Repliik

Karmo Tüür | Heidutus ei ole sõjatõrvik (17)

Õhtuleht.ee, 5. juuli 2016, 11:28
Foto: Tiina Kõrtsini
Õhtuleht: Transiidiärimees ja endine peaminister Tiit Vähi on öelnud, et Eesti võiks olla vahendaja ja rahustaja Euroopa Liidu ja Venemaa vahel, sarnaselt Soomele. Kui realistlikuks peate selle rolli võtmist, ja mida peaks Eesti selleks tegema, et nii-öelda sõjatõrvikuga vehkimist vähem oleks?

Karmo Tüür, Eesti Välispoliitika Instituudi ekspert: Väide, et Eesti tegeleb sõjatõrviku lehvitamisega ja/või sõjahüsteeria õhutamisega, on pehmelt öeldes liialdatud.

Soov vastanduda Läänele on aktiveerinud sellesama Lääne. USA, Euroopa Liit jt kehtestasid sanktsioonid, NATO Euroopa osa taastab oma heidutusvõimekust. Venemaa tegeleb omalt poolt vastu-heidutusega, soovides näidata, et ta suudab ohjeldamisele vastata vähemalt samaga. Loomulikult kaasneb sellega ka informatsiooniline mõjutustegevus, mille üheks vormiks on kahtluste külvamine sanktsioonide mõttekuses.

Vahendaja rolli võtmisesse suhtun üsna skeptiliselt. Venemaa on piisavalt võimekas, et mitte vajada vahendajaid. Juhul kui mõni riik või seltskond üritab hakata pakkuma nii-öelda personaalse vahenduse teenust, siis läheb ta kaasa Venemaa poolt soovitud käitumismustriga, mille kohaselt ei peaks olemas olema näiteks Euroopa Liidu ja Venemaa dialoogi, vaid hulk kahepoolseid suhteid. Viimastes on aga Venemaa käes nii-öelda jämedam ots või vähemalt rohkem manipuleerimisvõimalusi.

Juhul, kui Eesti tahaks tõepoolest Venemaale meele järele olla ja seeläbi mingeid paremaid tingimusi saada, peaks ta sisuliselt hakkama mängima Moskva reeglite järgi. Kas see aga langeb kokku meie riiklike ja rahvuslike huvidega?

17 KOMMENTAARI

v
Vello 6. juuli 2016, 17:30
Sõjad ei kao kuhugi. Ja sõditakse ka tulevikus, aga milleks seda iga päev sada korda nämmutada?
t
to eestlane 16.04 5. juuli 2016, 21:21
sinu ,,rahumeelse'' nato sõdurid ja lennukid on rünnanud afganistani,kuigi afganistan ei ole mitte kedagi ähvardanud,nato lennukid pommitasid liibüat,...
(loe edasi)
Loe kõiki (17)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee