Tartu ülikoolis on informaatika populaarsus ligi 200 avalduse võrra kasvanud.Foto: Tiina Kõrtsini
Agnes Saik 6. juuli 2016 04:00
IT-erialad on menukad nii Tartu ülikoolis kui ka Tallinna tehnikaülikoolis. Vähem populaarsed on tehnikaalad, aga Kunstiakadeemia korraldab sisseastumiskatseid suisa väikesaarel.

Kõige rohkem avaldusi on laekunud Tartu ülikooli, kuhu soovib astuda 11 493 noort, ja kus avalduste vastuvõtt on lõppenud. Kõrghariduse esimese astme ehk bakalaureuse õppesse esitati 8255 avaldust, magistriõppekavadele 2921 ning doktoriõppes jätkamiseks 317 avaldust.

Viis eriala, kuhu on laekunud kõige rohkem avaldusi, on arstiteadus, informaatika, füsioteraapia, õigusteadus ja majandusteadus. Eelmise aastaga võrreldes on viie kõige populaarsema eriala nimekirjas psühholoogia asendunud majandusteadusega, ülejäänud neli on jäänud samaks.

Eelmise aastaga võrreldes on märgatavalt tõusnud informaatika populaarsus – laekunud on ligi 200 avaldust rohkem kui eelmisel aastal. Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo arvab informaatika menukuse taga olevat tasuta e-kursust. Esimene eestikeelne veebiprogramm "Programmeerimine maalähedaselt" ja selle edasiarendused on juba rohkem kui 3400 inimesele programmeerimist õpetanud ning ilmselt ärgitanud ka informaatikat õppima.

Tallinna tehnikaülikoolis saab avaldusi esitada eilseni. Esitati ligikaudu 9000 avaldust. Soovitud on erialad, millele on eelmistel aastatelgi arvukalt avaldusi esitatud, populaarsuse kasvu järjekorras nimetatult informaatika, ärindus, rakenduslik majandusteadus, äriinfotehnoloogia ja halduskorraldus. TTÜ pressiesindaja põhjendab IT-erialade populaarsust suure nõudlusega IT-spetsialistide järele nii Eestis kui ka välismaal.

Tallinna ülikoolis võeti avaldusi vastu samuti eilseni. Sisseastumiste infosüsteemi SAIS andmetel oli üleeile laekunud 6150 avaldust. Populaarseimad erialad on psühholoogia, õigusteadus, haldus- ja ärikorraldus, informaatika ja Euroopa nüüdis-keeled ja kultuurid.

Eesti Maaülikooli saab veel avaldusi anda homseni, kuid õppe peaspetsialist Eda Aitseni hinnangul ilmselt sisseastujate eelistustes muutusi ei tule. Populaarseimad on keskkonnakaitse, maamajanduslik ettevõtlus ja finantsjuhtimine, veterinaarmeditsiin ning toiduainete tehnoloogia. Vähem on sisseastujad huvitatud tehnikaaladest. "Inseneriõpet ja tehnikavaldkonda üleüldiselt peetakse raskeks ning vast see on põhjus, mis peletab kandidaate pehmemate erialade poole," kommenteerib Eda Aitsen.

Eesti Kunstiakadeemia enamiku erialade vastuvõtt on lõppenud, kokku on laekunud 709 avaldust. Kõige populaarsema erialana on kümme aastat püsinud graafiline disain, kuhu tänavu laekus 82 avaldust.

Vähenenud on sisearhitektuuri erialale soovijate arv, mille põhjusena on Eesti Kunstiakadeemia välja toonud katsete asukoha. Sisseastumiseksamid toimuvad Pedassaarel, kuhu peab hommikul vara bussiga sõitma ning seejärel paadiga sõitma ja mööda metsarada matkama. Sellist uudset korraldust põhjendab sisearhitektuuri osakonna professor Hannes Praks sooviga luua sisseastujatele meeldivamat õhkkonda, et soodustada vabamat suhtlust ja kandidaadi avanemist, ning testida motiveeritust.

Sisekaitseakadeemiasse esitati kolmele pakutavale rakenduskõrghariduse erialale (politseiteenistus, toll ja maksundus ning korrektsioon) kokku 499 avaldust, magistriõppesse sisejulgeoleku erialale oli soovijaid 55. Kolmest pakutavast populaarseimaks osutus politseiteenistus 235 soovijaga.