Eesti uudised

President müüb Ärmal metsa, ent elab võlgu (154)

Karoliina Vasli, 8. juuli 2016 04:00
TALUPEREMEES, FIRMAOMANIK JA KLIENT ÜHES ISIKUS: Toomas Hendrik Ilvesele meeldib kodutalus riigijuhte võõrustada, kuid turismitalu kliendiks, kes seal ööbimise eest raha maksab, on ta praegu üksi. Fotol koos Läti presidendi Raimonds Vejonisega. Foto: Elmo Riig/Sakala
Toomas Hendrik Ilvese osaühing Ermamaa teenis mullu kopsaka summa metsamüügist, ent lisakulude tõttu lõpetas aasta kahjumis. Ilves võlgnes riigile ja tarnijatele ligi 81 000 eurot.

Kui aastaid oli Ärma talus tegutsev OÜ Ermamaa Evelin Ilvese nimel, siis pärast lahutust võttis taluperemees Toomas Hendrik Ilves ka osaühingu enda nimele (kuuldavasti ostis Evelinilt välja – toim).

Samal teemal

Äsja avaldatud eelmise majandusaasta aruande järgi küündis firma müügitulu mullu enneolematu 80 726 euroni (aasta varem oli see 17 950 eurot). Aruandes seisab, et summa koosneb kasvava metsa müügist ehk raieõigusest (68 984 eurot), kinnisvara üürist (11 500 eurot, see on üür, mida president Ilves iseenda taskust iseenda firmale iseenda talus elamise eest maksab, et täita Euroopa Liidu tõukefondist saadud toetuse tingimusi) ja loometegevusest (242 eurot, ilmselt on tegu Evelini loominguga, mida realiseeriti enne lahutust).

Kes kelle metsa müüb?

Kuna Ärma talu maa ja metsa omanik on eraisik Toomas Hendrik Ilves, siis kuidas saab metsa müüa osaühing, kes on talus vaid rentnik?

Õhtulehte nõustanud jurist viitab, et rendilepinguga annab omanik rentnikule maa kasutada ning selle korrapärase majandamise reeglite järgi saadav vili kuulub renditasu eest rentnikule. Maakeeli: Ermamaa viljaks on kasvav mets, mida müüa. Tõsi, renti OÜ Ermamaa teadaolevalt Toomas Hendrik Ilvesele ei maksa.

TALUPEREMEES, FIRMAOMANIK JA KLIENT ÜHES ISIKUS: Toomas Hendrik Ilvesele meeldib kodutalus riigijuhte võõrustada, kuid turismitalu kliendiks, kes seal ööbimise eest raha maksab, on ta praegu üksi. Fotol koos Läti presidendi Raimonds Vejonisega. Foto: Elmo Riig/Sakala

Kuigi tänu metsamüügile oli tulu mullu suur, selgub kulude realt, et väljaminekud on samas suurusjärgus. Kaupade, toorme, materjali ja teenuste ostmise peale kulus koguni 65 880 eurot. Koos amortisatsiooni ja muude kuludega jäi OÜ Ermamaa eelmine eelarveaasta 144 euroga kahjumisse, kuid kuna firma varasem ainuomanik Evelin Ilves oli seni hoolsalt kogutud kasumi jaotamata jätnud, lõpetas firma aasta 16 638 euroga plussis. Värske omanik Toomas Hendrik Ilves maitseb esimest korda ka ettevõtluse vilju: dividendideks on võetud 3000 eurot.

Ermamaa laenukohustus vähenes aastaga 280 905 eurolt 227 894 eurole, kuid tekkisid ka võlad. 31. detsembri seisuga võlgnes OÜ Ermamaa tarnijatele 67 392 eurot ning riigile 13 582 eurot maksuraha.

Õhtuleht üritas presidendi kantselei kaudu presidendilt küsida, kas praeguseks on võlad tasutud. Kuidas metsamüük täpsemalt käis, ja milliseid kaupu, materjale või teenuseid OÜ Ermamaa ligi 65 880 euro eest ostis olukorras, kus riik niigi Ärma talu ülalpidamiseks 61 722 eurot maksis.

Ilvese ametiaeg lõpeb sügisel. Presidendi ametihüvede seaduse järgi jäävad Ärma talu kui ekspresidendi elukoha üldkulud jätkuvalt maksumaksja kanda. Küll aga peab Ilves alustama läbirääkimisi EASiga turisminduse asjus. EAS kinnitab, et hetkeseisuga kehtib kokkulepe, mille järgi peab Ermamaa 2017. aastast jätkama äriplaani elluviimist ja toetuse eest soetatud vara sihtotstarbelist kasutamist kuni 2020. aasta 31. juulini. Kui seda ei tehta, võib EAS osa toetusest tagasi nõuda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee