid sulgenud kiirtee ja loopinud politseinikke süütepudelite ja kividega. Vähemalt viis korravalvurit sai vigastusi. Meeleavaldajaid püüti maha suruda suitsugranaatide abil ja politsei tarvitas ka märgistuskuule – neid kasutatakse sarnaselt paintball’iga eriti agarate märatsejate märgistamiseks.

Pärast tunde kestnud kokkupõrkeid õnnestus olukord kontrolli alla saada ja kiirtee avati paar tundi pärast südaööd pühapäeval uuesti liikluseks.

See oli juba kolmas rahutu öö Ühendriikide pealinnas. Protestijad kannavad loosungeid, nagu "Õigusetus ükskõik millises paigas ähvardab õigust kõikjal!".

BBC andmeil tungisid meeleavaldajad politseinikele kallale Louisiana osariigis Baton Rouge´is, kus protest on kestnud juba üle viie päeva. Politsei sõnul on mitu korravalvurit saanud vigastada nende pihta sihitud ilutulestikurakettide plahvatusis. Meeleavaldajad kinnitavad, et politsei kasutab nende vastu pisargaasi ja kummikuule. Äärepealt oleks läinud tulistamiseks, kui uued mustad pantrid, New Black Panther Party relvastatud noored liikmed seisid silmitsi märulipolitseinikega. Louisiana osariigis on lubatud avalikult relvi kanda.

Õnneks laskmiseks ei läinud, kuid vahistati mitukümmend inimest, nende seas ka ajakirjanikke ja liikumise Black Lives Matter, ka mustanahaliste elu maksab midagi, kõneisik DeRay McKesson. Mustanahaliste kaitseks loodud New Black Panther Party asutati Dallases 1989. aastal kunagiste Mustade Pantrite eeskujul, kuid toonase sotsialistliku liikumise veteranid nimetavad uut parteid pigem viharühmaks, keda kannavad absurdsed rassistlikud ideed. Selle juht Hashim Nzinga väidab, et tal on tuhandeid toetajaid, mida erapooletud eksperdid aga eriti ei usu.

Kokkupõrked jätkusid ka Dallases, kus neljapäeval tappis üksik täpsuskütt viis politseinikku ja haavas vähemalt seitset. Kaks tsiviilisisikut sai samuti vigastusi. Ööl vastu pühapäeva sai Dallase politsei sõnumi, et nende peamaja garaaži on pandud lõhkekehad ja on nähtud rünnakuks valmistuvat kahtlast meest, kes ähvardavat korrakaitsjad tappa. Kohale kutsuti märulipolitsei, kes hoone senikauaks ümber piiras, kuni demineerijad pomme otsisid. Neid ei leitud.

Obama kiirustab koju

President Barack Obama on püüdnud ka eemal viibides pingeid leevendada, kuid sellest pole olnud tulu. Seetõttu teatas Valge Maja, et president lühendab oma Hispaania-visiiti, et kiiremini koju pöörduda. Obama lennuk maandus Hispaanias, kus ta kavatses viibida kaks päeva, laupäeva hilisõhtul. Hispaania on ainus Euroopa suurematest riikidest, kus Obama pole presidendina kordagi käinud. Nüüd otsustati kärpida programmist Sevilla külastamine, Obama vestleb Hispaania kuninga ja peaministri kohusetäitja Mariano Rajoyga ja lendab minema kohe pärast ameerika sõdurite külastamist Rota mereväebaasis.

Tahan tappa valgeid!

Dallase politseiülema David Browni sõnul olevat halastamatult politseinike pihta tulistanud 25aastane Micah Johnson öelnud pärast seda, kui politsei oli ta ümber piiranud ühes kesklinna parkimismajas läbirääkijatele: ma tahan tappa valgenahalisi, eriti politseinikke pärast seda, kui nad tapsid äsja mustanahalisi. Pärast tulevahetust Johnsoniga ei jäänud politseil muud üle, kui saata parklasse pommirobot, mis kandis lõhkekeha ja selle eemalt lõhkema panna.

Micah Johnson Foto: Reuters / Scanpix

See oli esimene kord, kui pommirobotit on sarnasel moel kasutatud. Johnsoni kodunt leiti relvi ja lõhkematerjale, tema märmik näitas, et endine Afganistaniski käinud sõdur oli oma rünnakut hoolikalt ette valmistanud, koostades plaani, kuidas pärast igat lasku viivitamatult asukohta vahetada, et rünnatud inimesi segadusse ajada.

Samal teemal

22.06.2016
Hispaania on olnud 215 päeva valitsuseta