Eesti uudised

Aivar Sõerd hoiatab: Eesti e-maksuamet peab olema valmis uuendusteks (1)

Toimetas Piret Pappel, 8. juuli 2016 14:29
Aivar SõerdFoto: MATI HIIS
Aivar Sõerd osaleb 7. – 8. juulil Eesti maksuameti delegatsiooniga Bukarestis toimuval Euroopa Maksuametite Organisatsiooni (IOTA) peaassamblee 20. aastapäeva üritusel.

Endise rahandusministri kinnitusel oli Eesti oma e-maksuameti lahendusega eelmisel kümnendil eeskujuks paljudele Euroopa riikidele, täna vajaks süsteem aga olulist uuenduskuuri. Ja seda mitte üksnes tehniliselt, vaid ka süsteemi poolt pakutavate teenuste ampluaa võiks olla laiem.

„Milliseid teenuseid e-maksuamet peaks tulevikus pakkuma, ongi Bukarestis toimuva kohtumise üks põhiteemasid. Muuhulgas käsitletakse võimalusi, kuidas maksuameti koondandmebaase kasutada makromajanduslikeks uuringuteks, poliitikakujundamisel ja valitsuste nõustamisel,” selgitas Aivar Sõerd. „Fookuses on ka mõned uued valdkonnad, sealhulgas jagamismajandus, mis on uues IOTA tööprogrammis kirjas. Usun, et Eesti maksuamet on valmis sellisteks uuendusteks ja suudab oma e-maksuameti süsteemi efektiivsemaks muuta.“

Eesti e-maksuamet väärib Sõerdi kinnitusel esile tõstmist eelkõige selle poolest, et meil olid juba eelmise kümnendi algul olemas maksumaksja elektroonilise teenindamise, eeltäidetud maksudeklaratsioonide ja e-deklaratsioonide esitamise rakendused. Eestil oli ka võimalus jagada kogemusi offshore-firmade abil tehtud maksupettuste avastamisel. Mõlemad teemad on maksuametite organisatsioonile aktuaalsed ka tänapäeval.

„Teiste hulgas on peaassamblee juubeliüritusel kõrgel ametlikul tasemel esindatud Vene Föderatsiooni maksuamet, kelle poolt tehti väga huvitav ettekanne,“ rääkis Aivar Sõerd.„Võrreldes Eestiga, kes käivitas toimiva e-maksuameti juba 2000. aastal, hakkas Venemaa oma e-maksuametit arendama alles mullu. Väidetavalt on sellel tänaseks juba 21 miljonit klienti, kuid ilmselgelt on see vaid murdosa kõigist maksumaksjatest ja hõlmab põhiliselt riigi suurlinnade elanikke.“

Eesti oli organisatsiooni eesistuja ning Aivar Sõerd IOTA president aastatel 2002-2003, mil käivitus e-maksuamet ja mis pakkus laialdast rahvusvahelist huvi. Eesti eesistumise ajal aastatel 2002-2003 oli organisatsioonil 10 liiget ja 15 alalist liikmesriiki, täna on liikmeid 46.

IOTA-l on arvukalt koostööpartnereid tuntud rahvusvaheliste institutsioonide hulgas nagu IMF, OECD ja Ameerika Maksuametite Organisatsioon (CIAT).