Eesti uudised

Kas topeltkodakondsusega inimene tohib olla riigikogus? (79)

Karoliina Vasli, 6. juuli 2016 04:00
Valdo RandpereFoto: Teet Malsroos
EKRE leiab, et kuna Imre Sooäärel ja Valdo Randperel on topeltkodakondsus, ei tohiks nad riigikogus olla.

EKRE fraktsioon kirjutas riigikogu juhatusele, et seaduse kohaselt kaotab isik Eesti kodakondsuse juhul, kui ta võtab endale muu riigi kodakondsuse. "Kuna põhiseaduse ja riigikogu valimiste seaduse kohaselt võivad riigikokku kandideerida ainult Eesti, mitte muu riigi ega topeltkodakondsust omavad kodanikud, siis ei tohi Sooäär ega Randpere olla parlamendi liikmed," leiab EKRE fraktsiooni esimees Henn Põlluaas.

Randpere vastas eile EPLi arvamusloos, et üksnes väärastunud mõtteviisiga inimesed näevad topeltkodakondsusega eestlastest julgeolekuriski. Randpere asetab rahvaliitlaste mure presidendivalimiste konteksti, viidates, et topeltkodakondsuse lubamise tõstatas hiljuti Siim Kallas, seda on toetanud ka Urmas Paet ja Marina Kaljurand, kellele kõigile nüüd julgeolekuriski templit otsa ette üritatakse lüüa.

Enda kohta selgitab Randpere, et tema sai Rootsi kodakondsuse pärast 1984. aastal Nõukogude Liidust põgenemist, kui Eesti kodakondsusest ega seda reguleerivast seadusest veel ei unistatudki. Kui seadused tulid, sai temast sünnijärgne Eesti kodanik.

"Eesti vabariigi põhiseaduse 8. paragrahv sätestab selgelt ja ühemõtteliselt, et kelleltki ei tohi võtta sünniga omandatud Eesti kodakondsust," viitab ta.

Riigikogulane Mart Nutt (IRL) rõhutab samuti, et sünniga omandatud kodakondsust ei saa niisama võtta. "Polegi varem kuulnud, et keegi taolise kaardi lauale paneb," märgib ta.

Ka õiguskantsleri büroost viidatakse sünnijärgsele kodakondsusele.

"Mul praegu puudub küll igasugune võimalus arvata, et vabariigi valimiskomisjon oleks siin eksinud. Tegemist on Eesti kodanikega, kes on vähemalt 21 aastat vanad ja nende registreerimisel valimistel kandidaadiks komisjon käitus õigesti," kommenteeris Nestor.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee