Eesti uudised

Keskkonnaministeerium kaasajastab välisõhu saasteainete piirnorme (2)

Toimetas Piret Pappel, 5. juuli 2016 10:08
Pilt on illustreerivFoto: Alar Truu
Keskkonnaministeerium alustas välisõhu saasteainete siseriiklike piirnormide ajakohastamist. Eesmärk on kaitsta nii Eesti inimesi kui ka looduskeskkonda meid ohustada võiva õhusaaste eest. Uuendamise käigus analüüsitakse riigisiseste piirnormide vajalikkust ja pannakse paika uued normid. Samuti lihtsustub välisõhu saastamisega seotud keskkonnalubade aruandlus. Selleks vajalikud alusuuringud teostab Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, kes analüüsib hetkel Eestis kehtestatud 78 saasteaine piirväärtuse põhjendatust, keskkonna- ja terviseohtlikkust ning esitab ettepanekud Eesti tingimustes oluliste saasteainete uute piirnormide kohta. Keskkonnaminister Marko Pomerants kommenteeris, et kogu maailmas on puhta õhu teema suure tähelepanu all, kuna sissehingataval õhul on otsene mõju meie tervisele ja elukvaliteedile.

„Eesti on üks puhtama õhuga Euroopa Liidu riikidest, kuid eks meiegi peame teatud saasteainete vähenemise nimel pingutama. Eesti algselt Nõukogude ajast pärit siseriiklike õhusaasteainete nimekirja koos nende piirnormidega on aastate jooksul oluliselt lühendatud ja korrigeeritud. Aga selge on see, et elu muutub ning peame ajaga kaasas käima ja tegema otsuseid, mille aluseks on kaasaja viimased teadusuuringud. Seega ongi õige hetk üle kontrollida, mis seis meil siseriiklike õhusaasteainetega on ning otsustada, kas on vajadus muudatusi teha“, lisas Pomerants.

Töö esimeses etapis analüüsiti viimaste aastate välisõhu saasteainete koguseid ja ohtlikkust ning leiti, et nendest 78 saasteainest on kõige rohkem õhku paisatud ammoniaaki, tahkeid osakesi, alifaatseid süsivesinikke ja vesinikkloriidi, mille kogused aastas ületasid 1000 tonni piiri. Samuti, et 22 neist on tervisele väga ohtlikud ja 11 keskkonnaohtlikud.

Töö kokkuvõttena koostab keskkonnaministeerium koostöös Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudiga uuringule tuginedes ning huvigruppe kaasates eelnõu Eesti tingimustes olulistele saasteainetele ja uutele piirnormidele. Määruse eelnõu on plaanis kooskõlastamisele saata 2017. aasta teisel poolel.

Uuringu kokkuvõttega saab tutvuda keskkonnaministeeriumi kodulehel

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee