Eesti uudised

Torm viis katuse, kust leida remondiraha? (8)

Helen Pentsa, 9. juuli 2016 04:00
KIIRE TEGUTSEMINE PÄÄSTIS HULLEMAST: Kortermaja otsakorter sai tormi tõttu veekahjustusi. Suuremast uputusest päästis katkisele katusekohale pandud kile.Foto: Aldo Luud
PÕHIMURE: pole korteriühistut ja remondifondi.

Nädalatagune torm rebis Vana-Antslas päevinäinud kortermajalt tubli neljandiku katust. Elanikud on mures, kust leida katuse parandamiseks raha, sest neil pole seda mitte kuskilt võtta.

"300eurose pensioni eest katust ju ei paranda," tõdeb mures majaelanik.

"Istusime kodus ja siis hakkas nagu keerisega rahet ja vihma sadama. Järsku kuulsime kõva raginat. Sõber vaatas aknast välja ja nägi, et terve majatagune plats on eterniiti ja katusesarikaid täis," kirjeldab majaelanik Aleksander.

Vesi tungis katkise katuse kaudu ka mitmesse korterisse. Suurem kahju suudeti tänu kiirele tegutsemisele ja katusele pandud kilele ära hoida, kuid see on hädapärane ajutine lahendus.

Kohal käinud ehitusspetsialistid on teinud katuseparandusele kuluvale materjalile ja tehtavale tööle hinnapakkumise. Summa jääb 2500–4000 euro vahele.

"Kust inimesed selle raha võtavad? Siin on ju pensionäre ja üksikuid inimesi. Mille arvelt seda katust kinni taguda? Kes julgeb üldse laenu võtta? Meile ei antagi, oleme nii vanad," pahandab majaelanik Kalev, et isegi kui õnnestuks laenu saada, siis ei või iial kindel olla majanaabrite maksevõimekuse peale.

"Kui teised hiljem ei maksa, oledki ohver," on Kalev nõutu.

"Meil pole ühistut, on lihtsalt majavanem. Rahakatlas on vaid 500 eurot. Mis sellega teha saab? Sellega ei saa materjaligi osta!" sõnab majaelanik Ain, kes postitas oma Facebooki kontole annetuste kogumiseks üleskutse.

"Kõige suurem mure on see, et vald toetab nutuselt. Kui toetaks rohkem, siis poleks muret," ütleb ta.

Remondifondi puudumise probleemi tunnistab ka Antsla vallavanem Merike Prätz. "Iga kortermaja kohustus on koguda remondifondi, mida saab kasutada ka tormikahjustuste korral. Kahjuks on selle maja remondifond väike ja sellest ei jätku katuseremondiks. Seega peavad korteriomanikud või -üürilised vastavalt sellel, kuidas keegi kokku lepib, raha juurde leidma."

Majaelanikud pidasid vallatöötajatega koosoleku, kus otsustati, et remonditakse vaid tormi lõhutud katuse osa, seda vaatamata sellele, et terve katus vajaks hädasti vahetust. Enamaks pole lihtsalt võimalusi.

"Puudujääv rahasumma jagatakse korterite arvu järgi, mitte ruutmeetrite põhjal. Vallal on selles majas üks korter ja vald maksab proportsionaalselt oma osa. Iga korter peab maksma 170–180 eurot," oletab Präntz.

Majaelanikud, kes ei jaksa seda maksta, võivad esitada Antsla vallale avalduse, kes abistab neid – arvestades pere sissetulekut.

Samal teemal

15.07.2016
Pärast tormi istub Valgamaal ikka veel inimesi ilma elektrita pimedas toas