NATO SÕBRAD: Varssavis algaval NATO tippkohtumisel istuvad täna koos NATOsse kuuluva 28 riigi juhtidega suletud uste taga õhtusöögilauas ka Rootsi peaminister Stefan Löfven (vasakul) ja Soome president Sauli Niinistö. Foto: Reuters/Scanpix
Aadu Hiietamm 8. juuli 2016 04:00
Poola pealinnas Varssavis algab täna NATO kahepäevane tippkohtumine. Esimest korda istuvad täna koos NATOsse kuuluva 28 riigi juhtidega suletud uste taga õhtusöögilauas ka Soome president Sauli Niinistö ja Rootsi peaminister Stefan Löfven, vahendab YLE Uutiset.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ütles eile Berliinis parlamendi ees, et julgeolekuolukord on dramaatiliselt halvenenud. Vastutuse selle eest pani ta Venemaale, kes sekkumisega Ukrainas tekitas usalduskriisi. "Kui sõnade ja tegudega seatakse küsimärgi alla seaduse kehtivus ja piiride puutumatus, siis on usaldus mõistagi kadunud," selgitas Saksamaa liidukantsler.

Eesti saab NATO pataljoni

Merkel tõdes, et Venemaa tegevus on NATO liikmeid idas tõsiselt häirinud ning nad vajavad alliansilt selget toetust. Ja see toetus tuleb, sest NATO otsustab tugevdada oma kohalolekut kolmes Balti riigis ja Poolas. Varssavi tippkohtumisel langetatakse ametlik otsus, et nii Eesti, Läti, Leedu kui ka Poola saavad püsivalt iga riigi kohta ühe pataljoni sõjaväelasi koos tehnikaga. Pataljoni kuulub umbes 1000 sõjaväelast. Seejuures juhib Eestisse paigutatavat pataljoni Suurbritannia, Lätisse paigutatavat Kanada, Leedusse paigutatavat Saksamaa ja Poolasse paigutatavat USA.

Nende nelja pataljoniga saadab NATO Venemaale sõnumi, et oma kaugeid ja väikseid liikmesriike ei ole jäetud üksi. Tõsi, tegeliku sõja korral neist pataljonidest Balti riikide kaitsmiseks muidugi ei piisa, sest Venemaal on piiri taga 30 diviisi, kuid NATO on mitu korda rõhutanud, et artikkel viis kehtib ja vajadusel tullakse rünnatavale liikmesriigile appi.

NATO SÕBRAD: Varssavis algaval NATO tippkohtumisel istuvad täna koos NATOsse kuuluva 28 riigi juhtidega suletud uste taga õhtusöögilauas ka Rootsi peaminister Stefan Löfven (vasakul) ja Soome president Sauli Niinistö. Foto: Reuters/Scanpix

Dialoog Venemaaga jätkub

Nelja pataljoni paigutamine Balti riikidesse ja Poolasse on osa NATO heidutustegevusest. Samas mõistetakse NATOs, et kõigele vaatamata tuleb dialoogi Venemaaga jätkata. Nii koguneb pärast Varssavi tippkohtumist 13. juulil Brüsselis suursaadikute tasemel NATO–Vene nõukogu. Kohtumise peateema on olukord Ukrainas ja selle ümber. Väärib tähelepanu, et olukorda Ukrainas ning samuti Süürias arutasid kolmapäeva õhtul telefonivestluses Venemaa president Vladimir Putin ja USA riigipea Barack Obama. Kõne toimus Putini algatusel.

Nädal tagasi käis Vladimir Putin Soomes külas president Sauli Niinistöl. Pärast kõnelusi antud ühisel pressikonverentsil andis Putin selgelt mõista, et Venemaale ei meeldi Soome võimalik astumine NATOsse. "Parafraseerides ühe minu soome sõbra ütlust, saab öelda, et NATO sõdiks tõenäoliselt Venemaaga meelsasti kuni viimase Soome sõdurini. Kas teil on seda vaja? Meil ei ole, meie seda ei taha, kuid teie otsustage ise, mida teil on vaja," ähvardas Putin.

Analoogiliselt suhtub Venemaa ka Rootsi võimalikku NATOsse astumisse. Seda tähelepanuväärsem on, et nii Sauli Niinistö kui ka Rootsi peaminister Stefan Löfven said kutse täna õhtul Varssavis tippkohtumise raames korraldatavale õhtusöögile. NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kutset põhjendades, et Soome ja Rootsi on NATO eriti lähedased sõbrad. "Head sõbrad kutsutakse õhtusöögile ja nii me ka praegu teeme," rõhutas peasekretär. Ta lisas, et see, kas soovitakse ka midagi enamat, on juba Soome ja Rootsi enda otsustada.