Eesti uudised

Savisaar näitas prokuratuurile koha kätte ja lekitas ülekuulamismaterjalid meediasse  (68)

Karoliina Vasli, 6. juuli 2016 16:01
"Olles lõpuks kätte saanud toimiku ning lugenud läbi seal sisalduvad tunnistajate ütlused, olen ma hämmingus. Ma ei saa aru, keda minu ametist kõrvaldamine kaitseb," imestab Edgar Savisaar. Foto: Teet Malsroos
Edgar Savisaare palvel avaldas Kesknädal paarikümne tema kohtuprotsessiga seotud tunnistaja ütlused. Prokuratuur laidab taolist lekitamist, aga otseselt Savisaart kuidagi karistada ei saa.

"Olles lõpuks kätte saanud toimiku ning lugenud läbi seal sisalduvad tunnistajate ütlused, olen ma hämmingus. Ma ei saa aru, keda minu ametist kõrvaldamine kaitseb," imestab Savisaar. Tunnistajate poolt antud ütlustest nähtub, et ei ole head põhjust minu ametist kõrvaldamiseks. Tegelikult ei ole üldse põhjust, sest ei ole ühtegi tunnistajat, keda kaitsta, kuna mul pole põhjust nende mõjutamiseks. 

Samal teemal

Ühtekokku on artikli juures paarikümne inimese ülekuulamismaterjalid. Näiteks on seal välja toodud Moonika Batrakova, Taavi Aasa, Eha Võrgu ja Kalle Klandorfi ütlused. Neid saab lugeda siit.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus ütleb, et kohtueelsel uurimisel kogutud tõendid kuuluvad esitamisele kohtus. "Kuigi kahtlustatavat või süüdistatavat materjalide avalikustamise eest trahvida ei saa, ei pea prokuratuur sellist käitumist õigeks. Eeluurimisel kogutud materjalid edastati kaitsjatele kaitseõiguse teostamiseks – tõenditega tutvumiseks, nende tutvustamiseks kaitsealustele, taotluste esitamiseks."

Ta lisab, et Savisaare on linnapea ametikohalt kõrvaldanud kohus ning tal on võimalik taotleda, et kohus kontrolliks selle meetme jätkuvat põhjendatust. "Prokuratuur peab kõrvaldamist endiselt vajalikuks, muuhulgas on oluline silmas pidada, et tunnistajate ütlused, kui isikulised tõendid, tekivad alles kohtusaalis ülekuulamiste järel. Eeluurimisel antud ütlused avalikustatakse kohtusaalis üldjuhul ainult siis, kui on vaja kontrollida tunnistaja usaldusväärsust.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee